Wiadomości

 • Firmy transportowe od początku tego roku „jadą” poniżej progu ograniczonego rozwoju (OR), czyli widzą niewielkie szanse na rozwój swoich biznesów. Subindeks Barometru EFL dla tej branży na II kwartał br. wyniósł 49,3 pkt. i był na podobnym poziomie co kwartał wcześniej (49,1 pkt.). Choć podobny odsetek zapytanych prognozuje wzrost i spadek zamówień (29% i 26%), to już w... Czytaj więcej »

 • Napaść Rosji na Ukrainę i blokada czarnomorskich portów spowodowała ogromne ograniczenie możliwości eksportu zbóż tego wielkiego producenta m.in. pszenicy do innych krajów. Problemem jest także niszczenie lub kradzież zbóż przez agresora, a także często brak możliwości zasiewu. Polska również jest wielkim europejskim producentem żywności, więc nie grozi nam deficyt... Czytaj więcej »

 • Według najnowszych wstępnych danych wynika, że inflacja w kwietniu wyniosła 12,3% rok do roku. Może się okazać, że w miesiącach letnich inflacja będzie dalej rosnąć i zatrzyma się w granicach 14-15%. Niestety, wojna na Ukrainie powoduje znaczący wzrost cen surowców i dużą ich wahliwość. Przyczyną jest nie tylko zagrożenie zmniejszeniem dostaw – ale przede wszystkim... Czytaj więcej »

 • Grupa AMBRA w trzecim kwartale roku obrotowego 2021/2022 odnotowała spadek sprzedaży o 1,8% do 130,2 mln zł. Jak czytamy w komunikacie spółki, niższa sprzedaż spowodowana była pogarszającymi się nastrojami konsumentów oraz późniejszym niż przed rokiem terminem świąt wielkanocnych. Czytaj więcej »

 • W 2021 r. Grupa Eurocash współpracowała z ponad 89 tys. klientów i zatrudniała blisko 20 tys. pracowników[1]. Równie znaczące, co skala działalności Grupy, było jej wsparcie dla polskiej przedsiębiorczości, edukacji branżowej, a także inicjatywy mające na celu zapobieganie marnowaniu żywności. Odpowiedzialność to jednak nie tylko zaplanowane działania – to także sprawne... Czytaj więcej »

 • Do portfolio Grupy Żabka dołączyła kolejna, nowa spółka – Cool-Logistics. Będzie ona się zajmować świadczeniem usług logistycznych przewozu żywności, zwłaszcza dań gotowych w temperaturze kontrolowanej – poinformowała Grupa Żabka w komunikacie. Spółka początkowo będzie obsługiwać podmioty z Grupy Żabka, a docelowo także innych producentów cateringów dietetycznych. Czytaj więcej »

 • Ponad 40 sądów okręgowych, w I kwartale br. wpłynęło do nich łącznie prawie 16 tys. nowych spraw frankowych. To o przeszło 21% więcej niż dokładnie rok wcześniej. Ostatnio blisko połowa wszystkich pozwów trafiła do stolicy. Natomiast największy wzrost rdr. zanotowano w Suwałkach, bo o przeszło 120%. Kolejny w zestawieniu jest Białystok – ponad 97%, a następne są Siedlce... Czytaj więcej »

 • Grupa Hortex podjęła decyzję o powołaniu odrębnych struktur zarządowych dla spółek Polski Ogród sp. z o.o. i Hortex sp. z o.o. Tym samym organizacja sfinalizowała działania rozpoczęte w 2019 roku, zmierzające do wyodrębnienia dwóch niezależnych linii biznesowych (produkcja soków i napojów oraz produktów mrożonych). Czytaj więcej »

 • Rosną ceny podstawowych produktów rolnych, zwłaszcza warzyw i owoców, ale też zbóż i olejów roślinnych. Na pierwsze wpływ będą miały brak rąk do pracy przy zbiorach i trwająca w okresie wegetacyjnym susza, na drugi – czynniki globalne: rosnące ceny surowców, problemy z łańcuchami dostaw czy wojna w Ukrainie, która była ważnym eksporterem nawozów oraz pszenicy. Zanosi... Czytaj więcej »

 • W pierwszym kwartale 2022 roku GK Gobarto wypracowała 21 mln zł zysku EBITDA (zysk operacyjny powiększony o amortyzację) oraz blisko 520 mln zł przychodów ze sprzedaży. Dobre wyniki finansowe zostały uzyskane przez Grupę w trudnym otoczeniu rynkowym naznaczonym obecnością wirusa ASF oraz konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Czytaj więcej »

 • - Planowanie jakiejkolwiek strategii stało się wręcz niemożliwe, a bieżąca działalność jest ogromnym wyzwaniem – mówią szefowie firm winiarskich zrzeszonych w Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa – największej organizacji w kraju skupiającej podmioty branży winiarskiej. Wojna w Ukrainie, a także galopująca inflacja, skutecznie utrudniają bieżącą działalność... Czytaj więcej »

 • Klienci po raz kolejny nagrodzili marki Transgourmet Foodservice oraz Selgros Cash & Carry w prestiżowych plebiscytach Złoty Laur Klienta i Gwiazda Jakości Obsługi. Firma, świętująca w tym roku 25 lat obecności na polskim rynku, jest doceniana za szeroki asortyment produktów oraz jakość usług dla klientów detalicznych, jak i tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Z... Czytaj więcej »

 • – Wojna w Ukrainie musi się zakończyć jak najszybciej, w przeciwnym razie grozi nam globalny kryzys żywnościowy – ocenia Bob Unanue, prezes i CEO Goya Foods, jednej z największych firm spożywczych w Stanach Zjednoczonych. Jak wskazuje, wojna w tym kraju, nazywanym „spichlerzem Europy”, odbiera ukraińskim rolnikom możliwość wysiewu i żniw. Ucierpi na tym nie tylko tamtejsza... Czytaj więcej »

 • InPost przenosi siedzibę główną do krakowskiego kompleksu Ocean Office Park. Firma wynajęła 8300 mkw. powierzchni w budynku B, realizowanym w tej inwestycji. W procesie poszukiwania lokalizacji i negocjacji warunków najmu spółce doradzała firma Walter Herz. Czytaj więcej »

 • „Pierwszy kwartał 2022 roku potwierdził wzrost dynamiki Grupy, zarówno we Francji, jak i na rynkach międzynarodowych. Oprócz szybkiego tempa sprzedaży, finalizujemy integrację dwóch przejęć dokonanych pod koniec ubiegłego roku i rozpoczynamy integrację z Kane Logistics, przejętą z końcem marca 2022 r.” - powiedział Eric Hémar, prezes i dyrektor generalny Grupy ID Logistics. Czytaj więcej »

 • Excellence – polski producent soków, syropów, napojów oraz suplementów diety, notowany na NewConnect – w pierwszym kwartale 2022 roku osiągnął przychody w wysokości 16,3 mln zł, czyli o 26,9% wyższe w porównaniu do roku Q1 2021. Zysk netto wyniósł 194,1 tys. zł. Spółka koncentruje się na utrzymaniu marży i renegocjacji kontraktów w obliczu wysokiej inflacji, a także na... Czytaj więcej »

 • Na rynku zaczyna się gorączkowa rywalizacja o portfel konsumenta. Orężem są promocje, których w I kwartale 2022 roku przybyło o ponad 22% w stosunku do analogicznego okresu ub.r. Liderem są hipermarkety. Ich wzrost przekroczył 42% rdr. Na początku 2021 roku takich działań było o przeszło 14% mniej niż rok wcześniej. Eksperci komentujący wyniki zapowiadają, że kolejne... Czytaj więcej »

 • Hemp&Brew S.A. spodziewa się 10 milionów złotych dochodu w ciągu najbliższego roku. Spółka roz-poczyna emisję akcji we współpracy z platformą Beesfund. Emisję można śledzić na stronie platfor-my www.emisja.macoswsobie.pl. Spółka działa w jednej z najdynamiczniej rozwijających się branż na świecie co daje możliwość inwestorom dołączenie do grona wczesnych... Czytaj więcej »

 • Prezes UOKiK sprawdza, czy umowy spółdzielni mleczarskich są zgodne z przepisami dotyczącymi nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej. Czytaj więcej »

 • Sektor HoReCa w II kwartale br. odnotował niewielki wzrost o 1,3 pkt. kwartał do kwartału i wyniósł 47 pkt. Jednak wciąż pozostaje najniższym odczytem wśród 6 badanych branż. Nadal nikt nie myśli o większych inwestycjach, 39% restauratorów i hotelarzy obawia się zmniejszenia liczby gości i zamówień, a 35% potrzebuje dodatkowego zastrzyku gotówki na prowadzenie codziennej... Czytaj więcej »

 • Dwudziestu pięciu polskich hurtowników i dystrybutorów podpisało się pod apelem wysłanym do Ministerstwa Finansów z prośbą o likwidację tzw. minimalnego podatku dochodowego, który z całą mocą uderzy w polskich przedsiębiorców operujących na niskich marżach. Czytaj więcej »

 • Pierwsze dostawy do sklepów Lidla opuszczą Centrum Dystrybucyjne w II połowie 2022 roku. 10 maja w nowym Centrum Dystrybucyjnym Lidl Polska w Dobroszycach (powiat oleśnicki) zawisła tradycyjna wiecha. Oznacza to, że inwestycja osiągnęła najwyższy punkt konstrukcyjny, a prace budowlane zmierzają ku końcowi. Docelowo obiekt będzie zaopatrywał sklepy Lidl Polska położone głównie... Czytaj więcej »

 • W kwietniu br. codzienne zakupy były droższe o prawie 22% niż w analogicznym okresie ub.r. W tym roku to najwyższy wynik oraz kolejny, który przekroczył poziom inflacji – wynika najnowszego raportu o stanie cen w sklepach. Znów w relacji rocznej najmocniej podrożały produkty tłuszczowe. Poszły w górę aż o ponad 51%. Mocno też zdrożało mięso, bo o 31%, pieczywo – o 28,1%, a... Czytaj więcej »

 • Od maja stanowisko Wiceprezesa ds. Operacyjnych w DHL Parcel Polska objął Arkadiusz Stasiak, zorientowany na cel strateg biznesowy z około 20 letnim doświadczeniem w branżach FMCG i TSL. Nowy Wiceprezes efektywnie zarządzał zespołami operacyjnymi, liczącymi ponad 3000 pracowników w 6 regionach. Jego priorytet to budowanie i optymalizacja procesów skoncentrowanych wokół kwestii... Czytaj więcej »

 • Wybierając żywność, coraz częściej kierujemy się nie tylko ceną, smakiem czy korzyściami zdrowotnymi, ale również jej wpływem na środowisko. „W tej części Europy nie ma drugiego tak otwartego na innowacje społeczeństwa, a produkty coraz bardziej przyjazne zarówno zdrowiu, jak i planecie, to żywność przyszłości” - tłumaczy Marek Sumiła, dyrektor zarządzający Danone... Czytaj więcej »

 • Przychody ze sprzedaży osiągnięte przez Grupę Eurocash w pierwszym kwartale 2022 r. sięgnęły 6,53 mld zł i były o ponad 12% wyższe niż w analogicznym okresie 2021 r. Wyraźnie wyższą sprzedaż osiągnięto w każdym formacie dystrybucji segmentu hurtowego, w segmencie detalicznym sprzedaż wzrosła głównie dzięki przejęciu sieci Arhelan, zaś motorem wzrostu sprzedaży w... Czytaj więcej »

 • Manufaktura Piwa Wódki i Wina S.A., zarządzana przez Janusza Palikota przy silnym zaangażowaniu marketingowym Kuby Wojewódzkiego, przedłuża zapisy na akcje w związku z prowadzoną ofertą publiczną Akcji serii K. Zapisy będą przyjmowane do piątku 13 maja br. przez Dom Maklerski BOŚ będący koordynatorem oferty oraz Biuro Maklerskie mBanku wchodzące w skład konsorcjum... Czytaj więcej »

 • CHEP Europe – specjalista w obsłudze łańcucha dostaw otrzymał ocenę Platinum Recognition Level EcoVadis za swoje osiągnięcia w zakresie zrównoważonego rozwoju w 2021 r. Tym samym CHEP znalazł się w gronie 1% najlepiej ocenianych firm w kategorii „Wynajem i leasing innych maszyn, urządzeń i dóbr materialnych”. Czytaj więcej »

 • Grupa AmRest, wiodący multibrandowy operator restauracji franczyzowych w Europie szacuje, że skonsolidowane przychody wyniosły w pierwszym kwartale 2022 roku 507 mln euro, co oznacza wzrost rdr o 33,4 proc. - podała spółka w komunikacie. Czytaj więcej »

 • Specjał kupił firmę Ren

  Poniedziałek, 09 maja 2022

  W dniu 9 maja 2022 roku PPHU Specjał Sp. z o.o. podpisał umowę nabycia 100% udziałów w Ren Sp. z o.o. Czytaj więcej »

więcej artykułów