Wiadomości

 • Związek Polskich Przetwórców Mleka z dużą satysfakcją przyjmuje wynik konsultacji publicznych, dotyczących nowelizacji ustawy kaucyjnej, które podczas konferencji prasowej w dniu 13 czerwca 2024r. podsumowała Pani Ministra - Anita Sowińska. Ważną i potrzebną zmianą, na jaką zdecydowało się Ministerstwo Klimatu i Środowiska jest wyłączenie produktów mlecznych z systemu... Czytaj więcej »

 • Jedna z największych marek europejskiego modern convenience uruchamia nową sieć sklepów w Rumunii. W ciągu ostatniego miesiąca, w Bukareszcie, powstało pięć placówek pod szyldem Froo. To nowa marka w ramach ekosystemu Grupy Żabka na rynku europejskim. Grupa, posiadająca w Polsce m.in. sieć ponad 10 000 sklepów Żabka oraz Maczfit, wiodącą firmę z branży cateringu... Czytaj więcej »

 • W maju br. codzienne zakupy zdrożały średnio o 2,9% rok do roku, po podwyżce o 2,4% w kwietniu. Tak wynika z najnowszego raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”. Wygląda zatem na to, że kolejny miesiąc z rzędu rośnie dynamika wzrostu cen w sklepach. Jednocześnie można obserwować efekt powrotu 5% stawki VAT na żywność. Komentujący dane eksperci twierdzą, że... Czytaj więcej »

 • Mars opublikował globalnie ambitny plan działań, mający na celu rozwój zrównoważonego mleczarstwa. Zakłada on inwestycje na poziomie 47 mln USD w ciągu kolejnych 3 lat i stanowi integralną część szerszego zaangażowania firmy w działania na rzecz klimatu, obejmującego inwestycje o łącznej wartości 1 mld USD dolarów. Plan „Muuuwimy o mlecznej rewolucji” (Moo’ving Dairy... Czytaj więcej »

 • Podróże stały się jedyną rzeczą, na którą konsumenci nie przestają wydawać. W przeciwieństwie do poprzednich recesji, inflacja i spowolnienie gospodarcze nie zniechęciły konsumentów do wydawania pieniędzy na turystykę. W rzeczywistości popyt na usługi hotelarskie i transportowe nadal rośnie we wszystkich regionach, mimo że przychód na dostępny pokój (RevPAR) i ceny... Czytaj więcej »

 • Członkini zarządu Netto Polska oraz Dyrektor Marketingu sieci przejęła odpowiedzialność za obszar Sustainability. Anna Paszt to menedżerka z ponad 20-letnim doświadczeniem na stanowiskach zarządczych. Powołanie funkcji Sustainability Officera w randze członka zarządu to kolejny etap na drodze Netto Polska do realizacji celów zrównoważonego rozwoju i podkreślenie jak ważny jest... Czytaj więcej »

 • Rok 2023 był pierwszym pełnym rokiem działalności, który specjalistyczny browar PINTA Barrel Brewing S.A. zakończył z niewielkim zyskiem. Wypracowane w zeszłym roku metody działania sprawiły, że w tym roku browar zaczął przynosić zyski już od pierwszego kwartału. Czytaj więcej »

 • Subindeks Barometru EFL dla handlu na II kwartał 2024 roku wyniósł 48,1 pkt., co jest najniższym wynikiem wśród sześciu badanych sektorów. Wartość wskaźnika jest niższa niż kwartał wcześniej o 0,7 pkt. Na taki wynik wpływ miały słabe prognozy dotyczące sprzedaży i płynności finansowej. 24% firm handlowych obawia się mniejszych zamówień, a 26% gorszej płynności... Czytaj więcej »

 • Całkowity popyt brutto w pierwszym kwartale na rynku magazynowym w Polsce wyniósł 923 000 m² a ogólna aktywność pozostała umiarkowana. W przeciwieństwie do wyników z poprzedniego roku, pierwsze miesiące 2024 r. były silnie napędzane przez nowe umowy i ekspansje. Na koniec marca 2024 r. wskaźnik powierzchni niewynajętej pozostał stosunkowo stabilny i wyniósł w Polsce średnio... Czytaj więcej »

 • Rośnie dynamika wzrostu cen w sklepach

  Wtorek, 11 czerwca 2024

  Analiza przeszło 68,4 tys. cen detalicznych wykazała, że w maju br. codzienne zakupy w sklepach zdrożały średnio o 2,9% rdr. Wyniki z trzech ostatnich miesięcy wyraźnie pokazują, że powróciło przyspieszenie dynamiki podwyżek. Ponadto tym razem więcej kategorii niż w kwietniu czy w marcu wykazało jednocyfrowy wzrost rdr. – dwanaście na siedemnaście monitorowanych. Do tego... Czytaj więcej »

 • Branża transportowa w kraju nie ma ostatnio dobrej passy. Sytuacja na wschodniej granicy i problemy z tamtejszymi firmami, planowane zmiany związane z Fit for 55 oraz niekorzystne zmiany prawne pozostają bez rozwiązania, a najnowsza propozycja, która pojawiła się ostatnio w mediach, mogłaby zadać dodatkowy, bardzo mocny cios. Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu... Czytaj więcej »

 • Drosed Holding S.A. poinformował o zawarciu z Koncernem Cargill warunkowej umowy zakupu zakładu produkcyjnego Konspol w Nowym Sączu. Czytaj więcej »

 • Tylko od początku 2024 roku do Polskiej Sieci Handlowej Nasz Sklep dołączyło 256 nowych sklepów, co przekłada się na łączną liczbę 5688 aktualnie działających placówek handlowych. Czytaj więcej »

 • Po dynamicznym i pełnym wzrostów 2023 roku I kwartał 2024 roku na rynku nieruchomości przemysłowo-logistycznych w Polsce przyniósł lekkie spowolnienie. Całkowite zasoby rynku przekroczyły w tym czasie 32 mln mkw., a do użytku oddano około 850 tys. mkw. nowej powierzchni. W porównaniu do analogicznego okresu w 2023 roku mogliśmy zaobserwować spadek o ok. 30% po stronie popytu... Czytaj więcej »

 • Większość ankietowanych polskich firm spodziewa się zwiększenia w 2024 roku swoich przychodów eksportowych, ale… i tak na tle innych krajów polskie firmy są najostrożniejsze w swoich oczekiwaniach. I mają ku temu powody, ale także oryginalne strategie radzenia sobie z problemami. Czytaj więcej »

 • Nastroje konsumenckie ponownie w górę

  Wtorek, 04 czerwca 2024

  Polscy konsumenci coraz lepiej oceniają stan swoich finansów i z większym optymizmem patrzą w przyszłość – własnego i krajowego budżetu. W górę wędruje także większość pozostałych wskaźników Barometru Nastrojów Konsumenckich. A największa w tym zasługa młodzieży. Takie dane płyną z najnowszych badań GfK – An NIQ Company. Czytaj więcej »

 • SPECJAŁ przejmuje SMAK SERWIS

  Wtorek, 04 czerwca 2024

  Grupa Kapitałowa Specjał złożyła wniosek do UOKIK o zakup części spółki SMAK SERWIS Sp. z o.o. Wspomniana firma to działający od 1990 roku dystrybutor produktów ogólnospożywczych. Będzie to kolejny zakup Specjału, po nabyciu w 2022 roku spółki REN. Po tym przejęciu GK Specjał będzie posiadać 30 oddziałów dystrybucyjnych. Czytaj więcej »

 • Grupa Ferrero poinformowała o najnowszych postępach na drodze do zrównoważonego rozwoju, publikując swój 15. Raport zrównoważonego rozwoju. Czytaj więcej »

 • 43% kasjerów i kasjerek jest pytanych przez konsumentów o to, czy ich sklep niedługo będzie podnosił ceny lub już to zrobił, ze względu na powrót 5% podatku VAT na żywność. Z kolei 49% uczestników sondażu dotychczas nie miało do czynienia z taką sytuacją, a 8% nie pamięta, czy ona się zdarzyła. Zdaniem ekspertów, obawy konsumentów o wzrost cen są jak najbardziej... Czytaj więcej »

 • Na początku maja 2024r. do sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi trafił poselski projekt ustawy o sprzedaży detalicznej produktów lokalnych. Projekt zakłada, że w placówkach handlu detalicznego o powierzchni powyżej 250m2 sprzedawca żywności takiej jak: owoce i warzywa, mięso i produkty mięsne, mleko i produkty mleczne lub pieczywo jest... Czytaj więcej »

 • Sfinks Polska, właściciel m.in. sieci SPHINX Restauracje, wypracował w I kwartale 2024. przychody ze sprzedaży gastronomicznej w wysokości 47,48 mln zł, tj. wyższe o 7,4% r/r. Skonsolidowany zysk operacyjny w tym okresie zwiększył się prawie dwukrotnie, wynosząc 3,39 mln zł. Gastronomiczna grupa za pierwsze trzy miesiące tego roku zanotowała również zysk netto w wysokości 192... Czytaj więcej »

 • Carrefour, największa sieć omnikanałowa w Polsce oraz Eleport, wiodący dostawca usług infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych, ogłaszają podpisanie strategicznej umowy o współpracy na polskim rynku. Umowa dotyczy uruchomienia 170 punktów ładowania przy ponad 70 obiektach handlowych należących do Carrefour, zlokalizowanych w 65 polskich miastach. Partnerstwo to ma na celu... Czytaj więcej »

 • W kwietniu 2024 r. wartość sprzedaży w sklepach małoformatowych do 300 m2 była o 1,2% niższa niż rok wcześniej, a liczba transakcji spadła o niespełna 1% - wynika z danych PIH i CMR Panel. Czytaj więcej »

 • Duży Ben, szybko rosnąca sieć marketów alkoholowych, w 2023 r. przyczynił się do wzrostu sprzedaży w segmencie Projektów Grupy Eurocash o 21 proc. Na ten rok planowane jest dalsze wdrażanie nowych udogodnień dla klientów z wykorzystaniem nowych technologii. Działania z obszarów m.in. e-commerce i q-commerce wpisują się w strategię rozwoju sieci, przeobrażając specjalistyczny... Czytaj więcej »

 • O projektach związanych z adaptacją produkcji rolnej do zmieniających się warunków klimatycznych realizowanych w jednej z największych firm w segmencie produktów spożywczych w środkowowschodniej Europie, opowiada Krzysztof Pawiński, Prezes Zarządu Grupy Maspex w rozmowie z Michałem Siwkiem, Head of Decarbonization & Biodiversity Product w BNP Paribas Bank Polska i Tomaszem... Czytaj więcej »

 • Sieci handlowe Auchan Polska i Intermarché poinformowały o nawiązaniu współpracy partnerskiej, której celem jest utworzenie długoterminowego sojuszu zakupowego na polskim rynku. Wyrazem zawartego porozumienia jest podpisany list intencyjny, w którym obie sieci uzgodniły zamiar powołania wspólnych struktur zakupowych na najbliższych 10 lat. Intermarché i Auchan Polska złożyły 24... Czytaj więcej »

 • Choć w kwietniu ceny wzrosły rdr. średnio o 2,4%, to 5 z 17 obserwowanych kategorii zanotowało spadki. Tak wynika z niedawno opublikowanego raportu. O 10,4% tańsze niż przed rokiem były produkty tłuszczowe. Warzywa zaliczyły ujemny wynik na poziomie 8,3% rdr. Podium zamknęły produkty sypkie, które potaniały o 7,5% rdr. Do tego rdr. zmniejszyły się ceny nabiału i karm dla... Czytaj więcej »

 • ​Gala Liderów Rynku FMCG i Handlu po raz kolejny wyłoniła liderów branży spożywczej i handlowej oraz nagrodziła twórców znaczących nowoczesnych technologii. 23 maja 2024 r. na deskach Teatru Kamienica w Warszawie zebrali się przedstawiciele prężnie działających producentów w polskiej przestrzeni handlowej, by poznać wyniki 14. edycji konkursu "Złoty Paragon – Nagroda... Czytaj więcej »

 • Jak wykazała ostatnia analiza cen detalicznych, w kwietniu br. na 17 monitorowanych kategorii 5 potaniało rdr. To o ponad połowę gorszy wynik niż zanotowany miesiąc wcześniej. Zestawienie otwierają tłuszcze, których ceny tym razem zmniejszyły się rdr. o 10,4%, a w marcu zaliczyły ponad dwukrotnie większą obniżkę. Dalej w rankingu taniejących kategorii widać warzywa ze... Czytaj więcej »

 • O wizji rolnictwa regeneratywnego w jednej z największych firm w segmencie produktów spożywczych w środkowowschodniej Europie, opowiada Krzysztof Pawiński, Prezes Zarządu Grupy Maspex w rozmowie z Michałem Siwkiem, Head of Decarbonization & Biodiversity Product w BNP Paribas Bank Polska i Tomaszem Pańczykiem – Redaktorem Naczelnym miesięcznika Hurt & Detal. Czytaj więcej »

więcej artykułów