Auto

Firmy na porządnych oponach to klucz do sukcesu!

Wtorek, 31 października 2023
Współczesne przedsiębiorstwa zdają sobie sprawę, że pracownicy są ich kluczowym zasobem, który napędza rozwój i sprawne funkcjonowanie firmy. Dostarczenie narzędzi pracy to oczywiście podstawa – ale zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu pracy to szczególnie istotna kwestia. W przypadku flot samochodowych, menadżerowie muszą wykazać się troską o kierowców – a jednym z kluczowych aspektów zapewnienia im bezpieczeństwa jest odpowiedni dobór opon do samochodów pracujących we flocie.
Dlaczego wybór odpowiedniego ogumienia jest kluczowy dla flot firmowych?

Są cztery główne powody, dla których warto wybierać porządne i sprawdzone ogumienie do pojazdów służbowych. Pierwszym jest bezpieczeństwo na drodze. Wybór odpowiednich opon do samochodów flotowych to kwestia priorytetowa dla zapewnienia bezpieczeństwa kierowców. Opony o złej przyczepności na mokrej nawierzchni, w trudnych warunkach pogodowych lub z zużytym bieżnikiem mogą prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze – dobre opony skracają drogę hamowania, nawet od kilku do kilkudziesięciu metrów1.

Dobra opona to również efektywność paliwowa. Wydajniejsze opony (o niższym oporze toczenia) pozwalają na obniżenie kosztów paliwa, co może wpłynąć na budżet floty – różnica na paliwie może wynosić nawet wynosi ok.0,6l/100 km. Mówiąc o wydajności nie można pominąć kwestii ewentualnych awarii. Opony są głównym źródłem przestoju pojazdów – niskie ciśnienie w oponach odpowiada za 30% awarii związanych z ogumieniem. Konsekwencje to m.in. opóźnione dostawy i niezadowoleni klienci2.

Czwartym powodem, dla którego warto zainwestować w dobry zestaw ogumienia, jest długość eksploatacji. Wybór trwałych opon przekłada się na mniejsze wydatki związane z zużyciem opon – porządny zestaw może być stosowany na dystansie dochodzącym nawet do 70-80 tys. km.

– Opony odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa na drodze. Nawet jeśli pojazd wyposażony jest w najnowocześniejsze systemy elektroniczne, niewłaściwie dobrana lub źle serwisowana opona może narażać kierowcę na niebezpieczeństwo. Warto więc zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów – takich, jak pomiar grubości bieżnika, charakterystyka opony oraz parametry użytkowe. Te elementy stanowią punkt wyjścia do zapewnienia bezpieczeństwa kierowcom – mówi Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO).

Wybór odpowiednich opon do samochodów flotowych nie jest zadaniem prostym. Fleet managerowie muszą uwzględnić wiele czynników – takich, jak wymogi homologacyjne auta, przeznaczenie, rodzaj dróg, po których będzie poruszać się pojazd, przepisy obowiązujące w różnych krajach oraz inne specyficzne wymagania. Co niemniej ważne – szukają też opon o odpowiedniej cenie w stosunku do jakości i to liczonej nie w momencie zakupu, a całej eksploatacji we flocie. Warto wiedzieć, że przebiegi pomiędzy segmentami opon mogą się różnić nawet 2-3 krotnie. Opony premium pozwalają na przebiegi nawet rzędu 70-80 tys. na jednym komplecie.

– Warto też zwrócić uwagę na etykiety, które od kilku lat są obowiązkowe na nowych oponach. Te etykiety dostarczają ważnych informacji na temat efektywności paliwowej, bezpieczeństwa mierzonego długością hamowania na mokrej drodze oraz poziomu hałasu toczenia opon. Dzięki temu każdy nabywca od razu widzi jak wybór odpowiedniego ogumienia może mieć wpływ nie tylko na bezpieczeństwo, ale także na emisję CO2 i zużycie paliwa – dodaje Piotr Sarnecki.

Od kilku ostatnich lat europejscy kierowcy mogą łatwo porównać podstawowe parametry opon, dzięki etykietom umieszczanym w widocznym miejscu na bieżniku. To pozwala na szybkie porównanie oraz dokonanie wyboru zgodnie z preferencjami. Trzeba pamiętać, że opony różnych kategorii (premium, średnie, budżetowe) znacząco się różnią pod względem przyczepności, efektywności paliwowej oraz poziomu hałasu.

Opony klasy A i G skrajnie różnią się np. pod względem drogi hamowania na mokrej nawierzchni czy w zakresie efektywności paliwowej.

– Zdrowie i życie kierowców oraz efektywność floty są sprawami o najwyższym priorytecie. Wybór odpowiednich opon do samochodów flotowych to inwestycja w bezpieczną i efektywną pracę floty, która przyczynia się do zmniejszenia emisji CO2, oszczędności paliwa, a w dłuższej perspektywie przekłada się również na sukces i zyski firmy. Nie należy lekceważyć tego aspektu i warto dołożyć wszelkich starań, aby flota była wyposażona w najlepsze opony dostępne na rynku – konkluduje Piotr Sarnecki.

#OponyMająMoc

Kiedy rozważamy aspekty związane z bezpieczeństwem na drodze, często skupiamy się na takich elementach jak sprawność hamulców, działanie silnika, pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne oraz zaawansowane systemy wspierające jazdę i hamowanie. Opony zazwyczaj nie przychodzą nam na myśl jako kluczowy element bezpieczeństwa na drodze. Jednak warto zrozumieć, że odgrywają one ogromną rolę w zapewnieniu bezpiecznej podróży, ponieważ stanowią jedyny punkt kontaktu pojazdu z nawierzchnią drogi.

Warto zdać sobie sprawę, że podczas jazdy nie możemy poprawić działania systemów ABS czy ESP, ani zwiększyć liczby pasów bezpieczeństwa czy poduszek powietrznych w samochodzie. Jednak możemy poprawić nasze bezpieczeństwo przez odpowiedni wybór i konserwację opon. Dlatego nie bagatelizujmy ich znaczenia – mogą one stanowić różnicę między bezpiecznym powrotem do domu, a potencjalnym wypadkiem na drodze.

Wybierając odpowiednie opony, powierzając ich montaż lub naprawę specjalistom oraz regularnie je sprawdzając zyskujemy większą pewność, że szczególnie w trudnej i nagłej sytuacji na drodze nasz pojazd wybawi nas z opresji dzięki dobrej przyczepności. Dzięki świadomemu wyborowi profesjonalnego warsztatu z kolei mamy pewność, że nie zniszczy nam tych opon przy montażu. Taką pewność dają serwisy z Certyfikatem Oponiarskim PZPO. Oznacza on, że dany warsztat przeszedł drobiazgowy audyt wyposażenia i umiejętności serwisowych i umie także zadbać o wygodę klienta podczas obsługi. Mapę warsztatów, które przeszły audyt i otrzymały Certyfikat Oponiarski, można znaleźć na stronie certyfikatoponiarski.pl.

Akademia Oponiarska zaprasza!

Dobre opony potrzebują równie dobrych fachowców! Dlatego Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego (PZPO) powołał Akademię Oponiarską. We współpracy z Inter Cars, liderem rynku aftermarket, Akademia zaprasza fachowców na szkolenia z obsługi opon osobowych, ciężarowych i motocyklowych – prowadzone przez trenerów Akademii w centrum szkoleniowym PZPO w Piechaninie pod Poznaniem. Jest to pierwszy w Polsce niezależny ośrodek szkoleniowy branży oponiarskiej, który umożliwia planowe kursy dla serwisantów opon oraz zdobycie odpowiednich kwalifikacji.

Do grup szkoleniowych można zapisywać się na stronie www.akademiaoponiarska.pl.
Więcej informacji na stronie pzpo.org.pl, akademiaoponiarska.pl, certyfikatoponiarski.pl
Kampania informacyjna: www.oponymajamoc.plŹródło: PZPO
Fot: mat. prasowe
1  https://pzpo.org.pl/duda-testuje-opony-zimowe/
2  https://www.webfleet.com/pl_pl/webfleet/blog/jak-nowe-rozwiazania-w-zakresie-opon-moga-usprawnic-dzialanie-twojej-floty-transportowej/


tagi: opony , motoryzacja , firma , biznes , auto , handel , sprzedaż , rynek spożywczy , bezpieczeństwo ,