Wakacyjny wyjazd to doskonała okazja do wzmocnienia więzi z pupilem i zapewnienia mu wielu atrakcji – wspólny górski spacer, zabawa nad wodą czy odpoczynek w cieniu drzew. Sezon urlopowy to także czas wielu wyzwań, przed którymi stają właściciele czworonogów. Dlatego, aby był udany dla opiekunów i ich zwierząt, warto dobrze go zaplanować.
Czy wspólny wyjazd z pupilem to dobry pomysł? Jak zorganizować dla niego opiekę? I jak zadbać o jego odpowiednie nawodnienie w upalne dni? To tylko niektóre pytania, które zadają sobie w tym czasie właściciele zwierząt domowych.
Co 5. właściciel zabiera pupila na wakacje
Coraz więcej osób traktuje zwierzęta jak pełnoprawnych członków rodziny. Ich właściciele wiążą się z nimi emocjonalnie, poświęcają czas, aby spełnić ich naturalne potrzeby. Nic więc dziwnego, że opiekunowie częściej decydują się na to, aby spędzić wspólnie z nimi urlop.
Zanim jednak postanowią wyjechać z czworonogiem, powinni zastanowić się, czy to na pewno dobry pomysł. Należy przeanalizować potrzeby pupila i jego indywidualne cechy. Niektóre zwierzęta mogą odczuwać silny stres związany z podróżą i nowym miejscem, dlatego w takiej sytuacji lepiej jest zapewnić im odpowiednią opiekę w domu.
Z badania „Zwierzęta domowe a plany urlopowe Polaków”1 wynika, że 21% Polaków wybiera się na urlop ze swoim zwierzakiem. Decydują się na to najczęściej mieszkańcy dużych miast oraz ci, których sytuacja finansowa nie jest najlepsza. Biorąc pod uwagę województwa, tę opcję najczęściej wybierają mieszkańcy Śląska.
Zdecydowana większość właścicieli na czas swojego urlopu korzysta jednak z pomocy rodziny i przyjaciół. 60% ankietowanych prosi bliskich o bezpłatną pomoc w opiece nad czworonogiem, który z różnych przyczyn nie wyjeżdża z właścicielami. Z takiego rozwiązania korzystają przede wszystkim ludzie młodzi oraz osoby z wyższym wykształceniem. 71% mieszkańców województwa świętokrzyskiego wybiera tę możliwość.
7% badanych decyduje się na profesjonalne usługi – 5% zostawia zwierzę pod opieką płatnego petsittera, a 2% organizuje dla pupila pobyt w hotelu dla zwierząt. Najczęściej na takie rozwiązanie decydują się mieszkańcy Podlasia. Pozostała część badanych (18%) nie wyjeżdża w okresie urlopowym.
Zwierzak na wakacjach
Jeśli decydujemy się na zabranie pupila na wakacje, należy zadbać o odpowiedni ekwipunek. Powinny znaleźć się w nim książeczka zdrowia i apteczka ze środkami odkażającymi, przyjmowanymi lekarstwami, narzędziem do wyciągania kleszczy oraz awaryjnymi środkami na uspokojenie. Do tego przybory do pielęgnacji, takie jak szampon czy szczotka.
Odpowiednia ilość karmy i smakołyków to kolejne niezbędne elementy zwierzęcej torby podróżnej. Najlepiej zabrać ich nieco więcej, aby uniknąć sytuacji, w której nagle zabraknie jedzenia, a opiekun będzie musiał szukać zamienników. Te często są niesprawdzone, a organizm pupila może ich nie tolerować. Do tego oczywiście miski – na posiłki i wodę.
Należy pamiętać też o ulubionych zabawkach. Dzięki nim zwierzę może się czymś zająć w chwilach nudy, nie niszcząc innych przedmiotów. Poza tym na zabawkach znajdują się znane zapachy. Podobnie jest z legowiskami, które również warto mieć ze sobą.
Bezpieczeństwo w podróży jest kluczowe. Dlatego niezbędne jest zabranie obroży, szelek i smyczy. Akcesoria te powinny mieć przypiętą adresówkę z numerem telefonu opiekuna. Dla psów potrzebny będzie także kaganiec, który często jest wymagany w środkach transportu publicznego. Podróżujący samochodem powinni zaopatrzyć się w specjalne maty na tylne siedzenie lub ściankę separacyjną.
Jak dbać o zwierzę w upały?
Niezależnie od tego czy planujemy wyjazd, czy zostajemy na wakacje w domu – zwierzęta są narażone na upały. Wysokie temperatury są dla nich uciążliwe, a w skrajnych przypadkach także niebezpieczne dla zdrowia.
W tym czasie należy przede wszystkim zapewnić stały dostęp do czystej, chłodnej wody. Miski można rozstawić w kilku miejscach, najlepiej zacienionych. Niektórzy właściciele dolewają też wodę do posiłków, aby uniknąć odwodnienia pupili. Jedzenie nie powinno także stać na słońcu, a jeśli zwierzę nie zje całego posiłku, należy je zabrać po około 20 minutach, ponieważ może nie nadawać się już do spożycia.
Co jakiś czas można delikatnie schładzać sierść zwierzęcia chłodną wodą, ale nie w dużych ilościach. Poza tym należy zapewnić zacienione, ciche miejsca do odpoczynku.
Psy powinno wyprowadzać się rano i wieczorem, kiedy temperatura na zewnątrz jest nieco niższa. Najlepiej unikać spacerów w czasie największych upałów. Jeśli w ich trakcie pies nosi kaganiec, należy pamiętać, aby po jego założeniu czworonóg mógł otworzyć pysk. Psy regulują temperaturę ciała przez dyszenie, dlatego tak istotne jest, aby mogły swobodnie go otwierać.
Karma najwyższej jakości
Zwierzęta, także w okresie wakacji i urlopów, powinny dostawać odpowiednio zbilansowane posiłki o stałych godzinach. Regularne pory karmienia, zgodne z ustaloną dietą, to ważny element zwierzęcej rutyny. Poza tym, pilnując znanego schematu, można uniknąć problemów ze strony układu pokarmowego.
Coraz więcej opiekunów traktuje zwierzęta jak członków rodziny, dlatego mają oni większe oczekiwania względem karm. Transparentność składu, brak zbędnych dodatków czy wysoka zawartość mięsa to elementy, którym uważnie przyglądają się świadomi opiekunowie czworonogów. Ważne są także różne konsystencje i smaki, które powinny przypaść pupilom do gustu. Na czas wakacji właściciele zwierząt domowych często zaopatrują się dodatkowo w poręczne opakowania karm oraz specjalne przysmaki, które wzbogacają zabawę i ułatwiają adaptację do nowych okoliczności.
Zaopatrzenie każdego sklepu spożywczego powinno uwzględniać wakacyjne potrzeby pupili – w placówkach konsumenci będą szukać mniejszych opakowań karm, przysmaków, a nawet podróżnych misek, które po złożeniu zmieszczą się do torby lub plecaka.
Większość ludzi kojarzy podróżujące zwierzęta wyłącznie z psami – często widuje się je w środkach transportu czy samochodach. Jednak coraz więcej osób przyzwyczaja też koty do wspólnych wycieczek – a ich widok w specjalnych plecakach czy na szelkach staje się coraz powszechniejszy. Niezależnie od tego, z jakim czworonogiem podróżujemy, należy zadbać o jego bezpieczeństwo, komfort i odpowiednią dietę. A detaliści powinni pamiętać, że konsumenci będą szukać wakacyjnego niezbędnika pupili właśnie w ich sklepach.
Katarzyna Jurkitewicz
Redaktor