Kategorie produktów

Żyli długo i szczęśliwie

Piątek, 19 kwietnia 2024 Autor: Monika Górka, HURT & DETAL Nr 04/217. Kwiecień 2024
Kuchnia śródziemnomorska to nie tylko bogactwo smaków i różnorodne potrawy, to także prozdrowotne właściwości oraz styl życia.
Skaliste wybrzeża, gaje oliwne, niebiańskie plaże i błękit morza. Malownicze uliczki, spacery wzdłuż wybrzeża, pozytywne nastawienie do życia, slow life i niekończące się rozmowy przy stole pełnym lokalnych przysmaków – to przykładowy scenariusz wakacyjnego wypoczynku w krajach śródziemnomorskich.

Na zdrowie!

Oliwa z oliwek jako podstawowe źródło tłuszczu w diecie, duże ilości warzyw, owoców, nasion roślin strączkowych i orzechów, świeże, nieprzetworzone produkty, ryby, owoce morza, nabiał w postaci jogurtów i serów – to tylko jedne z wielu prozdrowotnych produktów kuchni śródziemnomorskiej.

Polacy kochają ją nie tylko za pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie, ale także za smak, prostotę i łatwość przygotowania. Kuchnia pełna słońca, talerz pełen smaków i radość gwarantowana!

Bo nie od dziś wiadomo, że to co jemy ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne.

Dieta mieszkańców krajów śródziemnomorskich ma znaczący wpływ na długość i jakość ich życia, a także w istotny sposób obniża ryzyko związane z występowaniem chorób serca. Bogata w błonnik, witaminy, minerały i przeciwutleniacze pozwala cieszyć się dobrym zdrowiem. Badań na ten temat znajdziemy nieskończenie wiele, ale wszystko zaczęło się od 1956 roku. Wtedy to, amerykański uczony Ancel Keys rozpoczął tzw. Badanie Siedmiu Krajów. Polegało ono za zbadaniu 16 populacji mężczyzn z 7 krajów i ocenie sposobu żywienia, stylu życia oraz wybranych parametrów stanu zdrowia. Mężczyzn obserwowano przez kolejnych 25 lat. Na podstawie obserwacji stwierdzono, że dieta typowa dla mieszkańców Krety oraz południowych Włoch jest najkorzystniejsza dla zdrowia. Powodem wyboru tego okresu i rejonu Morza Śródziemnego była najdłuższa oczekiwana długość życia oraz najmniejsza częstotliwość występowania chorób serca, niektórych nowotworów i innych chorób dietozależnych. A wszystko to, mimo ograniczonej wówczas opieki medycznej1.

Kompilacja kultur i smaków

Powszechne wykorzystanie oliwy z oliwek, świeżych ziół, warzyw, owoców, ryb i owoców morza stanowiło fundamenty, na których zbudowano smak kuchni śródziemnomorskiej. To smak lata, wakacji, słońca – same pozytywne skojarzenia!

Kuchnia śródziemnomorska obejmuje rejony: południowo-europejski, wschodnio-śródziemnomorski oraz północnoafrykański. Jest więc kompilacją niejednej kultury, co sprawia, że charakteryzuje się bogatym wyborem produktów i dań. Ale nie oszukujmy się – w polskich kuchniach wśród dań śródziemnomorskich najchętniej przygotowujemy makarony, sałatki oraz różnego rodzaju przekąski. Nic lepiej nie przypomni nam greckich specjałów jak musaka, gyros i tzatziki, włoskich deserów – jak panna cotta i tiramisu czy hiszpańskich smaków jak paella i gazpacho. Przysmaki, z których słynie region Morza Śródziemnego, są proste w wykonaniu – wiele z nich podbiło cały świat, jak pizza, spaghetti, sałatka grecka. Coraz większą popularnością cieszą się także hummusy i dania na bazie kasz kuskus i bulgur.

Dla wszystkich Polaków tęskniących za wspomnieniami słonecznych wakacji w Grecji, Włoszech czy Hiszpanii na ratunek spieszą producenci i dystrybutorzy produktów związanych z kuchnią śródziemnomorską.

Monika Górka
Zastępca Redaktora Naczelnego





1 źródło: Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej


Fot: Pixabay


tagi: rynek spożywczy , sprzedaż , handel , konsument , FMCG , hurt , detal , produkty spożywcze , nowości , przemysł spożywczy , sieci handlowe , sklepy spożywcze ,