Wywiady

W zgodzie z trendami

Wtorek, 16 stycznia 2024 Autor: Joanna Kowalska, HURT & DETAL Nr 01/215. Styczeń 2024
U Jędrusia to producent dań gotowych, który stawia na jakość i połączenie tradycyjnych receptur z nowoczesnymi przepisami wpisując się w potrzeby różnych grup konsumentów. O pozycji kategorii, obecnych działaniach firmy i planach na przyszłość opowiada Dorota Bielicka, Dyrektor ds. Handlu i Marketingu.
Dania gotowe to bardzo szeroka kategoria, która przez lata wzmacniała swoją pozycję. Jak obecnie wygląda rynek tych produktów w Polsce?

Rynek dań gotowych w Polsce jest sektorem szybko rozwijającym się – szczególnie w kategorii chłodzonych produktów. Mimo wolniejszego wzrostu wolumenu w porównaniu z poprzednim rokiem, sprzedaż wartościowa wzrasta, co jest efektem rozwoju dystrybucji i rotacji produktów. W segmencie chłodzonych obiadów, zanotowano 35% wzrost, tym samym jest to jeden z najszybciej rozwijających się obszarów. Warto zaznaczyć, że popularność zyskują również pierogi, pizza i ciasta, z ponad 20-procentowym wzrostem. W obszarze dań gotowych dyskonty pozostają głównym kanałem odpowiadającym za sprzedaż i ich udział sięga niemal 70%. Z punktu widzenia producenta istotnym jest fakt ciągle zwiększającego się udziału marek własnych, które stanowią aktualnie blisko 70% total sprzedaży i mają tendencje wzrostową.

Jaki jest polski konsument? Czy na przestrzeni lat preferencje uległy zmianie?

Polski konsument w dobie postpandemicznej zachowuje się zupełnie inaczej. Pandemia COVID-19 spowodowała, że klienci stali się bardziej świadomi własnego zdrowia, rozumianego szeroko, łącznie z aspektami psychicznym, emocjonalnym i duchowym. Nostalgia za przeszłością zyskała na znaczeniu jako trend konsumencki. Sentymentalne tęsknoty za „dobrymi, starymi czasami” stają się istotnym elementem w procesie decyzyjnym konsumentów, wpływając na ich wybory zakupowe. W obliczu zmian ekonomicznych, konsumenci skłaniają się ku prostszym daniom, które oferują dobrą jakość w przystępnej cenie. Tradycyjne polskie produkty, takie jak pierogi czy krokiety, nadal cieszą się dużym zainteresowaniem, gdyż klienci cenią sobie wyroby, które przypominają im o domowych smakach i tradycjach. Z drugiej strony spotykamy się z potrzebami młodej generacji – otwartej na innowacje i wariacje smakowe. Połączenie tych dwóch kierunków stanowi dla nas ciekawe wyzwanie i mobilizuje do prowadzenia szeregu kreatywnych projektów.

Czy w kategorii dań gotowych możemy mówić o sezonowości? Bigos czy uszka z grzybami sprzedają się wyłącznie w okresie świątecznym?

W kategorii dań gotowych obserwujemy wyraźną sezonowość. Produkty typowo świąteczne, takie jak uszka z grzybami czy pierogi z kapustą i grzybami, cieszą się zwiększoną popularnością głównie w grudniu. Latem natomiast wzrasta zainteresowanie pierogami z owocami czy naleśnikami na słodko. Ta sezonowość umożliwia działom marketingowym skuteczniejsze targetowanie kampanii i promocji. Nasza firma skupia się na ciągłym monitorowaniu trendów konsumenckich, aby móc odpowiednio reagować na sezonowe zmiany w popycie. To strategiczne podejście pozwala nam nie tylko zaspokajać aktualne zapotrzebowanie rynkowe, ale także przewidywać przyszłe trendy i dostosowywać nasze linie produktów.

Zrównoważony rozwój, dbałość o środowisko, a także troska o dobrostan zwierząt – jak te wartości wpisują się w Państwa działalność?

Zrównoważony rozwój i dbałość o środowisko to dla nas priorytety, które przekładają się na każdy aspekt naszej działalności. Wprowadziliśmy ekologiczne opakowania, ograniczając użycie plastiku i rezygnując z uszlachetnień. Wykorzystujemy metodę druku SPQ, która redukuje ślad węglowy w procesie produkcji folii. Nasza firma dba o segregację i kompresję odpadów, a także o ekologiczne pozyskiwanie energii. Na dachu naszego zakładu w Wieliczce zainstalowane są panele fotowoltaiczne, a stosowana kogeneracja w zakładzie w Morawicy pozwala na efektywniejsze wykorzystanie energii. Oszczędzamy również wodę dzięki naszej podczyszczalni ścieków, a odpowiednio dobrane środki do mycia ograniczają emisję zanieczyszczeń. Praktykujemy także odpowiedzialność społeczną, przekazując niesprzedane produkty do Banków Żywności i lokalnych domów opieki. W zakresie dobrostanu zwierząt, współpracujemy ze stowarzyszeniem Otwarte Klatki, a w naszych produktach używamy wyłącznie jaj od kur z wolnego wybiegu. Ciągłe udoskonalanie wewnętrznych procedur pozwala nam sprawdzać, czy nasi dostawcy przestrzegają standardów dobrostanu zwierząt.

Nowe produkty, inwestycje w infrastrukturę, strategie marketingowe… Jakie macie plany na najbliższe lata?

W najbliższych latach skupimy się na rozwoju produktów i infrastruktury. Nowy zakład produkcyjny w Morawicy to część naszej strategii, mającej na celu zapewnienie ciągłości dostaw i podjęcie ekspansji na rynki zagraniczne. Nasze działania marketingowe będą obejmować wprowadzenie nowych marek oraz innowacyjne kampanie w mediach cyfrowych. Chcemy budować bliższą relację z konsumentami, pokazując, że dania gotowe mogą być równie atrakcyjne i smaczne jak te serwowane w restauracjach. Nasz nacisk na jakość i smak ma na celu przekształcenie percepcji kategorii dań gotowych. Nasze plany obejmują również rozwój nowych produktów, które będą odpowiadać na zmieniające się potrzeby i preferencje konsumentów, a także inwestycje w technologie produkcji, aby nasze procesy były bardziej efektywne i zrównoważone. Nieustannie chcemy cieszyć smakiem!

Dziękuję za rozmowę.
Joanna Kowalska
tagi: rynek spożywczy , sprzedaż , handel , konsument , FMCG , hurt , detal , produkty spożywcze , nowości , przemysł spożywczy , sieci handlowe , sklepy spożywcze ,