Z rynku FMCG

Jakie są ulubione owoce Polaków?

Poniedziałek, 02 października 2023
Banany, jabłka i truskawki — to świeże owoce, które Polacy najczęściej wpisywali w lecie na listę zakupów zarówno w 2022, jak i 2023 roku. Wśród ulubieńców Polaków znalazły się także m.in.: pomarańcze, arbuz, maliny oraz borówki. Spośród analizowanych owoców osiem z nich cieszyło się większą popularnością niż przed rokiem, a sześć — mniejszą. Łączny wynik przełożył się jednak na wzrost w wysokości 7,72%.
Wakacje to czas, w którym mamy do wyboru wiele świeżych i (względnie) tanich owoców. Począwszy od pierwszych truskawek, czereśni i arbuzów w czerwcu, przez m.in. borówki, maliny, nektarynki w lipcu i sierpniu. Właśnie dane z tych trzech miesięcy — od czerwca do sierpnia — sprawdziliśmy pod kątem najczęściej wpisywanych na listę zakupów świeżych owoców wśród użytkowników aplikacji Listonic.

Król owoców jest tylko jeden

Dla wielu to może być zaskoczenie. Najpopularniejszymi owocami w lecie nie są wcale borówki, maliny czy truskawki. Są nimi banany! Warto jednak zaznaczyć, że banany są najczęściej wpisywanym owocem na listę zakupów niezależnie od pory roku. Jednocześnie jednak w miesiącach letnich kupujemy banany wyraźnie rzadziej niż zimą. W lipcu tego roku zainteresowanie kupnem bananów było o 31% mniejsze niż w styczniu.

Tuż za bananami wśród najpopularniejszych owoców tegorocznego lata znalazły się kolejno: jabłka, truskawki, borówki, arbuz, pomarańcze, maliny, nektarynki, brzoskwinie, czereśnie, morele, wiśnie oraz porzeczki.

Względem poprzedniego roku (w analogicznym okresie) doszło do kilku zmian. Większą popularnością cieszyły się: pomarańcze (+34), jabłka (+18%), nektarynki (+17%), maliny (+12%), borówki (+11%), brzoskwinie (+10%), truskawki (+9%)  oraz porzeczki (+7,13%). Spadek zainteresowania dotyczył natomiast: moreli (-24%), czereśni (-16%), ananasów (-6%), arbuzów (-8%), wiśni (-5%), oraz… bananów (-2%).

Choć ceny większości owoców sezonowych były wyższe niż w ubiegłym roku, w wielu przypadkach klienci mogli się pozytywnie zaskoczyć. Kilogram truskawek w szczycie sezonu można było kupić nawet poniżej 10 zł za kilogram. Tanie były także maliny oraz borówki.

„Tak jak w zeszłym roku wśród najpopularniejszych wakacyjnych, ale jednocześnie typowo sezonowych owoców, znalazły się truskawki oraz borówki. Zaskoczeniem natomiast jest wyraźny wzrost zainteresowania kupnem pomarańczy w lecie. Zwykle ich popularność jest bardziej zauważalna zimą. W grudniu ubiegłego roku wzrost dodań pomarańczy na listy zakupów wyniósł 73% (względem danych z sierpnia). Tym bardziej będziemy z ciekawością monitorować sytuację podczas nadchodzącej zimy" — mówi Małgorzata Olczak, Head of Sales w Listonic.

Od stycznia 2023 roku do sierpnia 2023 łączne zainteresowanie zakupem analizowanych owoców wśród użytkowników aplikacji Listonic  było wyższe o 9% względem analogicznych miesięcy r/r.Źródło: Listonic
Fot: Pixabay
tagi: owoce , rynek spożywczy , sprzedaż , handel , konsument , FMCG , hurt , detal , produkty spożywcze , nowości , przemysł spożywczy , sieci handlowe , sklepy spożywcze ,