Kategorie produktów

Rynek e-papierosów: trendy, nowości i perspektywy rozwoju

Poniedziałek, 17 lipca 2023 Autor: Joanna Kowalska, HURT & DETAL Nr 07/209. Lipiec 2023
Nowe mody, zmiany przyzwyczajeń konsumentów czy kryzysy bardzo mocno wpływają na kształt światowej gospodarki, a także na sprzedaż produktów i ofertę w poszczególnych branżach. Dotyczy to wszystkich części rynku – od najpopularniejszych towarów spożywczych, przemysłowych i chemicznych, przez wykorzystywane technologie czy innowacje, po niszowe elementy FMCG. Zmiany są globalne, a każda kategoria reaguje na nie w inny sposób. O tym jak wygląda obecnie segment e-papierosów rozmawiamy z Kamilem Czabanem, Dyrektorem ds. sprzedaży w firmie CK Complex.

Jakie są aktualne trendy na rynku e-papierosów? Czy przez ostatnie lata zaszły zmiany w podejściu do tej kategorii?

Szczególnie w ostatnich latach rynek e-papierosów bardzo szybko się rozwija, a coraz więcej sklepów dodaje do swojej oferty e-papierosy oraz liquidy. Wszystko wskazuje na to, że ta tendencja się utrzyma. Rosnąca popularność tych produktów pozawala przypuszczać, że już stały się one kolejną alternatywą dla klasycznych papierosów.

Od ponad roku branża notuje gwałtowne wzrosty głównie za sprawą pojawienia się jednorazowych elektronicznych papierosów. Dzięki łatwości użytkowania tych produktów, a także wysokiej marży jaką generują, zainteresowały się nimi największe sieci handlowe w Polsce. Poprzez rozszerzenie dystrybucji poza sklepy specjalistyczne – a co za tym idzie zwiększenie ich dostępności dla konsumentów – poszerzyły one znacząco swoją grupę odbiorców.

Jak wygląda obecnie Państwa oferta? Jakiego rodzaju sklepy zaopatrują się w Państwa hurtowni?

Od ponad 10 lat zajmujemy się importem oraz dystrybucją całego asortymentu związanego z branżą elektronicznych papierosów, a także produkcją liquidów. CK Complex zawsze stawiało na kompleksowe budowanie tej kategorii u naszych klientów. Współpracujemy z największymi światowymi markami, takimi jak SMOK, Elfbar czy IVG. W naszym portfolio, które cały czas rozbudowujemy, znajdują się zarówno urządzenia specjalistyczne, akcesoria, liquidy, jak i bardzo szeroki wybór tak popularnych ostatnio e-papierosów jednorazowych czy systemów zamkniętych. Innymi słowy wszystko, co jest potrzebne do wprowadzenia lub rozszerzenia tej kategorii w punktach sprzedaży.

Niezależnie od tego jaki format sklepu prowadzą nasi klienci, jesteśmy w stanie tak dopasować asortyment oraz ekspozycję, aby mogli oni zmaksymalizować zyski z całej kategorii. Obsługujemy zarówno sklepy specjalistyczne, jak i trafiki, saloniki prasowe, stacje benzynowe czy sklepy spożywcze.

Czym różnią się jednorazowe e-papierosy od innych?

Jednorazowe e-papierosy cechuje przede wszystkim łatwość i wygoda użytkowania. Nawet osoby nie mające do tej pory doświadczenia w korzystaniu z tego typu produktami – z łatwością poradzą sobie z tak popularnymi ostatnio „jednorazówkami”. W odróżnieniu od klasycznych e-papierosów, nie ma tutaj konieczności ładowania urządzenia czy też uzupełniania liquidu. Kolejnym aspektem, który wyróżnia jednorazówki, jest bardzo szeroka gama smaków, z pośród których każdy znajdzie coś dla siebie. Jest to również produkt generujący najwyższą marżę z kategorii wyrobów akcyzowych. Mając na uwadze powyższe walory, przypuszczamy, że połączenie tych cech przyczyni się w niedalekiej przyszłości do spopularyzowania całej kategorii papierosów elektronicznych.

Czym są systemy zamknięte e-papierosów?

Systemy zamknięte zwane już potocznie „wielorazówkami” to nowość na polskim rynku. Są to produkty wyglądem przypominające jednorazówkę, jednak po zużyciu płynu nie ma konieczności wyrzucania całego urządzenia. Zestaw startowy wyposażony jest w baterię z portem USB-C, którą można wielokrotnie ładować. Wymiennym elementem są natomiast wkłady z e-liquidem, które są dostępne w wielu wariantach smakowych. Takie rozwiązanie łączy w sobie wiele zalet. Z jednej strony ograniczamy produkcję elektrośmieci, gdyż korzystamy cały czas z tej samej baterii. Co za tym idzie, wystarczy wymienić sam wkład z płynem, który jest tańszy od jednorazówki, jednocześnie dając tak samo dobre odczucia smakowe. Upraszczając, jest to tańsza i bardziej ekologiczna alternatywa dla jednorazówek. Najpopularniejszymi produktami w naszej dystrybucji z tej kategorii są SMOK MAVIC PRO oraz ELFbAr.

Dziękuję za rozmowę.
Joanna Kowalskatagi: CK Complex , rynek e-papierosów , trendy , nowości , rozwój , innowacje , rynek spożywczy , sprzedaż , handel , konsument , FMCG , hurt , detal , produkty spożywcze , nowości , przemysł spożywczy , sieci handlowe , sklepy spożywcze ,