Wiadomości

Eurocash zamierza do 2030 r. zmniejszyć emisję CO2

Czwartek, 26 stycznia 2023
Grupa Eurocash podpisała z bankiem HSBC w Polsce umowę na otwarcie linii gwarancyjnej powiązanej ze zrównoważonym rozwojem. Ustalenie limitu gwarancji na poziomie 180 mln zł ma pomóc polskiej spółce w realizacji ambitnej strategii dekarbonizacji.
Grupa Eurocash, największa polska firma zajmująca się hurtową dystrybucją żywności i innych produktów szybkozbywalnych (FMCG), zamierza do 2030 r. zmniejszyć swoją emisję CO2 o 42 proc. To najważniejsze z wielu założeń ambitnej strategii dekarbonizacji, jaką spółka przyjęła w 2022 r. –  w zgodzie z celami Porozumienia Paryskiego, w ramach ścieżki określonej przez Science Based Targets Initiative* (SBTi ). Grupa zamierza zrealizować swój cel m.in. poprzez centralizację infrastruktury logistycznej i pokrycie znacznej części zapotrzebowania na energię ze źródeł odnawialnych. Istotnym elementem środowiskowej strategii Eurocash są też działania związane z całkowitym odejściem od węgla i gazu w nowych obiektach. 

W ramach nowej Linii Gwarancyjnej Powiązanej ze Zrównoważonym Rozwojem, zapewnionej przez HSBC, bank będzie monitorował proces dekarbonizacji realizowany w Grupie Eurocash. W umowę pomiędzy spółkami została wbudowana zachęta, która co roku nagradza Eurocash za osiągnięcie zakładanych postępów.

- Cieszymy się z ustanowienia pierwszej zrównoważonej linii gwarancyjnej dla Eurocashu z bankiem HSBC. Zwiększenie gwarancji do 180 mln zł to dowód zaufania do naszego biznesu i jego rozwoju. Teraz, dzięki redukcji emisji CO2 zgłoszonej w ramach The Science Based Targets initiative możemy uczynić go jeszcze bardziej zrównoważonym. To z kolei pozwoliłoby nam na obniżenie prowizji gwarancyjnej. To oczywisty zysk dla obu stron – mówi Jacek Owczarek, CFO Grupy Eurocash.

- Nowa linia gwarancyjna pomoże Grupie Eurocash w redukcji emisji CO2 i przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym, co doprowadzi do przekształcenia jej działalności w bardziej zrównoważoną i ekologiczną – mówi Konrad Lipski, Dyrektor ds. Bankowości Korporacyjnej w HSBC w Polsce.

- Bank HSBC w Polsce jest parterem Grupy Eurocash od lat i z ogromną satysfakcją wspiera jej rozwój biznesu. Cieszymy się, że mogliśmy zaoferować finansowanie powiązane z realizacją ambitnych celów środowiskowych grupy – powiedział Dariusz Kucharski, dyrektor generalny HSBC w Polsce.

Nowa umowa z Grupą Eurocash wpisuje się w szereg działań, jakie HSBC podejmuje na rzecz osiągnięcia gospodarki zeroemisyjnej w skali globalnej. HSBC wspiera firmy i instytucje rządowe w finansowaniu projektów zrównoważonych środowiskowo. Bank zobowiązał się również w swojej strategii do ograniczenia do zera finansowania projektów związanych z emisją CO2 do 2050 r. lub wcześniej, a także do osiągnięcia neutralności klimatycznej własnej działalności i łańcuchów dostaw najpóźniej do 2030 r. HSBC planuje również przeznaczyć od 750 do 1 bln USD do 2030 r. na sfinansowanie projektów i inwestycji swoich klientów w zakresie przejścia na zeroemisyjność.Źródło: Grupa Eurocash
Fot: mat. prasowe
tagi: Grupa Eurocash , HSBC , rynek spożywczy , sprzedaż , handel , konsument , FMCG , hurt , detal , produkty spożywcze , nowości , przemysł spożywczy , sieci handlowe , sklepy spożywcze ,