Handel

Kurier dowiezie prezent na ostatnią chwilę? To może się udać

Środa, 21 grudnia 2022
Okres przedświąteczny to bardzo wymagający czas zarówno dla branży retail, jak i kupujących. Wyścig na najlepsze oferty prezentowe zaczyna się już w listopadzie i trwa aż do Świąt Bożego Narodzenia. Nie zawsze jednak prezenty kupujemy z odpowiednim wyprzedzeniem. Nawet co czwarty z nas najlepszych ofert prezentowych szuka tuż przed świętami[1], a bywa, że nawet w Wigilię. W prezentach „last minute” pomóc mogą kurierzy i ekspresowe dostawy.
Według tegorocznego badania Empiku prawie 22 proc. Polaków wciąż woli robić świąteczne zakupy stacjonarnie[2]. Galerie handlowe w tym okresie otwarte są także w Wigilię. Dzięki temu nawet 24 grudnia można zrobić potrzebne zakupy, ale trzeba pamiętać, że tego dnia sklepy pracują krócej, najczęściej do godziny 14:00. Warto to wcześniej sprawdzić, wchodząc na przykład na stronę internetową centrum handlowego. Ci, którzy w świątecznej krzątaninie nie zdążą udać się na zakupy, mają w dzisiejszych czasach jeszcze jedną szansę, by uratować święta w ostatniej chwili.

Prezentowa przesyłka „last minute”

Sklepy online informują na swoich stronach o ostatecznych terminach, do których można złożyć zamówienie z gwarancją dostarczenia go przed świętami. Co jednak w sytuacji, gdy okazuje się, że nie wszystkie prezenty zostały kupione, a czasu na zrealizowanie dostawy teoretycznie już nie ma? Z pomocą przychodzą firmy świadczące usługi szybkich dostaw. Warto pamiętać, że ekspresowe doręczenia nie są wyłącznie domeną restauracji, ale coraz częściej także sklepów oferujących najróżniejsze produkty.

„Kurierzy mogą dostarczyć wybrane zamówienia jeszcze tego samego dnia, również w Wigilię do godz. 13. Prezenty „last minute” można bez problemu znaleźć w placówkach współpracujących z poszczególnymi dostawcami. W ten dzień Mikołaj może zamienić sanie na auto czy skuter i dowieźć prezent na czas” – komentuje Agnieszka Majewska, General Manager w firmie Stuart.

By sprostać nowym nawykom zakupowym, wiele sieci otworzyło w tym roku własne e-sklepy i rozpoczęło współpracę z ekspertami ostatniej mili. To między innymi sieci drogerii, aptek, a nawet… marketów budowlanych. Zamówienie na ostatnią chwilę ulubionych perfum mamy, suplementów dla dziadków czy dmuchawy do liści dla taty możliwe jest praktycznie od ręki.

W tym roku Polacy korzystają z szybkich dostaw chętniej niż kiedykolwiek wcześniej. Jak wynika z danych Stuart, od zeszłego roku zamówienia na szybkie dostawy wzrosły o 35%. Jeszcze do niedawna next-day delivery (dostawa na następny dzień od chwili złożenia zamówienia) i gwarancja dostarczenia do klienta produktów w krótkim czasie były zadaniem karkołomnym, za które konsumenci byli w stanie dopłacić. Ostatnie kilka lat okazało się na tyle przełomowe, by udowodnić, że pożądanym standardem może być nie tylko dostawa dzień po złożeniu zamówienia, ale już w ciągu kilkudziesięciu minut od kontaktu z firmą.

„Skorzystać z ekspresowej dostawy kurierskiej można również po samodzielnym zakupieniu prezentu np. w księgarni czy sklepie odzieżowym. Paczkę można bowiem w łatwy i szybki sposób nadać także prosto z naszego domu. Wystarczy założyć konto na stronie partnera logistycznego i zlecić zamówienie za pomocą kilku kliknięć” - radzi Agnieszka Majewska.

Alternatywy na drodze

Dobrym sposobem na dostarczenie prezentu na czas z innego miasta jest wykupienie przesyłki konduktorskiej w pociągu. Jej koszt to 30 złotych w zamian za gwarancję dostarczenia paczki tego samego dnia.

Jeśli nie torami, to może autostradą? Popularna forma podróżowania odbywająca się przez serwis wspólnych przejazdów, BlaBlaCar również daje możliwość przekazania paczki, która do miejsca docelowego zostanie doręczona możliwie najszybciej. Warunki cenowe ustala się indywidualnie z kierowcą.

Obie te formy szybkiego dostarczenia przesyłki – konduktorska i autem sprawdzą się szczególnie dla tych, którzy na przykład przyjeżdżając do rodzinnego domu, zapomnieli zakupionego prezentu zabrać ze sobą lub jeśli prezent zamawiany na ostatnią chwilę znajduje się w innym mieście, a zamawiający ma do kogo zwrócić się o jego zakup stacjonarny i nadanie.

Jest jeszcze sposób na zakup prezentu, który może okazać się ostatnią deską ratunku. Kiedy galerie handlowe są już zamknięte, pociąg nie zdąży dowieźć paczki, a kurier przygotowuje się już do kolacji wigilijnej, można pokusić się o zakup online karty podarunkowej do wykorzystania w danym sklepie bądź na daną usługę (np. bon do SPA albo nawet skok ze spadochronem). Taki ładnie wydrukowany i zapakowany bon prezentowy może okazać się niezłym rozwiązaniem na ostatnią chwilę.
1  Raport: Zakupy świąteczne 2021, Deloitte
2  https://news.empik.com/218263-zakupy-swiateczne-na-ostatnia-chwile-nie-w-tym-roku-90-badanych-skompletuje-prezenty-do-polowy-grudnia


Źródło: dfusion communication
Fot: Pixabay
tagi: rynek spożywczy , sprzedaż , handel , konsument , FMCG , hurt , detal , produkty spożywcze , nowości , przemysł spożywczy , sieci handlowe , sklepy spożywcze ,