Wiadomości

Izrael zakazuje klatkowego chowu kur niosek

Poniedziałek, 04 lipca 2022
fot. Konrad Łoziński
Jak podaje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, Izrael ogłosił nową politykę dobrostanu zwierząt, której celem jest rezygnacja z produkcji jaj w systemie klatkowym. Wdrożenie alternatywnych systemów chowu kur ma nastąpić do 2038 roku.
Nowe przepisy zostały zatwierdzone przez Kneset. Według przedstawionych założeń wdrożenie produkcji jaj w systemach bezklatkowych ma nastąpić do roku 2038. Najnowsze prawo zakazuje stawiania nowych kurników w chowie klatkowym, w tym w systemach combi, oraz zakłada stopniowe wycofywanie istniejących instalacji. W Izraelu zaledwie 3,2% kur niosek jest utrzymywanych w chowie innym niż klatkowy. Izraelscy producenci jaj mają otrzymać wsparcie finansowe w ramach przeprowadzonej reformy rolnej.

– Nowa polityka Izraela to ważny krok w kierunku globalnej poprawy dobrostanu zwierząt. Dzięki niej około 10 milionów kur nie będzie trzymanych już w klatkach - zarówno bateryjnych, wzbogaconych, jak i tak zwanych systemach combi. To dobra informacja, ponieważ żaden z tych systemów nie zapewnia zwierzętom możliwości realizacji podstawowych potrzeb behawioralnych, jak grzędowanie czy swobodne poszukiwanie pożywienia, a każdy z tych systemów wiąże się nieuchronnie z ogromnym cierpieniem zwierząt – mówi Maria Madej, Menadżerka ds. Relacji Biznesowych w Stowarzyszeniu Otwarte Klatki.

Również w Europie kolejne kraje zakazują już klatkowego chowu kur niosek – są to Czechy, Austria, Szwajcaria oraz Niemcy. Co więcej, w 2023 roku Komisja Europejska ma przedstawić propozycję zakazu hodowli i chowu klatkowego nie tylko kur, ale też świń, cieląt, kaczek, przepiórek, królików oraz gęsi. Zakaz miałby stać się obowiązującym prawem w całej Unii Europejskiej od 2027 roku. Według badania YouGov z października 2020 r. zakaz hodowli klatkowej zwierząt hodowlanych popiera 63% Polek i Polaków, a według badania Biostat ze stycznia 2022 62,4% Polaków uważa, że w Polsce powinien zostać wprowadzony zakaz hodowli klatkowej kur niosek.

– Wprowadzenie zakazu chowu klatkowego w Unii Europejskiej jest naturalnym krokiem wynikającym ze zmian biznesowych i rynkowych w większości krajów europejskich. W Polsce ponad 140 firm zadeklarowało rezygnację z jaj z chowu klatkowego, a 38 z nich, w tym największe sieci handlu detalicznego, już wdrożyły swoje deklaracje w życie. W całej Europie podobne deklaracje złożyło ponad 1200 firm – mówi Maria Madej. – Parlament Europejski i Komisja Europejska wypowiedziały się już pozytywnie o zakazie. Liczymy, że nasz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi również da swoje poparcie dla tych zmian, zgodnie z oczekiwaniami polskiego i europejskiego społeczeństwa. Pod petycją naszego Stowarzyszenia i Compassion Polska o poparcie ze strony ministra podpisało się już ponad 20 tysięcy Polaków i Polek – dodaje.


fot. Konrad Łoziński

Źródła:
Stowarzyszenie Otwarte Klatki
https://www.timesofisrael.com/cages-for-laying-hens-banned-from-new-coops-to-be-phased-out-in-existing-ones/
https://chickenwatch.org/cage-free/
https://kipdip.org.pl/pl/news/izrael-zamierza-zrezygnowac-z-chowu-klatkowego




tagi: Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz , Izrael , chów klatkowy , kury nioski , przemysł spożywczy , rolnictwo , produkcja , sprzedaż , handel ,