„Tylko kompromis uchroni nas przed zalewem „lewej" wódki. Jesteśmy gotowi zmierzyć się z pierwszą podwyżką, jednak następne oceniamy jako zabójcze dla branży. Zwracamy się do senatorów z apelem o racjonalizację przepisów” – mówi Witold Włodarczyk, prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.
Przedstawiciele branży wyliczają, że w ciągu kolejnych sześciu lat akcyza na mocne alkohole wzrośnie sumarycznie o 40–45 proc. Podkreślają, że w przypadku wyrobów spirytusowych tak duża podwyżka oznacza ryzyko rozwoju czarnego rynku obrotu alkoholem, czego znaczące negatywne skutki odczuje Narodowy Fundusz Zdrowia.
„Z nieoficjalnych doniesień prasowych wynika, że już dzisiaj w nielegalnych punktach sprzedaży półlitrową butelkę wódki można kupić za 10 zł” – zauważa Włodarczyk.
„Mety” wrócą do łask?
„Planowany wzrost podatków spowoduje, że „legalna" butelka wódki będzie kosztowała wkrótce nawet 50 zł. To tyle, za ile można kupić 5 butelek na tzw. mecie. Trudno uniknąć więc podejrzeń, że wielu konsumentów przeniesie się na czarny rynek. Sytuacja ta zagraża zdrowiu, a nawet życiu Polaków, którzy będą sięgać po niesprawdzone, a niekiedy toksyczne trunki bez banderoli Ministerstwa Finansów” – przestrzega Włodarczyk.
„Grupy przestępcze aktywizują się w takich sytuacjach i tak stanie się także tym razem. Zajmą się produkcją „lewej" wódki, co oznaczać będzie niekontrolowany rozrost czarnego rynku. Popularne za komuny „mety" powrócą ze zdwojoną siłą i jest to realne ryzyko” – ocenia Krzysztof Kouyoumdjian, dyrektor ds. relacji zewnętrznych w CEDC International, który właśnie przechodzi w ręce polskiego Maspeksu.
„Efekt ustawy będzie taki, że mimo wzrostu stawek akcyzy do budżetu państwa trafi mniej pieniędzy, ponieważ konsumenci przesuną się do szarej strefy” – dodaje.
Co dalej z ustawą?
Dzisiaj możliwych jest kilka scenariuszy:
Następnie ustawa wróci do Sejmu, który ostatecznie zagłosuje za przyjęciem lub odrzuceniem jej finalnej wersji.
tagi: alkohol , ustawa , akcyza , rynek spożywczy , przemysł spirytusowy , FMCG , sprzedaż handel , konsument , ekonomia , gospodarka , finanse ,
Eurovo, po zeszłorocznym zobowiązaniu do wycofania klatek i...
6 na 10 rodaków obniża wydatki na codzienne zakupy. W III kw...
Nastroje polskich konsumentów ulegają pewnej stabilizacji...
Technologia pomoże lepiej wykorzystywać istniejące parkingi...
Znacznie mniej finansowania aut, za to zyskują maszyny i...
Shell Polska, operator kurierski DPD Polska i...
Żabka rozwija nowoczesną logistykę opierającą się na idei...
Głosowanie w Parlamencie Europejskim przesądziło o...
Prognozy PKB i inflacji raczej wskazują na hamowanie...
Mniejsze firmy z nich nie korzystają, bo obawiają się...
Wszystko przez wysokie stopy procentowe i spadek zdolności...
Kontrole Inspekcji Pracy wciąż wykazują nieprawidłowości w...
Trwają prace nad zmianami w prawie restrukturyzacyjnym...