Wiadomości

Jak zmieniły się zwyczaje zakupowe Polaków po lockdownach?

Czwartek, 21 października 2021
Dwa ogólnopolskie lockdowny - ten zapoczątkowany w marcu zeszłego roku i ten z przełomu 2020 i 2021 - nie tylko zamknęły nas w domach, ale też otworzyły na nowe sposoby robienia zakupów. Boom przeżywa branża e-commerce, a towary, które kiedyś rzadko kupowaliśmy zdalnie, dziś chętnie nabywamy przez internet czy mobilne aplikacje.
Fintech Stocard, odpowiedzialny za stworzenie darmowej aplikacji do przechowywania kart lojalnościowych i dokumentów w smartfonie, zbadał zwyczaje zakupowe Polaków pomiędzy początkiem 2020 roku i lipcem roku 2021. Dane były zbierane poprzez aplikację Stocard, z której korzystają 2 miliony Polaków, w stacjonarnych sklepach i punktach sprzedaży w okresie od 6 stycznia 2020 do 19 lipca 2021 roku. Raport uwzględnia wyłącznie zakupy dokonywane stacjonarnie. Dane transakcyjne obejmują zakupy w następujących sklepach sieci handlowych: Carrefour, Biedronka, Kaufland, Auchan, Lidl oraz stacjach: Total, BP, Lotos, Moya, Circle K.

Z danych Stocard wynika, że rzadziej zakupy robimy po południu - od godz. 16 do 18. Wynika to najpewniej z faktu, że spora część pracowników na stałe przeszła w tryb pracy zdalnej lub hybrydowej, a więc nie odwiedza sklepów tuż po pracy. W trakcie pandemii do sklepów ruszamy częściej w późnych godzinach wieczornych, np. po godz. 21 (ta tendencja nasiliła się zwłaszcza po drugim lockdownie).

Zmniejszył się również odsetek konsumentów robiących zakupy niedługo przed południem, w godz. 10-11. Polski rząd tę porę dwukrotnie określił jako “godziny dla seniorów” - jednak co ciekawe, nawet po wycofaniu się z tego rozwiązania, Polacy nie wrócili do sklepów w tych godzinach. Więcej konsumentów robi za to zakupy wcześnie rano.

- Mimo że przestały obowiązywać godziny dla seniorów - konsumenci przyzwyczaili się robić zakupy w innych godzinach lub do wielu z nich nie dotarła informacja o ich zniesieniu - zauważa Katarzyna Zborowska-Germann, Head of Retail Sales CEE w Stocard.

W mniejszym stopniu widać obniżenie tygodniowej częstotliwości zakupów - choć jest ono zauważalne (z 1,94 do 1,91).

Zmieniliśmy też preferowane dni zakupowe - rzadziej niż przed pandemią kupujemy w soboty, za to częściej w poniedziałki, środy i - co ciekawe - niedziele. Mimo że wciąż - podobnie jak przed pierwszym lockdownem - są to ustawowo dni wolne od handlu. - Należy pamiętać, że są punkty, które na różne sposoby, również legalnie, otwierały się w siódmy dzień tygodnia. Po ostatniej zmianie prawa, wprowadzającej pozwolenie na handel w niedziele tylko dla placówek, których przychody z usług pocztowych stanowią większość, najpewniej to się zmieni - mówi ekspertka Stocard. - Ponadto nasze dane były zbierane m.in. w sieciach stacji benzynowych, takich jak BP czy Circle K. One są otwarte nierzadko przez cały tydzień, 24 godziny na dobę.

Jak będą się przedstawiały kolejne miesiące? - Wiele zależy od tego, jakie będą kolejne działania rządu - zauważa Katarzyna Zborowska-Germann, Head of Retail Sales CEE w Stocard. - Kolejne lockdowny - czy ogólnopolskie, czy lokalne - na pewno będą miały wpływ na obrót w “tradycyjnych” sklepach. Widać jednak, że ludzie wracają do sklepów i zakupy stacjonarne to wciąż lwia część ich wydatków. Przykłady wielu branż - choćby RTV - pokazują jednak, że producenci nie mają się czym martwić - twierdzi Zborowska-Germann.tagi: zwyczaje zakupowe , lockdown , pandemia , sprzedaż , handel , konsument , rynek spożywczy , FMCG , przemysł spożywczy ,