Wiadomości

Brodowianki na liście zwycięzców I edycji konkursu Diamant!

Poniedziałek, 18 października 2021
Pierwsza edycja programu Dobre Działania zorganizowanego przez markę Diamant zakończona we wrześniu spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem. Do organizatorów wpłynęło niemal 60 wspaniałych i oryginalnych pomysłów, a jury miało mnóstwo pracy z wyłonieniem 3 najlepszych. O tym, że program ma realny wpływ na rejon Środy Wielkopolskiej udowodniło Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych, które zgłosiło projekt zakupu 30 domków lęgowych dla jerzyków.
- Chcielibyśmy zakupić 30 domków lęgowych dla ptaków - jerzyków, które są nie tylko pod ochroną lecz również spełniają bardzo pożyteczną funkcję: redukują liczbę drobnych owadów min. komarów i meszek. Jeden osobnik może w ciągu doby zjeść nawet 20 tys. owadów. Trudność przedsięwzięcia polega na tym, że nie jest łatwo zaprosić jerzyki do zamieszkania w danym miejscu, ponieważ wymagają specjalnych budek. Szanse na ich zasiedlenie przez jerzyki można jednak zwiększyć, wieszając je obok siebie, ponieważ są to ptaki koloniale - czytamy w treści zgłoszenia do programu.

Jak informują w zgłoszeniu aktywistki, Brodowo jest wsią, która rozbudowuje się z dużą dynamiką – w tym rejonie powstaje sporo domów, a wraz z nimi z roku na rok przybywa uporczywych owadów. Działania Stowarzyszenia ukierunkowane są właśnie w stronę promocji ekologicznych rozwiązań zmniejszenia populacji tych owadów, dlatego przedstawicielki Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych postanowiły ekologicznie walczyć z owadami – ale nie za pomocą oprysków chemicznych, a stworzenia lokum dla tych wspaniałych ptaków. „Brodowianki”, ale i jury Diamant, które nagrodziło projekt, uważają, że pomysł jest nie tylko pożyteczny i ekologiczny, lecz również ukierunkowany w stronę edukacji dzieci i dorosłych. Zarówno młodzi jak i starsi mogliby poznać wiele interesujących informacji dotyczących życia tych ptaków, które zostaną zaprezentowane na spotkaniu z ornitologiem. Należy także podkreślić, że projekt może przynieść korzyści nie tylko dla Brodowa, gdzie zostaną zamontowane budki, ale przyniósłby korzyści także pobliskim miejscowościom.

Podczas oficjalnego przekazania nagrody, oprócz laureatek I edycji programu oraz jury akcji, na spotkaniu był obecny także sam prezes Pfeifer & Langen – Roman Kubiak, pomysłodawca konkursu grantowego Dobre działania: - Cieszę się, że mamy w tym rejonie tak zaangażowaną społeczność, która dba o zrównoważony rozwój podobnie do Pfeifer & Langen. Codziennie dowozimy do naszych czterech cukierni ponad 30 000 ton buraków, w samej Środzie Wielkopolskiej każdego dnia przetwarzamy ok. 11 tysięcy buraków cukrowych od okolicznych plantatorów, którzy pozwalają na wyprodukowanie ponad 1100 ton cukru. Wiemy, więc, jak ważne jest odpowiedzialne i zrównoważone prowadzenie biznesu pod kątem eksploatacji, optymalizacji i „zielonego” przetwórstwa. Dlatego tym bardziej trzymamy kciuki za ten ekoprojekt budek i inne, zwycięskie Dobre Działania!

Ponadto, w I edycji programu zostały też nagrodzone zajęcia sportowo-animacyjne dla rodzin zgłoszone przez Akademię zvINNA z Gostynia, a także stworzenie zdrowej, zielonej przedszkolnej pracowni ekologicznej zgłoszone przez Stowarzyszenie Przyjaciół Publicznej Szkoły Podstawowej w Sielcu – Goszczyn, z województwa mazowieckiego.

Diamant zachęca do udziału w kolejnej edycji akcji, która potrwa do końca listopada 2021. Tak, jak poprzednio, poszukiwane są kreatywne, pożyteczne inicjatywy angażujące lokalną społeczność i zmieniające otoczenie na lepsze. Mogą to być pomysły z każdej dziedziny życia, od urbanistyki, przez sztukę i sport, aż po kwestie społeczne. Program Dobre Działania jest skierowany do wszystkich – osób prywatnych oraz zrzeszonych w stowarzyszeniach, klubach i innych strukturach – którzy mają pomysł, jak zmieniać swoje otoczenie na lepsze. W specjalnym formularzu należało opisać inicjatywę, jej odbiorców, była też możliwość dołączenia dodatkowych materiałów. W każdej są wyłaniani autorzy 3 najlepszych inicjatyw – każdy z nich otrzymuje po 3000 zł na wdrożenie swojego pomysłu. Organizatorzy nie oczekują wielu formalności, jedynym warunkiem jest to, by dostarczyć organizatorom materiałów z realizacji, którymi może posłużyć się w dalszej promocji akcji.

Regulamin pozwala zgłaszać dowolne inicjatywy w każdej edycji, tak więc wszyscy ci, którym nie udało się w pierwszej edycji, mogą ponownie spróbować swoich sił. Szczegółowe informacje i formularz zgłoszeniowy dostępny jest na www.dobredzialania.pl.tagi: Brodowianki , konkurs , Diamant , przemysł spożywczy , cukier , sprzedaż handel , konsument , FMCG , rynek spożywczy ,