Jaki samochód wybrać do hurtowni, a jaki do firmy dystrybucyjnej. Fachowych wskazówek udziela naszym czytelnikom Andrzej Gołębiowski - Communication & Public Affairs Specialist z firmy Ford Polska Sp. z o.o.
Wybór środka transportu należy rozpocząć od odpowiedzenia sobie samemu na elementarne w tej sprawie pytanie: czemu ma służyć? Mały sklep detaliczny potrzebuje środka transportu, który połączy w sobie cechy domowego samochodu osobowego oraz firmowego samochodu dostawczego. Patrząc na aktualną ofertę producentów samochodem spełniającym te wymagania jest nowy Ford Transit Connect.
Duża hurtownia to transport ciężki, samochody o ładowności kilkunastu ton, mają służyć przewożeniu ilości hurtowych. Rozkładanie ładunków w ilościach hurtowych na samochody o mniejszej ładowności nie ma uzasadnienia ekonomicznego. Hurtownie ulokowane są zazwyczaj na obrzeżach miast, w bliskości tras i węzłów komunikacyjnych, zazwyczaj przystosowanych dla transportu ciężkiego. Oferta producentów jest bardzo bogata i szczególnie trudno dokonać wyboru, ponieważ parametry techniczne samochodów są bardzo zbliżone. Należy się przyjrzeć ofercie finansowania, ubezpieczenia, poziomowi zapewnienia szybkiego i skutecznego serwisu, bardziej, niż parametrom technicznym.
Firma dystrybucyjna musi kierować się innymi kryteriami, niż hurtownia. Po pierwsze dlatego, że dowozi produkty bezpośrednio do odbiorcy, który jest zlokalizowany często w centrach miast o realnych ograniczeniach dopuszczalnej masy całkowitej samochodów. W praktyce oznacza to, że powinien wybierać z oferty producentów samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3.5T. Niezależnie od możliwości wjeżdżania do centrów miast mniejsze, a więc i mniej kosztowne będą wymagania wobec kierowców, którym wystarczy Prawo Jazdy kategorii B. Samochody nie muszą być wyposażone w tachometry, co pozwala na kolejne oszczędności środków. Podobnie jak w przypadku transportu ciężkiego, oferta producentów jest bardzo szeroka. Prawie każdy liczący się producent samochodów ma w swojej ofercie średnie samochody dostawcze o bardzo zbliżonych parametrach technicznych. Przy dokonywaniu wyboru należy kierować się pragmatycznymi przesłankami nieco odmiennymi, niż w przypadku wyboru średniego samochodu przez detalistę.
Po pierwsze: relacja ceny do jakości. Od poziomu awaryjności samochodów, a więc skuteczności w dotarciu na miejsce i na czas zależy często powodzenie całego przedsięwzięcia. Należy odrzucić oferty tanie, ponieważ, zgodnie z dewizą "rzeczy są dobre, albo tanie" wysoki poziom awaryjności będzie słono kosztował i to nie tylko bezpośrednio poprzez koszty serwisowe, ale, a może przede wszystkim, poprzez utracone dostawy, a tym samym utraconych klientów. Wybierać należy spośród renomowanych producentów. Po drugie: koszty eksploatacji i sposoby sprawowania obsługi serwisowej. Należy wziąć pod uwagę przebiegi eksploatacyjne pomiędzy przeglądami okresowymi, zakres i czas trwania gwarancji podstawowej, możliwość rozszerzenia tej gwarancji na kolejne lata, zasady serwisowania w tym zasady wymiany elementów zużywających się.
Ford przygotował ofertę serwisową dla tego rodzaju klientów o nazwie Business Sevice Club. Udział w programie znacznie wspomaga administrowanie serwisowaniem samochodów i prowadzi do znacznych oszczędności finansowych, przy mniejszym osobistym zaangażowaniu czasowym właściciela lub administratora samochodów. Program oferuje również ryczałtowy sposób rozliczania kosztów serwisowych. Po trzecie: oferta finansowa i ubezpieczeniowa. Po czwarte: wysoka wartość rezydualna, zapewniająca relatywnie najmniejszy spadek wartości w czasie. Kiedyś te samochody będziemy chcieli sprzedać, okaże się, ile naprawdę są warte. Po piąte: czy producent dysponuje możliwościami adaptacji samochodów do potrzeb użytkownika z zachowaniem wymogów homologacyjnych. Ford dysponuje w Polsce siecią Centrów Adaptacji Forda Transit, które dostosuje samochody do indywidualnych potrzeb z zachowaniem wszystkich wymagań formalnych. Po szóste i ostatnie: zapytać innych użytkowników o rekomendacje. Nie ma lepszej rekomendacji, niż opinie użytkowników. Analizując oferty producentów najrozsądniejszym wyborem wydaje się Ford Transit, we wszystkich kryteriach oceny plasuje się na czele. Jest zresztą najchętniej kupowanym średnim samochodem dostawczym w Polsce.