Przedsiębiorców najbardziej dotknie ukryta podwyżka podatku VAT, który z założenia powinien być przerzucony na konsumenta. Ze względu na barierę popytową, część różnicy między nową a starą stawką będzie musiał zamortyzować przedsiębiorca poprzez obniżenie marży na sprzedawane produkty. Dla wielu podatników podwyżka stawek VAT będzie pretekstem do niewspółmiernej podwyżki cen sprzedawanych produktów, co z kolei zwiększy inflację i może oddalić nas od strefy euro, w związku z niespełnieniem kryteriów z Maastricht, wśród których jednym z najważniejszych jest właśnie stabilność cen.
Dotkliwym okaże się na pewno także zapis w nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług dotyczący ograniczenia prawa w odliczaniu VAT od zakupu samochodów i nabycia paliw. Podatnicy, którzy wcześniej takie prawo posiadali, będą zmuszeni do wrzucania podatku VAT w koszty, co zmniejszy wynik finansowy firmy.
Innym istotnym ograniczeniem dla podatników może być nowelizacja (projekt zmian do ustawy o VAT z 26 listopada 2010 r.), według której nieodpłatne przekazanie towarów, niezależnie od tego, czy są wydane na cele związane z przedsiębiorstwem czy też nie, będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu, o ile nie będą to prezenty o małej wartości, drukowane materiały reklamowe i informacyjne lub próbki. Nowelizacja najprawdopodobniej wejdzie w życie 1 lutego 2011 r. i będzie miała największy wpływ na podatników, którzy sporą cześć swoich aktywów obrotowych przeznaczali na cele marketingowe.
„Ukryte" koszty dodatkowe
„Oprócz zmian wynikających bezpośrednio z ustawy, na przedsiębiorców czeka gros innych wydatków, np. związanych z dostosowaniem systemów informatycznych do nowych stawek VAT (wykupienie aktualizacji programów księgowych), czy aktualizacje stawek w kasach fiskalnych. Dodatkowe koszty wygenerowane zostaną również przez chaos wynikający z toczącego się nadal procesu legislacyjnego. - Tegoroczne zmiany w ustawie o VAT należy ocenić bardzo negatywnie z perspektywy konsumenta, jak i przedsiębiorców" - mówi Artur Sobótka, księgowy Centrum Finansowo-Księgowego Ekkom. -„Pierwsi borykać się będą z dość wysokimi wzrostami cen podstawowych produktów, drudzy - ze stosunkowo wysokim wzrostem kosztów własnych, związanych z szeregiem zmian wchodzących w życie w wielu aktach prawnych, a także z problemami dotyczącymi bardzo szybkiego wdrożenia tych zmian. Czas pokaże, kiedy doczekamy się podatkowej stabilizacji."
Skomplikowane, trudne w interpretacji zmiany, które wejdą lub weszły w życie w wyniku wielu aktów prawnych, z często wyjątkowo krótkim vacatio legis (w przypadku samochodów z „kratką" - 7 dni) powodować będą szereg problemów, takich jak interpretacja zmian w przepisach, błędy w ustalaniu stawek związanych z czynnościami wykonanymi na przełomie roku itp. Aby poprawnie zinterpretować niektóre akty prawne niezbędnym będzie kontakt podatników ze specjalistami w zakresie prawa podatkowego, a to generować będzie dodatkowe koszty.
Warto dodać, że w zakresie przejrzystości, a w zasadzie jej braku i częstości nowelizacji prawa podatkowego, Bank Światowy sklasyfikował polski system podatkowy w drugiej setce (121 miejsce) pośród 178 krajowych systemów podatkowych.
Centrum Finansowo-Księgowe Ekkom specjalizuje się w kompleksowej obsłudze księgowej oraz kadrowo-płacowej spółek prawa handlowego z udziałem kapitału polskiego oraz zagranicznego. Jako jedyne Centrum Finansowo-Księgowe w Polsce udostępnia swoim klientom nowoczesne rozwiązania firmy HansaWorld umożliwiające wgląd w księgowość online w czasie rzeczywistym.
http://www.ekkom.com.pl/
(maj)
tagi: VAT ,
Maspex Romania SRL, spółka należąca do Grupy Maspex...
Wygodne dostawy w ciągu maksymalnie 30 minut, bogaty wybór...
Kurczący się rynek piwa może mieć poważne reperkusje –...
Na wysokich cłach stracą obie strony...
Na rynku pojawił się nowy rodzaj oszustwa...
Komisja szuka nowych źródeł dochodów...
Nowa rządowa strategia ma w tym pomóc...
Komentarz Prezesa Polskiej Izby Handlu...