Przedsiębiorców najbardziej dotknie ukryta podwyżka podatku VAT, który z założenia powinien być przerzucony na konsumenta. Ze względu na barierę popytową, część różnicy między nową a starą stawką będzie musiał zamortyzować przedsiębiorca poprzez obniżenie marży na sprzedawane produkty. Dla wielu podatników podwyżka stawek VAT będzie pretekstem do niewspółmiernej podwyżki cen sprzedawanych produktów, co z kolei zwiększy inflację i może oddalić nas od strefy euro, w związku z niespełnieniem kryteriów z Maastricht, wśród których jednym z najważniejszych jest właśnie stabilność cen.
Dotkliwym okaże się na pewno także zapis w nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług dotyczący ograniczenia prawa w odliczaniu VAT od zakupu samochodów i nabycia paliw. Podatnicy, którzy wcześniej takie prawo posiadali, będą zmuszeni do wrzucania podatku VAT w koszty, co zmniejszy wynik finansowy firmy.
Innym istotnym ograniczeniem dla podatników może być nowelizacja (projekt zmian do ustawy o VAT z 26 listopada 2010 r.), według której nieodpłatne przekazanie towarów, niezależnie od tego, czy są wydane na cele związane z przedsiębiorstwem czy też nie, będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu, o ile nie będą to prezenty o małej wartości, drukowane materiały reklamowe i informacyjne lub próbki. Nowelizacja najprawdopodobniej wejdzie w życie 1 lutego 2011 r. i będzie miała największy wpływ na podatników, którzy sporą cześć swoich aktywów obrotowych przeznaczali na cele marketingowe.
„Ukryte" koszty dodatkowe
„Oprócz zmian wynikających bezpośrednio z ustawy, na przedsiębiorców czeka gros innych wydatków, np. związanych z dostosowaniem systemów informatycznych do nowych stawek VAT (wykupienie aktualizacji programów księgowych), czy aktualizacje stawek w kasach fiskalnych. Dodatkowe koszty wygenerowane zostaną również przez chaos wynikający z toczącego się nadal procesu legislacyjnego. - Tegoroczne zmiany w ustawie o VAT należy ocenić bardzo negatywnie z perspektywy konsumenta, jak i przedsiębiorców" - mówi Artur Sobótka, księgowy Centrum Finansowo-Księgowego Ekkom. -„Pierwsi borykać się będą z dość wysokimi wzrostami cen podstawowych produktów, drudzy - ze stosunkowo wysokim wzrostem kosztów własnych, związanych z szeregiem zmian wchodzących w życie w wielu aktach prawnych, a także z problemami dotyczącymi bardzo szybkiego wdrożenia tych zmian. Czas pokaże, kiedy doczekamy się podatkowej stabilizacji."
Skomplikowane, trudne w interpretacji zmiany, które wejdą lub weszły w życie w wyniku wielu aktów prawnych, z często wyjątkowo krótkim vacatio legis (w przypadku samochodów z „kratką" - 7 dni) powodować będą szereg problemów, takich jak interpretacja zmian w przepisach, błędy w ustalaniu stawek związanych z czynnościami wykonanymi na przełomie roku itp. Aby poprawnie zinterpretować niektóre akty prawne niezbędnym będzie kontakt podatników ze specjalistami w zakresie prawa podatkowego, a to generować będzie dodatkowe koszty.
Warto dodać, że w zakresie przejrzystości, a w zasadzie jej braku i częstości nowelizacji prawa podatkowego, Bank Światowy sklasyfikował polski system podatkowy w drugiej setce (121 miejsce) pośród 178 krajowych systemów podatkowych.
Centrum Finansowo-Księgowe Ekkom specjalizuje się w kompleksowej obsłudze księgowej oraz kadrowo-płacowej spółek prawa handlowego z udziałem kapitału polskiego oraz zagranicznego. Jako jedyne Centrum Finansowo-Księgowe w Polsce udostępnia swoim klientom nowoczesne rozwiązania firmy HansaWorld umożliwiające wgląd w księgowość online w czasie rzeczywistym.
http://www.ekkom.com.pl/
(maj)
tagi: VAT ,
Bolt ogłasza powołanie Łukasza Turczyńskiego na stanowisko...
W kwietniu br. codzienne zakupy w sklepach zdrożały średnio...
49,1% Polaków przyznaje, że ich obecna sytuacja finansowa...
Co ósmy wciąż jednak nie potrafi ich wskazać...
Obecnie 49,1% Polaków dobrze ocenia swoją sytuację...
Platforma strategicznego dialogu w Warszawie i Waszyngtonie...
Kobiety wciąż są w mniejszości we władzach spółek...
Eksperci szacują, że niewyspani pracownicy mogą kosztować...