Dla Hochland Polska Zrównoważony Rozwój jest stałą częścią kultury organizacyjnej, spójną z misją i kluczowymi wartościami całej grupy Hochland. Rozmawiamy na ten temat z Jackiem Wyrzykiewiczem, PR & Marketing Services Managerem w Hochland Polska.Jaki był rok 2024 dla Hochland Polska w kontekście działań z obszaru ESG?
Rok 2024 był okresem pełnym wyzwań. Rosnące oczekiwania konsumentów dotyczące ochrony środowiska motywują do intensyfikacji działań w kierunku ograniczenia emisji dwutlenku węgla, zużycia plastiku, a także wprowadzenia bardziej ekologicznych opakowań, np. biodegradowalnych czy nadających się do recyklingu. Wykorzystanie lokalnych surowców i dbałość o transparentność produkcji również stają się standardem w oczach konsumentów, jednak coraz większe wyzwanie stanowią rygorystyczne regulacje dotyczące zrównoważonego rolnictwa, redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz ochrony środowiska. Opublikowany właśnie „Raport Zrównoważonego Rozwoju Hochland Polska 2024” pokazuje, że udało się zrealizować zakładane cele.
Jakie konkretne działania zostały podjęte w tym zakresie?
Miniony rok był poświęcony przede wszystkim racjonalnej gospodarce zasobami poprzez zamykanie obiegów, wdrażanie innowacji w celu mierzenia i redukcji śladu węglowego organizacji, ze szczególnym uwzględnieniem kalkulacji emisji na podstawie danych od naszych dostawców, działaniom na rzecz zrównoważonej produkcji mleka, a także budowaniu relacji w oparciu o nasze wartości i wzmacnianie leadershipu wewnątrz organizacji. W Hochland Polska utrzymujemy wysoką wydajność operacyjną i wzmacniamy aspekt środowiskowy, każdego dnia zwiększając świadomość dotyczącą bezpieczeństwa żywności. Jeśli chodzi o współpracę z dostawcami, wiele miejsca poświęcamy zrównoważonej produkcji mleka, w tym tematowi produktywności i emisji gazów cieplarnianych w zależności od systemu gospodarowania.
Udało się zrealizować zakładane cele, m.in. w zakresie zwiększenia zużycia energii odnawialnej, realizacji mapy zrównoważonych opakowań, podnoszenia świadomości dostawców mleka odnośnie dobrostanu zwierząt, aktywnego komunikowania działań wśród pracowników, a także wspierania organizacji charytatywnych i lokalnych społeczności.
Co zawiera najnowszy dokument?„Raport Zrównoważonego Rozwoju Hochland Polska 2024” obejmuje aktywności z obszaru ESG realizowane w 2024 roku. Poprzednie roczne raporty dotyczyły lat od 2021 do 2023. Dokument ten stanowi rzetelne podsumowanie naszych działań i postępów w realizacji strategicznych celów w obszarze zrównoważonego rozwoju, który jest jednym z pięciu głównych filarów strategii firmy. Dążenie do redukcji śladu węglowego, racjonalne gospodarowanie zasobami naturalnymi oraz troska o dobrostan zwierząt to konkretne działania wpisane w długofalową strategię Hochland Polska. Raport został podzielony na cztery kluczowe obszary tematyczne:
- Informacje ogólne o Hochland Polska prezentujące misję, wartości i strukturę organizacyjną;
- Środowisko (E-Environment) obejmujące działania na rzecz ochrony klimatu, efektywności energetycznej i gospodarki obiegu zamkniętego;
- Społeczeństwo (S-Social) ukazujące zaangażowanie w relacje z pracownikami, społecznościami lokalnymi oraz partnerami biznesowymi;
- Ład korporacyjny (G-Governance) opisujące zasady etyki, przejrzystości i odpowiedzialnego zarządzania.
Co aktualnie dzieje się w obszarze ESG w Hochland?
Obecnie trwają prace nad Wizją 2030 w Grupie Hochland oraz definiowanie założeń strategicznych na okres 2026-2030. Wysiłki w obszarze zrównoważonego rozwoju będą kontynuowane w kolejnych latach, aby budować odporność naszego biznesu poprzez adresowanie działań w nawiązaniu do naszych istotnych wpływów oraz aby odpowiadać na oczekiwania interesariuszy w całym łańcuchu wartości.
Wszystkich zainteresowanych najnowszym Raportem zapraszamy do lektury naszego opracowania. Pełne wersje „Raportu Zrównoważonego Rozwoju Hochland Polska 2024” w języku polskim oraz angielskim dostępne są na stronie internetowej
www.hochland-group.com/pl.
Dziękuję za rozmowę.
Zuzanna Pomykalska