Shop Doctor

Sklep z potencjałem

Czwartek, 23 listopada 2023 HURT & DETAL Nr 11/213. Listopad 2023
Prowadzenie sklepu w dużym mieście to wyzwanie pod kątem zwiększonej konkurencji. Detaliści muszą też często korzystać z lokali o ograniczonej powierzchni czy specyficznym rozkładzie pomieszczeń. Jednak przemyślana strategia i bazowanie na mocnych stronach stają się receptą na sukces. Redakcja Hurt & Detal wraz z Shop Doctorem odwiedziła Delikatesy Organic w Warszawie, by pokazać jak wykorzystać potencjał sklepu.
1.jpg

Delikatesy Organic to sieć sklepów zlokalizowanych w kilku dzielnicach Warszawy. Jedna z placówek mieści się na Mokotowie przy ul. Obrzeżnej. Wzdłuż niej znajduje się wiele konkurencyjnych lokali, jednak Delikatesy Organic mają ogromny atut dzięki lokalizacji na rogu, przy skrzyżowaniu, a także wyjątkowej ofercie, jakim jest zagraniczny asortyment oraz świeże dostawy owoców i warzyw. Redakcja Hurt & Detal wraz z Shop Doctorem przyjechała do placówki, by doradzić, w jaki sposób eksponować mocne strony.

2.jpg

Większy sklep w 5 minut

Ograniczony metraż to zmartwienie wielu detalistów. Jednak dobrze zaprojektowana przestrzeń jest w stanie wykorzystać każdy centymetr do sprzedaży. Należy zacząć od ustawienia regałów w taki sposób, by już od wejścia wytyczyć ścieżkę dla klientów. Trzeba to zrobić w taki sposób, by osoby wchodzące do sklepu nie napotykały się na bariery, a układ alejek kierował przez całą placówkę. Tak, by klienci mieli okazję zapoznać się z całym asortymentem.

W Delikatesach Organic Shop Doctor doradził przestawienie regału z warzywami, który w dotychczasowym ustawieniu stanowił barierę dla wejścia do dalszej części sklepu. Do tego placówka optycznie stała się większa, gdyż zaraz po wejściu regały rosną kaskadowo, a przestrzeń przy warzywach i owocach pozwala na ich swobodny wybór bez blokowania przejścia pozostałym klientom.

3.jpg

Jak jeszcze zyskać przestrzeń? Trzeba zrobić rewizję regałów i sposobu ich zatowarowania. Jeśli nad produktami jest dużo wolnej przestrzeni to mamy kilka opcji. Możemy wymienić regał na bardziej pasujący do oferowanego asortymentu. Kolejną z opcji jest zagęszczenie półek w regale, by zmaksymalizować jego wydajność. Możemy też zamienić miejscami oferowane produkty, by na danym regale prezentować te towary, które wymiarem idealnie wpasują się w wysokość i głębokość dostępnych półek.

Witryna, która sprzedaje

Sklepy usytuowane na rogu budynku mają przewagę w postaci dodatkowych witryn. A te – właściwie zaprojektowane – mogą podbić sprzedaż. Szyby w witrynach możemy sezonowo wykleić informacjami o aktualnych promocjach czy ofercie, jaką posiadamy w sklepie. Podobnie działają „potykacze” informujące o tym, co znajdziemy na półkach.

Jak jeszcze wykorzystać przestrzeń przed sklepem? Wystawiając część oferty przed wejściem. Okres jesienno-zimowy jest do tego idealny, ponieważ dużo sezonowych produktów, jak dynie, jabłka czy gruszki, są odporne na wahania temperatur, a ich kolorystyka zachęca do wejścia do sklepu.

Siła polecania

Polecajmy! Chwalmy się naszym biznesem! Dzięki temu sklep zyska w oczach klientów, jako ten, który dba o to, by klient kupił wszystko czego potrzebuje, a finanse placówki będą podreperowane dzięki dodatkowym zyskom ze sprzedaży promowanych produktów.

Od czego zacząć? Pierwszą rzeczą jest właściwe oznaczenie sklepu. Delikatesy Organic mają dostawy świeżych owoców i warzyw aż sześć razy w tygodniu. To wyjątkowa oferta, a informacja o niej nie jest dostatecznie wyeksponowana. Shop Doctor radzi, by umieścić planszę z napisem tuż nad regałem warzywno-owocowym.

Podobnie warto zrobić w przypadku pozostałej oferty. W sklepie przy ul. Obrzeżnej możemy dostać wyjątkowe produkty z Ukrainy. Poświęcony jest im osobny regał, a stali klienci chwalą sobie możliwość kupienia ich w osiedlowym punkcie. Załoga Delikatesów zadbała też, by w ofercie znalazły się produkty z Azji – które są zwykle w ofercie jedynie specjalistycznych placówek. Niestety wspomniany asortyment nie jest wystarczająco mocno widoczny. Tutaj wyjątkowo pomocne będzie umieszczenie dużych napisów nad półkami, które będą podkreślać wyjątkowość oferty.

Jednak napisy to nie wszystko. Ogromną pomocą w zwiększeniu sprzedaży są polecenia personelu. Tu konieczne jest przeszkolenie pracowników. Dodatkową zachętą mogą być konkursy, w których nagrodą będzie dodatkowa premia za osiągnięcie wyznaczonych poziomów sprzedaży z polecania. Jeśli co piąty klient kupi choćby jeden polecany produkt za kilka złotych, w wymiarze tygodniowym do obrotu dochodzi nam kilkaset złotych, miesięcznie może być to już kilka tysięcy, a rocznie – kilkanaście. Oczywiście nie obejdzie się bez właściwego zaaranżowania strefy kasy. Powinny się tam znaleźć produkty, które personel ma polecać. Może też odsyłać do półek, na których klient może znaleźć pełną ofertę.

P1000219.jpg

Dodatkowy impuls do zakupu

Jak jeszcze sprawić, by klient chętniej robił zakupy w naszym sklepie? Wyjątkowo pomocne jest oświetlenie. Powinno być ono skierowane bezpośrednio na produkty. Czasami dołożenie jednej świetlówki może całkowicie zmienić postrzeganie dostępnego asortymentu.

Promocja, produkt bio, okazja – jak podkreślić takie akcje? Na listwach z cenami warto zamieścić wystające materiały informujące o bieżącej ofercie. Jeśli mamy dużo produktów ekologicznych i informujemy o tym przy półce – wystający element na listwie dodatkowo przykuje uwagę klienta.

Wyjątkowo ważnym miejscem do zachęcania do zakupu jest strefa kasy. Klienci zawsze będą spędzać w tym miejscu krótszą bądź dłuższą chwilę. Telewizor wyświetlający reklamy może być nośnikiem, który zachęci do dodatkowego zakupu, ale też umili czekanie w kolejce.

4.jpg


5.jpg
tagi: rynek spożywczy , sprzedaż , handel , konsument , FMCG , hurt , detal , produkty spożywcze , nowości , przemysł spożywczy , sieci handlowe , sklepy spożywcze ,