Marketing

Jaki jest wpływ ekspozytorów reklamowych na handel detaliczny?

Poniedziałek, 04 września 2023
Współczesne punkty sprzedaży muszą stawić czoła dynamicznie rosnącej konkurencji i coraz bardziej wymagającym klientom. W obliczu tych wyzwań, budowanie trwałego wizerunku marki oraz tworzenie pozytywnych doświadczeń zakupowych stało się kluczowym elementem osiągania sukcesu na rynku.
Z najnowszego raportu Reatil Report 2023 wynika, że sklepy stacjonarne wciąż pozostają najbardziej popularnym miejscem zakupów, zwłaszcza w obszarach artykułów spożywczych, mebli i odzieży1. Choć e-commerce rośnie w siłę, to klienci wciąż wybierają fizyczne sklepy, mając na uwadze kilka kluczowych czynników.

W przypadku artykułów spożywczych, aż 76% konsumentów preferuje sklepy stacjonarne. Ta liczba pokazuje, że możliwość dokładnego obejrzenia i wypróbowania produktu wciąż cieszy się dużym zaufaniem. To właśnie ten aspekt umożliwia ocenę świeżości i jakości produktów spożywczych, co jest niezwykle istotne dla klientów. Odpowiednio dostosowane ekspozytory reklamowe mogą wzmocnić te atuty, przyciągając klientów i podkreślając unikalność oferty sklepu. Dostosowując wygląd i komunikat ekspozytorów do charakteru sklepu, można stworzyć spójne doświadczenie zakupowe, które podkreśli jego unikalność. Jak wyjaśnia Alicja Staszkiewicz, Sales Director for Europe z Quad POS, w zależności od wielkości sklepu, asortymentu, układu przestrzennego i charakterystyki klientów, odpowiednie zaprojektowanie ekspozytorów reklamowych ma ważne znaczenie w kontekście pozytywnych doświadczeń zakupowych.

Rozmiar sklepu ma znaczenie

Sklepy detaliczne różnią się pod względem wielkości i układu przestrzennego, co może wpływać na efektywność i skuteczność wykorzystywanych ekspozytorów reklamowych. Dopasowanie ekspozycji do danego formatu sklepu pozwala na efektywne wykorzystanie dostępnego miejsca, umożliwiając swobodny ruch klientów oraz zapewniając łatwy dostęp do produktów. Kiedy przestrzeń jest odpowiednio zagospodarowana, klienci mogą swobodnie przeglądać asortyment, co może zachęcić ich do dłuższego pobytu w sklepie i zwiększyć szanse na zakup.

W małych sklepach typu ‘convenience,’ gdzie przestrzeń jest ograniczona, zazwyczaj sprawdza się minimalistyczny design ekspozytorów reklamowych, z dobrą ekspozycją. Proste, eleganckie standy zajmują mniej miejsca i nie przytłaczają klientów nadmiarem informacji, jednocześnie zapewniając swobodny dostęp do produktów. W formacie ‘convenience’ sprawdzają się też pomysłowe, kompaktowe konstrukcje w obrębie regału sklepowego: towarowane “krawaty,” nadbudowy półkowe, ramki i innego rodzaju “shelf-stoppery”, a także zajmujące mało miejsca „naładówki” umieszczane w obrębie kasy.  Z kolei w średniej wielkości sklepach z większym asortymentem, istotne jest strategiczne rozmieszczenie materiałów POS. Stawiając na rozwiązania modułowe wsparte o różnorodne płaskie materiały takie jak naklejki podłogowe i zawieszki, można dostosować je do różnych sekcji marketu odzwierciedlając tzw. “customer journey” i wpływać na decyzje zakupowe klientów.

Zgodnie z danymi z Retail Report 2023, aż 67% konsumentów oczekuje bardziej satysfakcjonujących doświadczeń podczas swoich zakupów. To wyraźny sygnał dla przedsiębiorstw, że konieczne jest dostarczenie czegoś wyjątkowego, co wyróżni sklep spośród konkurencji. Inwestowanie w usprawnienia, które podnoszą jakość obsługi i kreują unikalne, angażujące przestrzenie, może znacząco zwiększyć poziom zaangażowania klientów.

W sklepach wielkopowierzchniowych, czyli hipermarketach z wieloma działami i bardzo bogatym asortymentem, kluczowe jest zapewnienie spójnego wizerunku marki w różnych obszarach zatowarowania. Sklepy wielkopowierzchniowe, to też okazja do spektakularnego zaprezentowania asortymentu swojej marki. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się duże wyspy ekspozycyjne, tzw. shop-in-shop. Shop-in-shop to specjalnie zaprojektowana przestrzeń wewnątrz sklepu, która ma swoją unikalną aranżację i identyfikację wizualną, zorganizowaną najczęściej wokół konkretnego tematu przewodniego. Mogą to być proste, ale impaktowe zabudowy paletowe, wyspy zbudowane z wielu pojedynczych standów podłogowych, aż po specjalnie stworzone teatralizacje, oparte o finezyjne, wielkoformatowe konstrukcje. Stworzenie takiej strefy wymaga bliskiej współpracy zespołów kreatywnych i R&D, oraz doskonałej znajomości środowiska sprzedażowego i związanymi z tym wymogami danej sieci handlowej.

Regularna zmiana wyglądu ekspozytorów i prezentowanej na nim oferty, pozwoli utrzymać zainteresowanie klientów i skłoni ich do częstszego zaglądania na POS-y w poszukiwaniu nowości i atrakcyjnych ofert. Całość projektu powinna być dopasowana do kontekstu miejsca, w którym POS będzie umieszczony, aby efektywnie spełniał swoje zadanie.

Każdy rodzaj powierzchni ma swoje unikalne cechy i dostosowuje swoją ofertę do potrzeb i preferencji grupy docelowej klientów. Warto również wspomnieć o sklepach sezonowych, jak choćby te bożonarodzeniowe czy tymczasowe punkty sprzedaży na wydarzenia specjalne. Wymagają one ekspozytorów, które można łatwo montować i demontować. Składane i przenośne standy zapewniają elastyczność i mobilność w przypadku tymczasowych sklepów, gdzie przestrzeń i czas są ograniczone.

Warto również podkreślić, że odpowiednio dostosowane rozwiązania in-store, czyli te zaprojektowane specjalnie dla przestrzeni sklepowej, mogą znacząco wpłynąć na wzrost sprzedaży w sklepach stacjonarnych. Kreatywne wykorzystanie przestrzeni, atrakcyjne aranżacje i innowacyjne ekspozycje produktów mają zdolność przyciągnięcia klientów do wnętrza sklepu oraz wydłużenia czasu spędzonego na zakupach. Dodatkowo, odpowiednio dobrane elementy wyposażenia sklepu, takie jak ekspozytory i punkty informacyjne, mogą skierować uwagę klientów na promowane produkty lub zachęcić do dokonania dodatkowych zakupów, zwiększając w ten sposób wskaźnik konwersji i wartość koszyka. Dlatego też, inwestycja w innowacyjne i efektywne rozwiązania in-store może okazać się kluczowym czynnikiem wpływającym na dynamiczny rozwój sklepów stacjonarnych w dzisiejszym konkurencyjnym środowisku handlowym.

Dbałość o szczegóły w projektowaniu ekspozytorów reklamowych przynosi liczne korzyści zarówno dla klientów, jak i dla samych sklepów. Odpowiednio zaprojektowane przestrzenie sprzedażowe i ekspozycja produktów, to istotne elementy, które umożliwia skuteczną komunikację z klientami, co w dłuższej perspektywie przekłada się na zwiększoną konkurencyjność i sukces rynkowy w handlu detalicznym.Źródło: Quad.eu1 Retail Report 2023
tagi: ekspozytory reklamowe , handel detaliczny , marketing , reklama , rynek spożywczy , sprzedaż , handel , konsument , FMCG , hurt , detal , produkty spożywcze , nowości , przemysł spożywczy , sieci handlowe , sklepy spożywcze ,