Technologia

Premiera pierwszej w pełni autonomicznej szorowarki firmy Kärcher

Czwartek, 30 marca 2023
Kärcher wprowadza na rynek pierwszą autonomiczną szorowarkę do posadzek – KIRA B 50, tym samym otwierając nową serię produktów o nazwie "KIRA" (ang. Kärcher Intelligent Robotic Applications). KIRA B 50 to futurystyczna nowość w portfolio renomowanego producenta i lidera w dostarczaniu rozwiązań, związanych z czyszczeniem. Czym wyróżnia się KIRA B 50? Do kogo jest skierowana? I dlaczego jest to urządzenie, które wprowadzi profesjonalne utrzymanie czystości na wyższy poziom?
Pojawienie się w portfolio firmy Kärcher tej nowej kategorii urządzeń, to wyraz kompleksowego i opartego o autonomiczne technologie podejścia do dalszego rozwoju firmy. KIRA B 50 to zaawansowany autonomiczny robot czyszczący do użytku profesjonalnego, którego futurystyczna technologia sprawdzi się na różnych powierzchniach i w różnych branżach m.in. w supermarketach, galeriach handlowych czy lotniskach. KIRA B 50 nie tylko dokładnie odpowiada na potrzeby klientów, lecz także rewolucjonizuje profesjonalne utrzymanie czystości na większych i mniejszych powierzchniach

TECHNOLOGIA KIRA B 50

„Pathfinder”, czyli KIRA zawsze znajdzie drogę!

KIRA B 50 wykorzystuje program "FCPP" (Floor Coverage Path Planning) do samodzielnego obliczania najbardziej efektywnej trasy. Z łatwością radzi sobie w przestrzeniach otwartych, jak i zawierających wąskie przejścia czy trudnodostępne zaułki. Robot, wykonując możliwie najdłuższe ruchy do przodu, osiąga maksymalną wydajność powierzchniową, jednocześnie oszczędzając wodę i środki chemiczne. Poszczególne przejazdy urządzenia nachodzą na siebie w minimalnym stopniu, dzięki czemu wydajność czyszczenia jest porównywalna do maszyn obsługiwanych manualnie, a nawet bardziej optymalna. Wśród funkcji robota jest możliwość zdefiniowania tak zwanych: „stref higieny”, czyli obszarów, które mają być czyszczone intensywniej. Dzięki funkcji wstępnego zamiatania KIRA B 50 niezawodnie radzi sobie również z większymi cząstkami zanieczyszczeń. Istotnym atutem szorowarki jest możliwość precyzyjnego czyszczenia także przy krawędziach – maszyna potrafi podjechać do nich na odległość do 10 cm, dzięki temu nie ma konieczności doczyszczania ręcznego.

Pełna autonomia, czyli stacja dokująca, jakiej jeszcze nie było

Po uruchomieniu urządzenia przez operatora, jest ono w stanie pracować autonomicznie przez całą zmianę bez żadnej ingerencji człowieka. Jest to możliwe dzięki innowacyjnej stacji dokującej, do której KIRA B 50 dojeżdża samodzielnie w celu opróżnienia zbiornika na brudną wodę i wyczyszczenia go, a następnie pobrania świeżej wody i doładowania akumulatorów. Kluczową zaletą jest umiejętność obliczania pozostałego czasu czyszczenia i ładowania akumulatorów wyłącznie na czas potrzebny do ukończenia pracy.  Akumulatory litowo-jonowe zainstalowane w tym urządzeniu nie mają tzw. efektu pamięci – dlatego częściowe ładowanie nie ma negatywnego wpływu na ich pojemność i żywotność.

Czysta oszczędność, czyli efektywność kosztowa

Autonomiczna szorowarka KIRA B 50 wyróżnia się innowacyjnym podejściem do oszczędnego czyszczenia. Pozwala na znaczną redukcję kosztów już przy zastosowaniu na powierzchniach mniejszych niż 1000 m². Bezzałogowość robota pozwala na uniknięcie kosztów pracowniczych. KIRA B 50 może być również używana jako tradycyjna szorowarka typu walk-behind, co pozwala na redukcję liczby używanych maszyn. Ponadto zastosowanie nowoczesnych technologii pozwala na maksymalnie zrównoważone wykorzystanie energii, wody oraz środków chemicznych, co przekłada się na wysoką oszczędność.

Bezpieczeństwo to priorytet

Wykorzystana w budowie KIRA B 50 precyzyjna technologia czujników zapewnia najwyższy możliwy stopień bezpieczeństwa dla ludzi, przedmiotów i samej maszyny. System multisensorów wychwytuje obszar działania urządzenia i tworzy swego rodzaju "wirtualny zderzak", który rozpoznaje osoby i przeszkody (w tym przeszkody szklane) i omija je lub zatrzymuje się przed nimi. Dzięki temu urządzenie może być bezpiecznie używane wśród ludzi. 

Zarządzanie flotą, czyli Fleet system

W standardzie KIRA B 50 jest podłączona z Kärcher Fleet – systemem do organizacji i zarządzania maszynami czyszczącymi. Dzięki systemowi GPS i komunikacji mobilnej firmy sprzątające wiedzą, gdzie są rozmieszczone ich urządzenia, jakie usługi zostały wykonane i kiedy, a także jaki jest ich aktualny status.

Autonomiczna szorowarka jest dostępna w dwóch wersjach pojemności zbiornika wody: 50 litrów lub 80 litrów. Urządzenie produkowane jest w siedzibie firmy Kärcher w Winnenden.Źródło: Kärcher
Fot: mat. prasowetagi: Kärcher , autonomiczna szorowarka , sprzątanie przestrzeni wielkopowierzchniowych , technologie , technika , Kärcher Intelligent Robotic Applications , KIRA ,