Dynamika cen towarów i usług konsumpcyjnych wykazała dość duże zróżnicowanie terytorialne w regionie wschodnim (wzrost o 3,3%, przy czym województwo podkarpackie i świętokrzyskie - wzrost odpowiednio o 3,8%, i 3,6%, województwo podlaskie - o 3,4%, a lubelskie - o 2,8%). Dynamikę cen poniżej średniej dla kraju odnotowano w województwach regionów północnego i centralnego - informuje Główny Urząd Statystyczny.
Pomimo występujących często różnokierunkowych zmian przeciętnych cen reprezentantów towarów i usług należących do jednej grupy zauważono pewne tendencje. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych podniesiono we wszystkich regionach kraju (przeciętnie o 4,8%). Artykuły w tej grupie szybciej drożały w regionach centralnym, południowym oraz wschodnim (maksymalną dynamikę odnotowano w województwie podlaskim - wzrost o 6,0%), a wolniej w regionach południowo-zachodnim i północno-zachodnim (gdzie w województwie wielkopolskim odnotowano dynamikę minimalną - wzrost o 3,7%). Dynamika cen artykułów w tej grupie wykazała natomiast znaczne zróżnicowanie w regionie północnym (w województwie kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim wzrost po 5,1%, a pomorskim - o 3,9%).
Dokonując jeszcze dokładniejszej analizy, tym razem w oparciu o poziomy i dynamiki cen wybranych podstawowych produktów żywnościowych, można zauważyć, iż one także wykazywały dość silne zróżnicowanie terytorialne. Chleb pszenno-żytni najbardziej podrożał w województwie śląskim (o 4,9%), a potaniał w województwie warmińsko-mazurskim (o 2,8%). Ceny mięsa wołowego bez kości z udźca w województwach łódzkim i świętokrzyskim wzrosły po 17,2%, a w kujawsko-pomorskim obniżyły się o 1,8%. Ser „Edamski" najbardziej zdrożał w województwie kujawsko-pomorskim (o 9,0%), a potaniał w 11 województwach, w tym najbardziej w województwie lubelskim (o 8,3%). W większości województw znacznie wzrosły ceny owoców południowych.
Kawa naturalna mielona podrożała w 13 województwach, w tym największy wzrost odnotowano w świętokrzyskim - o 8,4%. Za herbatę „Madras" więcej płacono w 14 województwach, w tym największy wzrost nastąpił w podkarpackim - o 15,3%. Ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych podniesiono przeciętnie o 4,4%. Wyższy od przeciętnego w kraju wzrost cen zanotowano w województwach regionu centralnego (o 5,1%), południowego (o 4,8%) oraz wschodniego (o 4,7%, z wyjątkiem województwa podkarpackiego - wzrost o 4,2%). W najmniejszym stopniu wzrosły ceny tych wyrobów w regionie północnym (o 3,6%).
(Maja Święcka)
Bolt ogłasza powołanie Łukasza Turczyńskiego na stanowisko...
W kwietniu br. codzienne zakupy w sklepach zdrożały średnio...
49,1% Polaków przyznaje, że ich obecna sytuacja finansowa...
Co ósmy wciąż jednak nie potrafi ich wskazać...
Obecnie 49,1% Polaków dobrze ocenia swoją sytuację...
Platforma strategicznego dialogu w Warszawie i Waszyngtonie...
Kobiety wciąż są w mniejszości we władzach spółek...
Eksperci szacują, że niewyspani pracownicy mogą kosztować...