Regulamin zgodnie ze stosownymi regulacjami prawa będzie stanowił podstawę do realizacji zwolnień grupowych. Regulamin zakłada redukcję zatrudnienia maksymalnie 617 osób (ok. 13% zatrudnionych na dzień 1 sierpnia 2009 r.). W najbliższych dniach Zarząd przedstawi Związkom Zawodowym, do konsultacji, listy osób objętych planowanymi zwolnieniami. Konsultacje zostaną zakończone do 25 września. Od tego dnia rozpocznie się proces wypowiadania umów.
Łączny koszt realizacji Programu wyniesie ok. 24 mln zł (odprawy pieniężne, odszkodowania dla osób objętych gwarancjami zatrudnienia). Redukcja zatrudnienia powinna przynieść oszczędności rzędu 2 mln zł miesięcznie począwszy od 2010 roku.
Z punktu widzenia rozstrzygania spraw pracowniczych, w szczególności świadczeń, które będą przysługiwały pracownikom objętym optymalizacją zatrudnienia, należy wyróżnić dwie grupy. Pierwsza z nich to pracownicy, którym przysługują gwarancje przewidziane w Porozumieniu z dnia 13 czerwca 2005 roku, (na mocy tych porozumień pracownicy otrzymali gwarancje zatrudnienia do 64 miesięcy; z czego na dzień dzisiejszy pozostało jeszcze 17 miesięcy). Druga grupa to pracownicy, którym nie przysługują gwarancje wskazane w ww. Porozumieniu. Otrzymają odprawy, zgodnie z art. 8 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników.
W opinii Zarządu, sytuacja ekonomiczno-finansowa Spółki uzasadnia podjęcie decyzji o tak istotnej redukcji zatrudnienia. Utrzymanie obecnego stanu zatrudnienia skutkowałoby stałym pogarszaniem sytuacji finansowej „RUCH" S.A. Redukcja zatrudnienia pozwoli na istotne ograniczenie kosztów działalności, co pozytywnie wpłynie na wyniki spółki po zakończeniu tego procesu.
Na decyzję o restrukturyzacji zatrudnienia złożyły się wieloletnie zaniechania, które uwypuklił kryzys gospodarczy. Kryzys ujawnił w pełnej rozciągłości m.in. niedostosowanie poziomu zatrudnienia w Spółce do zmieniającej się sytuacji rynkowej. Obecnie priorytetem jest ograniczenie kosztów prowadzenia przez Spółkę działalności i dążenie do zrównoważenia kosztów wpływami z marży.
Restrukturyzacja zatrudnienia, jak również konsolidacja poszczególnych jednostek organizacyjnych, jest warunkiem koniecznym przetrwania RUCH S.A. Warto przypomnieć, że zmiany nie ograniczają się do zwolnień. Spółka wprowadza nowy model organizacyjny. Zmienia się i upraszcza struktura organizacyjna całej firmy, w taki sposób, by była dostosowana do konkurencyjnego rynku. Łączy się to z gruntownym przemodelowaniem i unowocześnieniem sieci logistycznej, zmianą asortymentu, wprowadzeniem nowych produktów i usług oraz unowocześnieniem sieci sprzedaży.
W celu ograniczenia ujemnych skutków zwolnień Zarząd „RUCH" S.A. przygotował cały szereg działań osłonowych, m.in. doradztwo w zakresie poszukiwania pracy, prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Spółka podejmie samodzielnie oraz we współpracy z właściwymi miejscowo urzędami pracy akcje informacyjne, pomoc w znalezieniu wolnych ofert pracy.
(Maja Święcka)
tagi: Ruch ,
Grupa Eurocash w pierwszym kwartale 2025 r. wypracowała 6,9...
W I kw. 2025 r. stwierdzono 9,3 tys. przestępstw kradzieży w...
Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok potwierdzający...
Mennica Skarbowa odnotowała około 50-procentowy wzrost...
Co ósmy wciąż jednak nie potrafi ich wskazać...
Obecnie 49,1% Polaków dobrze ocenia swoją sytuację...
Platforma strategicznego dialogu w Warszawie i Waszyngtonie...
Kobiety wciąż są w mniejszości we władzach spółek...