Nieskategoryzowane

Program Podziel się Posiłkiem – rusza kolejna edycja

Czwartek, 27 sierpnia 2009
Rozpoczyna się 7. edycja programu społecznego Podziel się Posiłkiem, przedsięwzięcia, dzięki któremu w ostatnich latach do potrzebujących dzieci trafiło ponad 8 milionów posiłków. W tym roku organizatorzy pragną przekazać ich kolejny milion.

Niedożywienie jest jednym z największych nierozwiązanych problemów społecznych w Polsce. Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych w szkołach podstawowych w br., aż 170 tysięcy polskich dzieci cierpi z powodu niedożywienia. Co piąte dziecko w Polsce jest żywione w nieprawidłowy sposób - to oznacza, że nie ma zapewnionych wszystkich posiłków, je zbyt mało lub jego dieta nie zawiera wszystkich niezbędnych składników.

Program Podziel się Posiłkiem, realizowany jest przez firmę Danone, Fundację POLSAT i Banki Żywności - Partnera Strategicznego. Partnerem Internetowej zbiórki żywności jest sieć sklepów Piotr i Paweł, a organizacją wspierającą Program - POHiD. Celem 7. edycji jest przekazanie potrzebującym dzieciom kolejnego miliona posiłków oraz zainspirowanie lokalnych społeczności do działań na rzecz rozwiązania problemu w swoim otoczeniu.

„Z jednej strony staramy się rozwiązać problem niedożywionych dzieci, a z drugiej, mamy świadomość, że wiele żywności w Polsce się marnuje. Działania takie jak program Podziel się Posiłkiem uczą Polaków odpowiedzialności za racjonalne korzystanie z żywności. Dzięki indywidualnemu zaangażowaniu w akcje Programu Polacy mają szansę spojrzenia na żywność w nowym kontekście i uświadomienia sobie znaczenia codziennych wyborów związanych z korzystaniem z produktów spożywczych. W ten sposób uzyskują szansę na współuczestnictwo w naprawie świata nawet poprzez decyzje podejmowane podczas codziennych zakupów" - mówi Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności.

7. edycję programu Podziel się Posiłkiem zainauguruje Koncert Gwiazd. W tym roku będzie on miał miejsce 29 sierpnia o godz. 20.00 w Białymstoku. Na scenie zaprezentują się najlepsi polscy artyści, m.in.: Edyta Górniak, Justyna Steczkowska, Urszula, Anita Lipnicka & John Porter, Golec uOrkiestra, Video, Ewelina Flinta, Formacja Nieżywych Schabuff, Sasha Strunin, Paulla. Koncert poprowadzą znani i lubiani: Krystyna Czubówna, Halina Mlynkova, Krzysztof Ibisz, Agnieszka Popielewicz, Maciej Dowbor i Maciej Rock.

Dzięki Programowi, bardzo łatwo można włączyć się w pomaganie niedożywionym dzieciom. Każdy, kto będzie chciał się przyłączyć, będzie mógł to zrobić na wiele sposobów: kupić jogurty Danone (w okresie sierpień-październik) oznaczone talerzykiem Podziel się Posiłkiem (część zysku firma Danone przekaże na dożywianie polskich dzieci), przyjść na Koncert Gwiazd w Białymstoku, na który symbolicznym biletem wstępu jest długoterminowa żywność, wziąć udział w Ogólnopolskiej Zbiórce Żywności organizowanej przez Banki Żywności we współpracy z Polską Organizacją Handlu i Dystrybucji w dniach 25-26 września w ponad 2000 sklepów w całej Polsce, kupić żywność w ramach Internetowej Zbiórki Żywności na stronie http://www.piotripawel.pl/ w dniach 1-26 września, zgłosić ciekawy projekt do Programu Grantowego Danone „Masz pomysł? Podziel się Posiłkiem!", który miałby na celu walkę z niedożywieniem i edukację w obszarze prawidłowego żywienia na poziomie lokalnym. Zwycięzcy zostaną nagrodzeni sumą 5 tys. złotych na zrealizowanie swojej inicjatywy. Szczegółowe informacje dotyczące składania wniosków zostaną zamieszczone na stronie http://www.podzielsieposilkiem.pl/.

Podziel się Posiłkiem to społeczny program zainicjowany przez firmę Danone, w ramach strategii społecznej odpowiedzialności firmy, w 2003 roku. Organizatorami programu Podziel się Posiłkiem są: firma Danone (inicjator programu), Fundacja POLSAT od 2005 roku oraz Banki Żywności - Partner Strategiczny od 2004. Celem programu jest walka z niedożywieniem dzieci w Polsce.

Do tej pory, w wyniku programu, do dzieci trafiło ponad 8 milionów posiłków. W ramach ogólnopolskich Zbiórek Żywności Podziel się Posiłkiem zebrano ponad 1 170 ton produktów, które przekazano organizacjom dożywiającym dzieci. W całej Polsce zrealizowano 138 projektów grantowych, w ramach, których dzieci uczestniczyły w warsztatach kulinarnych, zajęciach edukacyjnych oraz były dożywiane.

Niedożywione dzieci cierpią z powodu obniżonej aktywności fizycznej, ciągłego zmęczenia, trudności w koncentracji, osłabienia odporności. Wszystkie te przypadłości negatywnie wpływają na rozwój dzieci. Aby temu zapobiec, trzeba przede wszystkim znać zasięg i przyczyny problemu. A polskie statystyki są bardzo smutne. Ponad 70 tys. dzieci je tylko to, co dostanie w szkole, co oznacza, że dom nie zapewnia im nawet podstawowych produktów żywnościowych. Szkolne programy dożywiania są ich jedyną szansą na posiłek. Prawie 120 tys. dzieci przychodzi do szkoły głodnych - nie mając wystarczająco dużo energii, by prawidłowo funkcjonować. Dzieci te są ospałe i trudno im skoncentrować się na nauce. Aż 170 tys. dzieci cierpi z powodu niedożywienia, co utrudnia im prawidłowy rozwój. Ponad 260 tys. dzieci zaczyna dzień bez śniadania, czyli jest pozbawione najważniejszego posiłku dnia, który już na samym początku dnia dostarcza energii zapewniając siłę na przedpołudniowe aktywności (o tym, jak ważne jest śniadanie dla dzieci można przeczytać w sierpniowym wydaniu HURT & DETAL, w artykule Powrót do szkoły).

W kontekście tak wielkich potrzeb przeraża fakt, jak wiele żywności w Polsce jest marnowane. 30% Polaków przyznało, że w ich gospodarstwach domowych wyrzucane jest pełnowartościowe jedzenie. Marnuje się ona również w sklepach, restauracjach, a nawet u producentów. Jednym ze skutków tego zjawiska jest wzrost kosztów jej produkcji. Wyższa cena żywności powoduje natomiast, iż jeszcze mniej osób ma możliwość zakupu pełnowartościowych produktów.

(opr. Maja Święcka)

tagi: Podziel się posiłkiem ,