TNS OBOP zapytał także Polaków o to, jak oceniają przyszły wpływ wprowadzenia euro na sytuację gospodarstw domowych. 52 proc. sądzi, że będzie on niekorzystny; 21, że korzystny. Według 14 proc. badanych przyjęcie euro nie wpłynie na sytuację ich gospodarstw, a 13 proc. odpowiedziało: "trudno powiedzieć".
Jednocześnie 44 procent ankietowanych uważa, że przyjęcie euro wpłynie korzystnie na kondycję polskiej gospodarki. Przeciwnego zdania jest 32 proc. W opinii 7 proc. ankietowanych euro nie wpłynie na sytuację polskiej gospodarki. 17 proc. wstrzymało się od wyrażenia zdania na ten temat. 23 proc. uważa, że przyjęcie euro wpłynie korzystnie na naszą tożsamość narodową; 30 proc. - niekorzystnie, a 36 proc. - że nie będzie miało wpływu. 11 proc. nie ma zdania w tej kwestii.
Jedna trzecia Polaków (33 proc.) chciałaby wejścia Polski do strefy euro do 2012 roku włącznie. Taki sam odsetek ankietowanych oczekiwałby wprowadzenia euro po 2012 roku. Według TNS OBOP aprobata dla przyjęcia euro do 2012 roku rośnie wraz z lepszym wykształceniem badanych oraz wraz z większym zainteresowaniem sprawami politycznymi. Za przyjęciem euro w możliwie najszybszym terminie, częściej niż inni, opowiadają się prywatni przedsiębiorcy (65 proc.) oraz kierownicy i specjaliści (49 proc.), sympatycy Platformy Obywatelskiej (54 proc.), nastolatkowie i trzydziestolatkowie (po 46 proc.) a także mieszkańcy dużych miast.
(maj)
05.05.2009
tagi: Euro ,
W kwietniu ceny w sklepach wzrosły rdr. średnio o 5,6%, czyli...
Grupa Eurocash w pierwszym kwartale 2025 r. wypracowała 6,9...
W I kw. 2025 r. stwierdzono 9,3 tys. przestępstw kradzieży w...
Mennica Skarbowa odnotowała około 50-procentowy wzrost...
Co ósmy wciąż jednak nie potrafi ich wskazać...
Obecnie 49,1% Polaków dobrze ocenia swoją sytuację...
Platforma strategicznego dialogu w Warszawie i Waszyngtonie...
Kobiety wciąż są w mniejszości we władzach spółek...