Droga do posługiwania się zaawansowanymi analizami zarządczymi ZPC Bałtyk rozpoczęły w 2005, kiedy fabrykę w przed likwidacją uratował opór jej załogi. Długotrwałym strajkiem wymusiła ona od zagranicznego inwestora zgodę na wykupienie firmy przez pracowników, a potem przez krajowego inwestora strategicznego - przedsiębiorstwo Bomilla z Włocławka. W 2007 roku zapadła decyzja o rozpoczęciu kompleksowej informatyzacji przedsiębiorstwa. Aby utrzymać dobrą pozycję i jakość produktów ZPC postawił na zarządzanie, aby zapewnić ciągły rozwój współpracy z partnerami handlowymi oraz dotrzymywać kroku oczekiwaniom konsumentów poprzez dostarczenie wysokiej jakości produktu.
Z tego powodu rozpoczęto budowę zarządzania organizacją w oparciu o system ERP a w 2008 zdecydowano o wdrożeniu BI. Wdrożenie ERP pozwoliło sprawniej zarządzać wszystkimi strategicznymi obszarami. Nie dawał jednak odpowiedzi na zasadnicze pytania, co jest najbardziej opłacalne i co należałoby zmienić, aby podnieść rentowność. Dotychczas ten najważniejszy parametr biznesowy liczony była według rachunku kosztów pełnych, co uniemożliwiało dokładna analizę poszczególnych linii produktowych i kanałów sprzedaży. Aby usprawnić obszar informacji zarządczej w ZPC Bałtyk przeprowadzono audyt a na jego podstawie przygotowano projekt rachunkowości zarządczej i wybrano system informatyczny spinający proces generowania informacji zarządczych
"W XXI wieku już nie potrzeba umiejętności "profesora" granego przez Mieczysława Czechowicza w filmie pt. "Poszukiwany- poszukiwana", aby badać" zawartość cukru w cukrze". Skład, jakość, i rentowność (popularność) produktu ocenić może na podstawie właściwie zebranych danych o produkcji i sprzedaży wyspecjalizowany system IT."- mówi Szymczak Maciej szef projektu kontrolingowego w ZPC Bałtyk.
Do wdrożenie wybrany został system Xpertis Kontroling. Nowe narzędzia dają ZPC Bałtyki możliwość weryfikacji portfolio produktów na podstawie rzetelnych danych i kierować środki marketingowe na najbardziej efektywne produkty i kanały dystrybucji. Taka analiza daje możliwość właściwego tworzenia różnych scenariuszy budżetowych i kontroli ich wykonania
"Bardzo wartościową funkcjonalnością z punktu działań operacyjnych ZPC jest możliwość stosowania analizy planowanego wyniku i porównania z wartościami rzeczywistymi. Znacznie bezpieczniej sprawdzić na etapie planowania, jak może kształtować się opłacalność produkcji niż rozpoznawać rynek bojem"- mówi Szymczak Maciej.
tagi: ZPC Bałtyk ,
Związek Polskich Przetwórców Mleka apeluje o utrzymanie...
W maju rdr. spadł ruch w placówkach sieci fast food – w...
W maju br. kawa mielona zdrożała rdr. w sklepach o 25,1%, a...
Ze wstępnych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki...
Przedsiębiorcy wskazują, jak zaktywizować cztery wykluczone...
Jak wynika z analizy danych MRiT, w maju liczba wniosków...
Według najnowszego rynkowego raportu, obecnie 18,4% Polaków...
W UE co roku wytwarza się ponad 2,2 mld t odpadów...