Rozmowy niefiltrowane

 • Brak groszku w Groszku?

  Środa, 17 października 2018

  W jedną z pierwszych niedziel niehandlowych, kiedy w okolicy otwarty był tylko mój sklep, wrzuciłem na facebooka post z informacją, że zapraszam mieszkańców osiedla na zakupy. Jedna z osób, która przeczytała wiadomość, a wcześniej nigdy u nas nie była, zapytała czy znajdzie w naszym Groszku mrożony groszek. Początkowo uznałem to za żart, ze względu na zbieżność nazw, ale... Czytaj więcej »

 • Niekontrolowane zamieszanie

  Środa, 17 października 2018

  Podczas obsługi klienta zostało wyłączone światło, ponieważ była przerwa w dostawie prądu. Po chwili został włączony, jednak wywołało to zamieszanie. Sytuacja wydarzyła się latem, kiedy w sprzedaży mieliśmy słomiane kapelusze. W tym czasie obsługiwałam klientkę, która takie nakrycie głowy trzymała w ręku. Podczas zakupów położyła go na ladzie, a ja uznałam, że... Czytaj więcej »

 • Pomocna młoda dłoń

  Środa, 17 października 2018

  Bardzo lubię kiedy odwiedza mnie w sklepie młodzież. Nie zdarzyło mi się, by ktoś był nieuprzejmy czy zarozumiały. Jakiś czas temu przekonałam się też, że to młodzież jest bardzo wrażliwa na ludzką krzywdę. Jakaś pani zasłabła na ulicy i zanim ktokolwiek zareagował, nastoletni chłopak wbiegł do mnie do sklepu i tłumacząc, że nie ma przy sobie pieniędzy poprosił o... Czytaj więcej »

 • Zakupy z gazetką

  Piątek, 28 września 2018

  Mieliśmy klientkę, która przyszła do sklepu na zakupy z gazetką promocyjną naszej sieci. Nie byłoby nic w tym dziwnego, ponieważ wielu klientów tak robi, jednak tej pani wyraźnie coś nie pasowało. Głównym zarzutem z jej strony było to, że produkty nie są ustawione tak, jak w gazetce na zdjęciu. Skoro na zdjęciu czekolada znajduje się przy danym batoniku, to tak też powinna... Czytaj więcej »

 • Dla teściowej wszystko!

  Piątek, 28 września 2018

  Do sklepu wchodzi pan w średnim wieku, na zakupy wysłała go żona i teściowa. Na pytanie co podać – on prosi o margarynę… Omo! Odpowiadam, że nie ma takiej margaryny na rynku, po czym przypominam sobie, że dawno dawno temu była dostępna margaryna Oma, ale jej nie ma już od wielu lat. Natomiast ów klient uparł się i powiedział, że innej nie kupi, musi być Omo – bo tak... Czytaj więcej »

 • Przychodzi facet do sklepu...

  Piątek, 28 września 2018

  Zakupy w wykonaniu mężczyzn w moim sklepie to rewelacyjny materiał na komedię. Zaczyna się często od zdania: „...Coś mi żona kazała kupić”. I już wiem, że będzie ciekawie. Kiedyś wspólnymi siłami ustaliliśmy czego żona tak naprawdę potrzebowała. „Takie długie” – podpowiada klient. Pomyślałam, że może chodzi o seler naciowy. „Nie... To na pewno nie. Takie... Czytaj więcej »

 • Szukam męża dla „koleżanki”

  Piątek, 28 września 2018

  Niedawno na naszym osiedlu zamieszkała samotna kobieta, około 50-tki. Pewnego razu przyszła do sklepu i poprosiła o pomoc w wyborze gazety, ponieważ jak stwierdziła „szuka męża dla koleżanki”. Niestety nie udało jej się zbyt dobrze nakreślić postaci owej przyjaciółki, bo oczywiście wszyscy domyśliliśmy się, że poszukuje towarzystwa dla siebie. Nikt oczywiście się nie... Czytaj więcej »

 • Mamo, kup mi lizaka!

  Piątek, 28 września 2018

  Niedawno mój sklep odwiedziła pani, która często kupuje alkohol. Tym razem na zakupy przyszła ze swoim dzieckiem. Przez cały czas stania w kolejce dziecko prosiło – mamo kup mi lizaka, kup mi lizaka, tego taniego, proszę. Matka podeszła do lady, poprosiła o 4 piwa i setkę wódki, a dziecko dalej prosiło o lizaka. Ona udawała, że nie słyszy. Potem odburknęła dziecku –... Czytaj więcej »

 • Nieanonimowy klient

  Piątek, 28 września 2018

  Pewnego dnia do sklepu przyszedł klient i powiedział do naszej ekspedientki: „nazywam się (i tu podał swoje imię i nazwisko) i poproszę pół litra wódki”. Ekspedientka zdziwiona zapytała klienta dlaczego się jej przedstawił. Na to pan z szerokim uśmiechem odpowiedział: „żeby Pani nie pomyślała, że jestem anonimowym alkoholikiem”. Pan oczywiście sobie żartował, ale... Czytaj więcej »

 • Rozmowy na zakupach

  Poniedziałek, 27 sierpnia 2018

  W klientach najbardziej denerwuje mnie to, że rozmawiają przez telefon podczas zakupów. Niestety dziś nagminnie każdy prowadzi rozmowy telefoniczne w sklepie. Kiedyś starsi mówili, że to młodzież taka jest – dzisiaj nie ma różnicy, i młodszym i starszym się to zdarza. Ludzie nie odczuwają potrzeby przerwania rozmowy na czas zakupów. A ja tylko się mogę zastanawiać czy... Czytaj więcej »

 • Praca z pasją

  Poniedziałek, 27 sierpnia 2018

  W pracy spędzamy bardzo dużo czasu. A niedziele, może i teraz są wolne od handlu, ale na pewno nie od pracy. Nikt nie zdaje sobie sprawy co dzieje się za drzwiami sklepu, kiedy jest on zamknięty. A trzeba posprzątać, poukładać towar, pouzupełniać dokumenty, itp. Więc urlop to dla nas zaledwie kilka dni w roku. Dlatego staramy się, by to, co robimy, miało dodatkową wartość –... Czytaj więcej »

 • Jak to mąż z żoną…

  Poniedziałek, 27 sierpnia 2018

  Mam wielu stałych klientów, których wydawałoby się, że znam dość dobrze od lat. A jednak potrafią mnie jeszcze zaskoczyć. Pewnego dnia mój sklep odwiedziło młode małżeństwo, które mieszka niedaleko i często robi u mnie zakupy. Zazwyczaj zajmuje się tym kobieta, ale tym razem przyszli oboje. Już od wejścia zauważyłem, że są nie w humorze… Od słowa do słowa i tuż... Czytaj więcej »

 • Handel w mieście kontra handel na wsi

  Poniedziałek, 27 sierpnia 2018

  Niedawno przeniosłam sklep z małej wiejskiej miejscowości do miasta i odczułam ogromną różnicę. Po pierwsze mam łatwiejszy dostęp do rynku pracowników, a także bogatszego klienta oraz większe pole do popisu jeżeli chodzi o asortyment. Nie przebywam w sklepie często, mam w domu monitoring i tak naprawdę większość spraw załatwiam zdalnie, więc nie mam codziennego kontaktu z... Czytaj więcej »

 • Jankowska elita z ławeczki

  Poniedziałek, 27 sierpnia 2018

  W naszym sklepie mało się dzieje, klienci poza robieniem zakupów przychodzą do nas poplotkować – wiemy wszystko! Kto, jak, gdzie, z kim, dlaczego… Na całe Jankowo – od stacji CPN po Lubiewo – jesteśmy jedynym sklepem w okolicy, co daje nam prawo określania się mianem – centrum informacji. Zwłaszcza, że mamy informacje z pierwszej ręki, wprost od samej elity... Czytaj więcej »

 • Pod parasolem…

  Poniedziałek, 27 sierpnia 2018

  Przed sklepem mamy stolik wraz z krzesełkami pod parasolem, gdzie klienci mogą usiąść. Zrobiliśmy to z myślą o tych, którzy chcą na miejscu spożyć lody. A tych sprzedajemy bardzo dużo, zwłaszcza gałkowych. Jak wiadomo jest zakaz spożywania piwa pod sklepem. A kto najchętniej siada pod parasolem? Oczywiście klienci z piwem. I nie rozumieją tego, że proszę by nie spożywali... Czytaj więcej »

 • Sposób na trudnych klientów

  Piątek, 03 sierpnia 2018

  Atmosfera w naszym sklepie jest bardzo fajna – zarówno wśród załogi sklepu, jak i klientów. Nie mamy na co narzekać. Jak wszędzie trafiają się klienci, którym już nie wskazana jest sprzedaż alkoholu, przez co mogą być oburzeni. Można usłyszeć różne wulgarne słowa. Poradziliśmy sobie z tym problemem dzięki temu, że nie mamy w sprzedaży najtańszych win w butelkach PET.... Czytaj więcej »

 • Kameralna przewaga

  Piątek, 03 sierpnia 2018

  Najbardziej denerwuje mnie to jak klienci porównują ceny produktów. Taka sytuacja miała ostatnio miejsce w naszym sklepie. O dziwo był to stały klient, który zaczął porównywać ceny do tych w dyskoncie. Takie zachowanie działa na mnie jak płachta na byka. Wiem, że ludzie nie mają aż takiej świadomości dotyczącej handlu w różnych miejscach, ale te porównania są zupełnie... Czytaj więcej »

 • Szlacheckie otwarcie!

  Piątek, 03 sierpnia 2018

  Momenty, takie jak otwarcie sklepu, pamięta się zawsze. Dobrze, by zostały we wspomnieniach nie tylko właścicieli, ale również klientów. Nieskromnie przyznam, że zajęliśmy trzecie miejsce w konkursie na najbardziej oryginalne otwarcie sklepu, zorganizowanym przez jedną z działających w Polsce sieci hurtowni. A zaczęło się od tego, że nasz przyjaciel, który jest aktorem,... Czytaj więcej »

 • Dosłowne tłumaczenie

  Piątek, 03 sierpnia 2018

  Hasła reklamowe bardzo często pomagają nam w sprzedaży, bo klienci zapamiętując je chętniej kupują produkt, który wywołuje pozytywne skojarzenia. Niekiedy jednak mogą wprowadzić pewne zamieszanie. Przekonałem się o tym niedawno, gdy właśnie jedno z haseł zostało potraktowane przez klientkę zbyt dosłownie. Starsza kobieta widząc w okolicy kasy tekturowy stand, zawierający... Czytaj więcej »

 • Obopólne zaufanie – to podstawa

  Piątek, 03 sierpnia 2018

  Wszystkie osoby pracujące w branży handlowej na pewno zgodzą się ze mną, że klienci są bardzo różni – często nerwowi, niespokojni, reagują nieprzyjemnie, bywają wyniośli. Dlatego też ważną cechą każdego sprzedawcy powinien być dystans, spokój i uprzejmość – niezależnie od okoliczności. Gdyby było inaczej – wielu kupujących – nie wróciłoby więcej na zakupy do... Czytaj więcej »

 • Praca w handlu to pasja i wyzwanie

  Piątek, 03 sierpnia 2018

  Pracę handlowca od początku swojej kariery w tej branży traktuję z ogromną pasją i zaangażowaniem. Zaczynałem od sprzedawcy, pracy przy kasie, teraz piastuję stanowisko kierownicze – handel nie jest dla mnie „zwykłą” pracą, ale prawdziwym wyzwaniem. W tej branży kluczem do sukcesu są ludzie, którzy tworzą zespół. To oni budują atmosferę, więc ważne, aby byli to... Czytaj więcej »

 • Nieudolna kradzież

  Wtorek, 12 czerwca 2018

  Pewnego dnia przyjechało do nas kilku nieznanych nam młodych chłopaków. Zignorowali prośbę o zabranie koszyka tylko śmiało weszli w głąb sklepu. Dwóch z nich zaczęło prosić nas o sprawdzenie cen, a trzeci z nich, na naszych oczach przeszedł bezczelnie przez cały sklep przyciskając do klatki piersiowej niczym niezasłonięte dwa duże słoiki z kawą. Oczywiście nie udało się... Czytaj więcej »

 • Zalecenia od klientów

  Wtorek, 12 czerwca 2018

  Jakiś czas temu nasza sieć wyszła naprzeciw stałym klientom wprowadzając karty lojalnościowe. W związku z tym zmieniły się nieco oznaczenia cen produktów. Większa cenówka dotyczy zakupu z delikartą, mniejsza jest dla klientów nie posiadających delikarty. Osoby posiadające kartę już znają system cenówek. Natomiast ostatnio zakupy w naszym sklepie robił klient przejezdny, Pan... Czytaj więcej »

 • Praca z uśmiechem

  Wtorek, 12 czerwca 2018

  Pracując w sklepie często spotykamy się z sytuacjami, które wywołują uśmiech na twarzy. Kiedyś do lady z wędlinami podszedł klient i poprosił 10 plasterków soplicy pigwowej. Dopiero kiedy zobaczył jaką radość wśród personelu wywołał swoją prośbą zorientował się, że chyba powiedział coś innego niż zamierzał. Okazało się, że pan potrzebował polędwicy sopockiej... Czytaj więcej »

 • Realizacja koszyków w hurtowni

  Czwartek, 24 maja 2018

  Alkohol w naszym rejonie sprzedaje się zawsze, nawet o 5 rano przy minus 12 stopniach Celsjusza. I oczywiście najbardziej pożądany jest alkohol schłodzony. Najśmieszniejsze jest to, że mamy w Makro do realizacji koszyki z ustalonym odpowiednim targetem jaki musimy osiągnąć. Mamy swój wyznaczony próg w różnych kategoriach. I z czym my mamy największy problem żeby zrobić koszyk?... Czytaj więcej »

 • Karp, który uratował życie

  Czwartek, 24 maja 2018

  Odkąd pamiętam, zawsze przed świętami Bożego Narodzenia handlujemy karpiami. Przed przebudową mieliśmy przy wejściu wiatrołap, gdzie ustawialiśmy pojemniki z rybami. Pewnej zimy był taki mróz, że było tam co najmniej kilka stopni poniżej zera. W tym samym czasie często odwiedzał nas miejscowy pijaczek, który znany był z lepkich rąk. Mówiłem mu: „Idź stąd Wojtek, bo... Czytaj więcej »

 • Sklepowe ZOO

  Czwartek, 24 maja 2018

  Dużo anegdot z życia sklepu wiąże się u naszym przypadku ze zwierzętami. Wiele lat temu przyszedł do nas klient, który pokazał mi skórkę po wcześniej kupionej kaszance i zażądał zwrotu pieniędzy, bo jak twierdził była za słona i nie smakowała jego pieskowi, dla którego ją kupił. Byłam tak zaskoczona, że chcąc uniknąć jakichkolwiek dyskusji z takim klientem... Czytaj więcej »

 • Bo handel trzeba lubić

  Czwartek, 24 maja 2018

  W moim sklepie zdarzają się różne sytuacje, nieraz można się uśmiać a nieraz podenerwować. Chociaż więcej mamy tych miłych sytuacji a te nerwowe zdarzają się rzadko to one najdłużej pozostają w pamięci. Nie sprzedajemy alkoholu osobom niepełnoletnim. Pewnego razu przyszedł młody chłopak z piwem do lady a ja poprosiłam go o dowód. Nie wyglądał na osobę dorosłą. On w... Czytaj więcej »

 • Trudna przyjaźń

  Czwartek, 24 maja 2018

  Każdy sklep ma swoich trudnych klientów. My także. Kiedyś zaczął nas odwiedzać pewien mężczyzna, który w kontakcie z pracownikami zawsze był nieuprzejmy i nerwowy. Pewnego dnia widząc, że ze złością wychodzi ze sklepu poszedłem za nim i zapytałem czy możemy w czymś pomóc, bo widzę, że nie jest zadowolony z zakupów. Bardzo uczciwie odpowiedział mi wtedy, że wszystko w... Czytaj więcej »

 • Drobne przejęzyczenia

  Czwartek, 24 maja 2018

  W naszym sklepie często na zakupy przychodzą małe dzieci. Bardzo dobrze sobie radzą, a nieraz jak czegoś nie wiedzą śmiało pytają ekspedientki. Czasami też potrafią nas rozbawić przekręcając nazwy produktów. Mieliśmy taką sytuację, że przyszło dziecko do sklepu i poprosiło o 30 kg sera żółtego. Wiadomo, że dzieciom mogą się pomylić jednostki wagi a my i tak wiemy o... Czytaj więcej »