Rozmowy niefiltrowane

 • Zmieniający się klient

  Środa, 16 października 2019

  Przede wszystkim konkurencja – powstaje w okolicy wiele dużych sklepów, które odbierają klientów. Dodatkowo doszły te niedziele – ja pracuje w każdą. Dodam, że jestem w dobrej sytuacji bo to jest mój sklep – częstym powodem zamykania się małych sklepów detalicznych koszty wynajmu, które są bardzo wysokie. Poza tym zmienia się klient, np. kiedyś ludzie inaczej planowali... Czytaj więcej »

 • Droższy prąd, wyższe ceny

  Środa, 16 października 2019

  Według mnie nie wiadomo skąd obecnie zagraża niebezpieczeństwo, ponieważ tyle się tego szykuje. Przede wszystkim pierwszą trudnością dla nas i naszych klientów jest wzrost cen, który zbliża się w związku z podwyżkami cen prądu od nowego roku. Mimo że cały czas są podwyżki – co też jest trudne – po 1 stycznia skok może być bardziej dotkliwy dla kieszeni. Pomimo... Czytaj więcej »

 • Konkurencyjność na rynku

  Środa, 16 października 2019

  Moim zdaniem największa bolączka to konkurencja ze strony dużych sklepów. Duże sieci mają bardziej atrakcyjną ofertę niż małe placówki detaliczne, które nie są w stanie zaproponować podobnie niskich cen. Innym problemem jest brak ludzi do pracy – nie mamy takiej ilości sprzedawców jak w hipermarketach z uwagi na to, że prywatnych właścicieli na to nie stać. Zamiast 4 osób... Czytaj więcej »

 • Relacje w biznesie

  Środa, 16 października 2019

  Najbardziej obawiam się podwyżek cen prądu – jest straszne zawirowanie i nie wiemy czego się spodziewać. Zapowiadana jest podwyżka płacy minimalnej, też nie wiadomo jak to będzie bo wiąże się to z większym ZUSem i tak dalej… Nie wiadomo co przyniesie przyszłość. Na razie jest jak jest i nie jesteśmy w stanie zrobić nic, aby zapobiec zmianom. Póki jest dobrze nie należy... Czytaj więcej »

 • Wymagający klienci

  Środa, 16 października 2019

  Największym wyzwaniem jest dla mnie cierpliwość do klientów. Ktoś kiedyś powiedział, że ważne jest, aby umieć patrzeć z perspektywy drugiego człowieka. Wydaje mi się, że to jest najprostsze rozwiązanie tego problemu – aby osoba, która przychodzi do sklepu i czegoś żąda, postawiła się na miejscu ekspedienta. Przykładowo – mieliśmy kiedyś taką sytuację, że klientka... Czytaj więcej »

 • Budowanie własnej marki

  Środa, 16 października 2019

  Myślę, że największa trudność to ciągle powiększająca się konkurencja. Poza tym podwyżki cen prądu, być może płacy minimalnej, większe składki do ZUS-u. W przyszłości małe detaliczne sklepy czeka wiele zmian. Jeśli chodzi o te niezrzeszone w żadną franczyzę to może być kiepsko – mogą nie dać sobie rady na rynku przez zbyt dużą konkurencję. Współpraca to... Czytaj więcej »

 • Ważna jest pasja

  Wtorek, 17 września 2019

  Podstawowa rzecz, to kochać to co się robi. Sukces i spełnienie są nieosiągalne, jeżeli ktoś działa wbrew swojej woli. Życie jest krótkie, a praca stanowi jego ważną część, dlatego powinna sprawiać nam przyjemność. Poza tym trzeba lubić drugiego człowieka. Praca w handlu ma swoją specyfikę, to przecież obsługa klienta, ale nie tylko. Nawiązywanie relacji z innymi... Czytaj więcej »

 • Uśmiech to dla mnie satysfakcja

  Wtorek, 17 września 2019

  Najwięcej satysfakcji przynosi mi poczucie, że mój klient jest zadowolony. Na ten sukces składa się wiele czynników, jednak najważniejszym z nich jest jakość obsługi. Gdy ktoś przychodzi do mojego sklepu, na przykład po miód, nie oferuję pierwszego lepszego z brzegu. Staram się dobierać produkty dostosowane do indywidualnych potrzeb kupującego. Inną ważną kwestią jest... Czytaj więcej »

 • Z powołania

  Wtorek, 17 września 2019

  Ja się w ogóle w innej pracy nie widzę! A w papierach to już wcale! Zaraz mam ból głowy i mroczki przed oczami (śmiech). Uwielbiam to co robię, czuję się spełniona. Jak niedawno byłam przeziębiona i nie mogłam pracować, to i tak wieczorami przychodziłam do sklepu, żeby a to poprzestawiać towar, a to dołożyć coś na półkę. Prowadzenie sklepu było moim marzeniem od... Czytaj więcej »

 • Większym jest łatwiej

  Wtorek, 17 września 2019

  Kiedy prowadziłam mały sklep miałam ogromny problem, żeby się przebić wśród konkurencji. Powiększyłam powierzchnię sprzedażową i jest o wiele lepiej. Dołączyłam także do sieci i jest mi o wiele łatwiej z sukcesem prowadzić biznes. Już nie muszę sama jeździć po hurtowniach. Również ceny mam bardziej atrakcyjne. Jednak jest wielu detalistów, którzy prowadzą małe... Czytaj więcej »

 • Mniej znaczy więcej

  Wtorek, 17 września 2019

  Sklepy małego formatu często są narażone na konkurencję, której z każdym rokiem przybywa. W obliczu powstawania coraz większej ilości sklepów, musieliśmy znaleźć sposób, aby zatrzymać naszych klientów. Mieliśmy w sklepie niemal wszystkie kategorie, jednak musieliśmy się czymś wyróżnić wśród konkurencji. W związku z tym postawiliśmy na wyróżnienie się... Czytaj więcej »

 • Zaangażowanie całego zespołu

  Wtorek, 17 września 2019

  W tej branży pracuję 21 lat, mimo że mam inne wykształcenie, to nie widzę siebie w innej pracy. Przede wszystkim bardzo lubię kontakt z ludźmi. Moja praca w sklepie w znacznej części się na tym opiera. Wydaje mi się, że podejście sprzedawców w sklepie do klientów jest bardzo ważne. Po pierwsze – to my poznajemy potrzeby naszych klientów, a po drugie klienci lepiej... Czytaj więcej »

 • W domowym zaciszu

  Czwartek, 18 lipca 2019

  Co roku udaję się na dwutygodniowy urlop, by w pełni odpocząć. Na dalekie wyjazdy i podróże nie mogę sobie pozwolić, ponieważ mam dwie studentki w domu. W tej chwili to jest moja skarbonka. Natomiast mam duży dom i duży ogród. Wakacje to czas, kiedy mogę zająć się w pełni porządkami i pielęgnowaniem ogrodu, by w ciepłe dni spędzać wspólnie z rodziną czas w otoczeniu... Czytaj więcej »

 • Siła przyzwyczajenia

  Czwartek, 18 lipca 2019

  Oczywiście w wakacje zawsze próbuję znaleźć chwilę na odpoczynek. Zwykle szukam do tego miejsc, gdzie nie ma tłumów i mogę w spokoju nacieszyć się ciszą. Moim ulubionym regionem są Mazury, gdzie otaczająca przyroda pozwala prawdziwie się zrelaksować. Odpoczywam też na działce, gdzie w towarzystwie rodziny mogę spędzić wolny czas. Kiedyś jednak, wypoczywając nad polskim... Czytaj więcej »

 • Branżowy urlop

  Czwartek, 18 lipca 2019

  Wakacje spędzam w różny sposób, często za granicą. Obecnie, przy wolnych od handlu niedzielach staram się zaplanować wszelkie wyjazdy tak, by sklep był czynny każdego dnia. Jest to dość trudne, ale nie jestem w stanie tego zmienić. Jedną z opcji jaką daje mi sieć Groszek jest możliwość wygrania wczasów za osiągnięcie wyników sprzedaży w określonych wcześniej progach.... Czytaj więcej »

 • Tydzień „resetu”

  Czwartek, 18 lipca 2019

  Każdy potrzebuje wakacji. U mnie wygląda to tak, że planujemy rodzinnie „tydzień resetu”. I od wielu lat wybieramy w tym celu – to samo miejsce. Sklepem opiekują się wtedy rodzice i mój brat. Nie ma możliwości, by interes został bez opieki choć na chwilę. Zawsze kogoś angażujemy. Oczywiście czuwam przy telefonie, by w razie nagłej potrzeby móc zareagować. Oczywiście... Czytaj więcej »

 • Spontaniczne wyjazdy

  Czwartek, 18 lipca 2019

  Ja akurat jestem takim typem człowieka, który nie musi odpoczywać. Szczerze mówiąc rzadko w pełni korzystam z urlopu. A jest to spowodowane tym, że ja swoją pracę lubię. To co robię mnie nie męczy ani nie wkurza. Nie potrzebuję nie wiadomo ile czasu, by odpoczywać od miejsca pracy. Dlatego urlopu nie planuję z wyprzedzeniem. W tym roku akurat wyjątkowo mam zaplanowany urlop.... Czytaj więcej »

 • Ulubiony zakątek

  Czwartek, 18 lipca 2019

  Wakacje spędzam co roku nad Morzem Bałtyckim już od kilku lat. Za granicę nie wyjeżdżam, bo zwyczajnie się boję. A tu w Polsce mam już swoje ulubione i sprawdzone miejsce. Jak zwykle mój cel podróży wakacyjnej to Jastrzębia Góra. Krajobraz lasów i klifów to jest to co lubię najbardziej. W takim otoczeniu mogę porządnie odpocząć i się zresetować. Mogłabym spacerować od... Czytaj więcej »

 • Mężczyzna na wysokości zadania

  Czwartek, 30 maja 2019

  Bezpowrotnie minęły już czasy, gdy mężczyźni spędzali w sklepie 2 minuty robiąc zakupy wyłącznie dla siebie. Mój sklep odwiedza wielu panów, którzy z własnej inicjatywy przychodzą po potrzebne produkty, a potem przygotowują z nich posiłek dla całej rodziny. Oczywiście zdarzają się jeszcze przypadki, gdy mężczyzna będąc już w sklepie dzwoni do żony pytając co kupić i... Czytaj więcej »

 • Wypatrując nowości...

  Czwartek, 30 maja 2019

  Jednym z naszych stałych klientów jest pewien pan, który przychodzi do nas codziennie. I ma dość specyficzny rytuał. A mianowicie – staje przed ladą z wędlinami i przez pół godziny przygląda się wszystkim produktom po kolei zastanawiając się co wybrać. Z racji regularnych wizyt doskonale zna naszą ofertę, a w rozmowach z nami zostaje zapewniony, że żaden nowy asortyment nie... Czytaj więcej »

 • Z kartką lub telefonem

  Czwartek, 30 maja 2019

  Mężczyźni na zakupy zwykle odwiedzają sklep z listą sporządzoną przez żonę lub z telefonem, w którym mają zapisane potrzebne produkty. Ewentualnie, gdy przychodzą po 1-2 produkty to rezygnują ze wspomnianego wsparcia, ale wtedy potrafią dzwonić do żon czy partnerek i pytać czy na pewno wybrali dobrze. Z wizytami panów w sklepie wiąże się zatem wiele anegdot. Często bowiem... Czytaj więcej »

 • Zakupy z pomocą

  Czwartek, 30 maja 2019

  Mężczyźni mało czasu spędzają u nas w sklepie na zakupach. Zazwyczaj kupują konkretne produkty i wychodzą. Jeżeli czegoś nie mogą znaleźć to proszą o pomoc. W większości przypadków mają ze sobą listę zakupów. Jak nie w telefonie to na kartce bądź chodzą po sklepie z telefonem przy uchu słuchając kolejnych wskazówek i zamówień od drugiej osoby, przeważnie –... Czytaj więcej »

 • Męskie zakupy

  Czwartek, 30 maja 2019

  Klientów mamy bardzo różnych. Czasami mężczyzna nie potrafi odróżnić koperku od pora. Mylą im się nazwy. Jednak są też tacy, którzy orientują się bardziej od kobiet. To też zależy od tego jaką rolę pełnią w domu. Czasami kobiety mają większą trudność w dokonywaniu zakupów niż mężczyźni. Powiedziałabym nawet, że u nas jest przewaga mężczyzn wśród klientów. I... Czytaj więcej »

 • Śmiałe pytania

  Czwartek, 30 maja 2019

  Mężczyźni są zdecydowanie śmielsi od kobiet. Częściej nas zagadują, żartują czy pytają o produkty. W związku z tym zdarzają się różne sytuacje. Do dzisiaj pamiętam szczególnie jedną z nich. Klient oznajmił, że ma dla mnie propozycję. Zaczęłam się od razu zastanawiać o co chodzi, ponieważ to niespotykana na co dzień sytuacja. Jak się szybko okazało propozycja... Czytaj więcej »

 • Z naszych obserwacji widzimy, że to kobiety nadzorują zakupami. Według pań wiele rzeczy jest niezbędnych, zatem wielkość i wartość koszyka jest zdecydowanie większa niż w przypadku panów. Zabawna sytuacja wydarzyła się naszym znajomym, którzy pojechali na zakupy do dużego sklepu. Z racji tego, że w ich związku mąż przeważnie pracuje do późna, to żona planuje zazwyczaj... Czytaj więcej »

 • Dużo wymaga

  Środa, 24 kwietnia 2019

  Zakupy dokonywane przez kobiety różnią się pod względem czasu dokonywania wyboru. Mężczyzna przychodzi do sklepu po konkretny produkt. Zazwyczaj są to towary, które ma zapisane na kartce. Nie wodzi oczami po półkach i nie wyszukuje dodatkowych zakupów. W wielu przypadkach, kiedy mężczyzna przychodzi po zakupy, mając na liście np. mleko, chleb, bułki, kupuje te produkty i... Czytaj więcej »

 • Jest zmienna i wędruje po sklepie

  Środa, 24 kwietnia 2019

  Klientki mamy bardzo różne. Jedne z nich są bardzo konkretne i zakupów dokonują szybko. Są też klientki „wędrowniczki", które przemierzają sklep w poszukiwaniu produktów, które wpadną im w oko i co chwila znoszą do kasy nowe pozycje. Kobiety częściej niż mężczyźni oczekują też, że ekspedientka poleci im jakiś produkt lub doradzi dodatkowy zakup. Nasze klientki są... Czytaj więcej »

 • Uważam, że kobieta wie czego szuka w sklepie. I właśnie przez to, że wie czego i gdzie szuka – sprawia wrażenie osoby niezdecydowanej. A jest wręcz przeciwnie. Czasem wrzuci do koszyka pewien produkt, ale jeżeli za chwilę na innej półce znajdzie jego zamiennik – który będzie jej bardziej odpowiadał i składem i ceną to jest w stanie go zamienić – i to nawet wiele razy. I... Czytaj więcej »

 • Robi duże zakupy

  Środa, 24 kwietnia 2019

  Kobiety zazwyczaj robią zakupy przemyślane i... duże! Zdarza się, że jedna wizyta w sklepie wiąże się z wydatkiem nawet 500 zł. Jednak nie są to przypadkowe zakupy. Panie spędzają w sklepie bardzo dużo czasu i analizują nie tylko ceny, ale przede wszystkim skład produktów. Podchodzą do zakupów inaczej niż mężczyźni, którzy zwykle kierują się do wybranych półek. Panie... Czytaj więcej »

 • Jest zawsze miła i uśmiechnięta

  Środa, 24 kwietnia 2019

  Kobieta to najważniejsza osoba w gospodarstwie domowym, zazwyczaj to ona dba o dom, dzieci, męża. Przygotowuje posiłki, robi najlepsze zakupy i najczęściej zarządza także domowym budżetem. Na zakupach w naszym sklepie zazwyczaj jest bez kartki, oczywiście są małe wyjątki. Ale większość klientek ma w głowie to, co należy wrzucić do koszyka zakupowego. Kobieta w sklepie spędza... Czytaj więcej »