Rozmowy niefiltrowane

 • Gdzie Ci pracownicy?

  Wtorek, 21 marca 2017

  Jesteśmy właścicielami siedmiu sklepów spożywczych w Chełmie. Przy prowadzeniu takiej ilości placówek spotykamy się z różnymi sytuacjami, natomiast najbardziej zaskakujące ostatnio jest to, że problemem są pracownicy. A właściwie ich brak… Czytaj więcej »

 • Klienci to duże wyzwanie

  Piątek, 17 marca 2017

  W pracy detalisty zabawnych i trudnych sytuacji jest wiele. Oczywiście najwięcej jest tych związanych z klientami. Czytaj więcej »

 • Ostatnio jedna z podejrzanych sytuacji spowodowała, że zostałam zmuszona zamontować drzwi w biurze, które i tak znajduje się na uboczu, za ladą z wędlinami, i trudno jest, by dostał się tu ktoś niepożądany. Ale okazało się że wszystko jest możliwe. Czytaj więcej »

 • Być może nasza historia otworzy oczy właścicielom i pracownikom sklepów. Złodziejem w naszym sklepie okazał się być wieloletni dostawca pieczywa, który cieszył się zaufaniem. Ale na szczęście udało nam się przechytrzyć tego pana. Czytaj więcej »

 • Sklepowy slang

  Piątek, 17 marca 2017

  Moim zdaniem każda ekspedientka powinna skończyć psychologię. A to dlatego, że nieraz nie wiadomo jak zareagować – śmiać się czy płakać. Czytaj więcej »

 • Od 33 lat pracuję w handlu i wciąż nie mogę przyzwyczaić się do nieustannie zmieniających się przepisów. Nikt nie obiecywał, że prowadzenie biznesu będzie łatwe, ale w tym momencie jest co chwilę utrudniane. Z chęcią dostosowałabym się jak najszybciej do zmian, ale jest ich po pierwsze zbyt dużo, a po drugie są tak niezrozumiałe, że każdy może je zinterpretować na... Czytaj więcej »

 • Najbardziej irytuje mnie to, że klienci porównują nasze produkty i ceny do cen w dyskontach. Nie mają świadomości, że kupując u nas wspomagają swój rodzimy handel i przyczyniają się do rozwoju rynku polskiego. Czy obcy jest nam patriotyzm zakupowy? Czy nie warto dać zarobić polskiemu przedsiębiorcy niż zagranicznemu koncernowi? Czytaj więcej »

 • Dobra zmiana? Nie sądzę!

  Piątek, 10 lutego 2017

  Polski system stwarza nam – detalistom – problemy. Męczą nas wszelkimi opłatami, kontrolami, zakazami – wszystko utrudniają. Odbieramy to tak, że na siłę chcą nas uszczęśliwić. Chcą odebrać nam dzień handlu, czyli niedzielę, a my się przecież z tego utrzymujemy i jeden dzień jest dla nas bardzo istotny. Również ekspedientki, które pracują u nas nieraz chcą... Czytaj więcej »

 • Zbędne komentarze

  Piątek, 10 lutego 2017

  Któregoś pięknego dnia – kiedy akurat mój nastrój był odrobinę gorszy niż na co dzień – a jestem osobą bardzo pozytywną i pogodną – odwiedził mnie jeden pan w sklepie i poprosił o kilkukilowy worek ziemniaków. Oczywiście nie pomógł mi go przenieść – bo po co się wysilać – od tego jest pracownik w sklepie, tylko obserwował mnie uważnie jak próbuję zarzucić... Czytaj więcej »

 • 12 groszy…

  Piątek, 10 lutego 2017

  Zabawnych sytuacji podczas pracy w sklepie, która przecież wiąże się z ciągłym kontaktem z ludźmi – nie brakuje każdego dnia. Można obserwować klientów i nawet pokusić się o różnego rodzaju psychologiczne teorie. Tak też uczyniłam i oto moje wnioski. Czasem brakuje klientowi kilku groszy do uregulowania rachunku. Jak wówczas reaguje? Jest kilka typów zapominalskich. Jeden... Czytaj więcej »

 • Zakupy po znajomości

  Piątek, 10 lutego 2017

  W naszej okolicy jest ogromna konkurencja jeżeli chodzi o branżę spożywczą. Cenowo konkurować nie damy rady, więc próbujemy inaczej. A właściwie samo się to dzieje… Mamy przemiłą obsługę i znamy każdego klienta osobiście. Wiemy gdzie kto pracuje, o której wraca, kiedy ma przerwę, kiedy odbiera dziecko z przedszkola. Może brzmi to troszkę strasznie, ale nie prowadzimy... Czytaj więcej »

 • W poszukiwaniu kleju…

  Wtorek, 17 stycznia 2017

  „Do mojego sklepu przychodzą wciąż jedni i ci sami klienci, dlatego zdążyliśmy już poznać ich specyficzne upodobania. Jednak nie przestają nas one bawić. Mamy np. stałą klientkę, która przynajmniej raz w tygodniu, a czasem nawet co drugi dzień przychodzi do nas po klej błyskawiczny. Pomijając to, że nie mamy pojęcia w jakim celu go kupuje regularnie i tak często, to za... Czytaj więcej »

 • Mały handel dojną krową rządu?

  Wtorek, 17 stycznia 2017

  „Jest naiwnością wiara, że politycy (obojętnie którzy) troszczą się o los małego handlu. Przez lata byliśmy dojną krową kolejnych rządów, zmuszaną do łatania kolejnych dziur budżetowych. Tak jest i tym razem, z drobną różnicą. Z nas nic już się wycisnąć po prostu nie da. Plusem jest fakt, że obecny rząd w ogóle to zauważył, ukierunkowując swoje działania na... Czytaj więcej »

 • Wolność to możliwość wyboru

  Wtorek, 17 stycznia 2017

  „Mam żal do rządu za planowany przepis zakazujący handlu w niedziele i święta. W sklepie może obsługiwać tylko i wyłącznie właściciel. A w moim najwięcej klientów mam właśnie w weekendy i święta, ponieważ wtedy miasto odwiedza najwięcej turystów. I sam nie poradzę sobie z tak dużą ilością klientów. I moje pytanie – dlaczego z tego przepisu wyłączone są np.... Czytaj więcej »

 • Ceny sugerowane i gramatury

  Wtorek, 17 stycznia 2017

  „Dla nas dużym problemem, jako dla osób które prowadzą sklep i bezpośrednio mają kontakt z klientem, są ceny sugerowane na opakowaniach. Np. na produkcie jest 1,29 zł, a towar netto wychodzi po 1,15 zł. Z takiej zależności nigdy nam nie wyjdzie cena z pudełka, jeśli chcielibyśmy sprzedawać bez strat. W hurtowniach rozkładają ręce, bo oni też w takiej cenie dostali... Czytaj więcej »

 • „5-6 lat temu przedstawiciele handlowi znanych producentów regularnie odwiedzali nasz sklep. Cały czas oferowali nowe produkty, ciekawe promocje, a co najważniejsze nie było najmniejszego problemu z wymianą uszkodzonego bądź przeterminowanego towaru. Obecnie wszystko się zmieniło. Przedstawiciel handlowy, oferujący opakowania zbiorcze, gdzie my musimy kupić całość (nie mamy... Czytaj więcej »

 • Ciastko na wagę

  Wtorek, 17 stycznia 2017

  „Uwielbiam przesadnie oszczędnych klientów. Ich „skąpstwo” ujawnia się w wielu sytuacjach. Na przykład, kiedy wśród ciastek na wagę zostanie w opakowaniu dosłownie 5-6 sztuk, a klientka chce kupić tylko 3 ciastka. Wówczas proponuję jej, żeby kupiła od razu te 5, czy 6, które mam – wagowo wyjdzie podobnie, a mogę mieć potem problem ze sprzedaniem 2-3 sztuk. Ale nie! Ona... Czytaj więcej »