Wiadomości

 • Spółka należąca do grupy Gobarto, kupiła fermę macierzystą trzody chlewnej na 12 tys. sztuk wraz z biogazownią rolniczą o mocy 999 kW – podało spółka w komunikacie. Czytaj więcej »

 • Maksymilian Braniecki, dotychczasowy prezes spółki Lidl Polska dołączył do zarządu Lidl Stiftung & Co. KG. Na stanowisku prezesa Lidl Polska zastąpi go Włodzimierz Wlaźlak, dotychczasowy członek zarządu. Czytaj więcej »

 • Paweł Budynek został członkiem zarządu Fabryki Cukierków „Pszczółka” Sp. z o.o. w Lublinie. W ramach swojej funkcji będzie odpowiadał za sprawy finansowe firmy. Czytaj więcej »

 • 15 stycznia odbył się lokalny finał konkursu Chivas Venture. Spośród najlepszej piątki start-up’ów wybrano zwycięzcę, który będzie reprezentował Polskę na arenie międzynarodowej. Firma MakeGrowLab powalczy o dofinansowanie z puli miliona dolarów, mierząc się z najlepszymi start-up’ami z całego świata – zwycięzcami lokalnych finałów konkursu z innych państw. Projekty... Czytaj więcej »

 • Ciągnąca się od kilku lat historia Brexitu osiągnie swój punkt kulminacyjny 31 stycznia, kiedy to Wielka Brytania oficjalnie wystąpi z Unii Europejskiej. Tak zdecydował nowy rząd Borisa Johnsona, który w jesiennych wyborach otrzymał duże zaufanie wyborców. Wygrana zdecydowaną większością głosów pozwoli Johnsowi zrealizować plany Brexitu – ale najważniejszy sprawdzian dla... Czytaj więcej »

 • Polski eksport jest silnie powiązany z rynkiem europejskim, głównie z Niemcami, które mają w nim 28-proc. udział. Dla firm, które chcą rozpocząć lub rozwinąć tam ekspansję, najprostszą drogą jest autopromocja poprzez udział w targach branżowych, na których można dotrzeć bezpośrednio do grupy docelowej. I często z tej szansy korzystają. Przykładowo udział polskich firm w... Czytaj więcej »

 • Największą bolączką dla firm są ciągłe zmiany regulacyjne i podatkowe – podkreśla Konfederacja Lewiatan. W tym roku wyzwaniem będą m.in.: split payment, nowa matryca VAT, obowiązek wymiany kas fiskalnych czy podatek od sprzedaży detalicznej, który dotknie branżę handlową. W połączeniu ze skokowym wzrostem płacy minimalnej ciągłe zmiany prawa podnoszą koszty... Czytaj więcej »

 • Od tego roku obowiązuje porozumienie handlowe między Grupą Chorten a spółką Pro-Detal, która prowadzi sieć sklepów Mili. To kolejny krok do konsolidacji polskich detalistów. Czytaj więcej »

 • Grupa POLOmarket sfinalizowała zakup licencji i rozpoczęła wdrażanie systemu SAP S/4 HANA for Retail. Rozwiązanie to, dedykowane ściśle dla branży retail, jest uznawane za najnowocześniejszy i najlepszy na świecie standard systemu dla dużych firm. Integralnym elementem wdrożenia jest inwestycja w nowe serwerownie i backup’y, wysoko wydajne serwery bazodanowe oraz aplikacyjne do... Czytaj więcej »

 • W 2019 roku polski eksport rósł szybciej niż import, dzięki czemu powrócił do dodatniego salda handlu zagranicznego. Choć polskie firmy są elastyczne i mimo spowolnienia gospodarki u głównych partnerów handlowych dobrze sobie radzą za granicą, a klimat sprzyja eksportowi, rządzący woleliby, by mocniej zdywersyfikowały rynki docelowe. Zdaniem eksporterów państwowe instytucje... Czytaj więcej »

 • Od 8 stycznia do Zarządu POLOmarket wracają trzej byli Członkowie od wielu lat związani z siecią. Czytaj więcej »

 • W dniu 15 stycznia 2020 r. upływa termin składania w KOWR deklaracji dotyczących rynku wina. Producenci wpisani do ewidencji na rok gospodarczy 2019/2020 zobowiązani są do złożenia Deklaracji o zbiorach winogron oraz produkcji wina lub moszczu winogronowego w danym roku gospodarczym - Załącznik nr 4. Czytaj więcej »

 • Avon ma nowego właściciela

  Środa, 08 stycznia 2020

  Spółka Natura & Co ogłosiła zakończenie procesu przejęcia firmy Avon Products Inc., tworząc czwartą co do wielkości grupę kosmetyczną na świecie. Czytaj więcej »

 • Brak pełnej kontroli nad pracownikami jest jednym z ważniejszych problemów firm w zakresie przestrzegania norm bezpieczeństwa żywności. Sieci handlowe, restauracje i zakłady produkcyjne wciąż stosują papierowe formularze. Nie mogą natychmiast reagować na zaistniałe sytuacje. Ciąży im też archiwizacja ton skoroszytów. Ponadto centrale nie mają dostępu do raportów z... Czytaj więcej »

 • Grudniowy odczyt inflacji zaskoczył ekonomistów i obserwatorów rynku znacznie wyższym tempem wzrostu cen niż prognozowano. Najbardziej przyczyniła się do tego drożejąca żywność. Zdaniem dr. Bohdana Wyżnikiewicza z Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych ten trend w najbliższych miesiącach się nie zmieni i można oczekiwać inflacji na poziomie ok. 4 proc. W drugiej połowie... Czytaj więcej »

 • Dino Polska S.A. otworzyła w 2019 r. 243 nowe sklepy wobec 202 marketów rok wcześniej. Czytaj więcej »

 • MLEKOVITA z historycznym rekordem

  Wtorek, 07 stycznia 2020

  Ponad 5 mld zł przychodu osiągnęła MLEKOVITA w 2019 roku – to już kolejny rekordowy i historyczny wynik w ponad 90-letniej historii firmy. Tym samym MLEKOVITA wzmocniła swoją niekwestionowaną pozycję lidera branży. Czytaj więcej »

 • Ptasia grypa w województwie lubelskim

  Czwartek, 02 stycznia 2020

  Wirus pojawił się w trzech fermach w gminie Uścimów i zabił aż 25 tysiące indyków. Wojewoda lubelski Lech Sprawka ograniczył transport drobiu w strefach zagrożonych wirusem. Teren występowania ognisk został zabezpieczony przez powiatowego lekarza weterynarii, policję oraz inne służby. Czytaj więcej »

 • Zmiany w znakowaniu żywności bez GMO

  Czwartek, 02 stycznia 2020

  Większość Polaków chce zakazu upraw roślin genetycznie modyfikowanych, a mając wybór, wybrałaby produkt pochodzący od zwierząt karmionych paszą bez GMO – wskazują badania, na które powołuje się resort rolnictwa. Od 1 stycznia zaczęły obowiązywać nowe zasady oznaczania takich produktów – „Bez GMO” w przypadku produktów roślinnych i „Bez stosowania GMO” w... Czytaj więcej »

 • W Polsce rozwija się produkcja wina, które cieszy się coraz większym uznaniem wśród konsumentów. Zbiory winogron z 400 polskich winnic pozwalają wyprodukować ok. 700 tys. butelek, a popyt zdecydowanie przewyższa podaż. Dlatego w planach jest wykorzystanie takich popularnych w kraju owoców jak gruszka, porzeczka czy wiśnia, do tej pory niewykorzystywane przez winiarstwo. Można z... Czytaj więcej »

 • Duże zmiany dla firm z początkiem 2020 roku

  Poniedziałek, 30 grudnia 2019

  W przyszłym roku przedsiębiorstwa czeka szereg legislacyjnych zmian. 1 stycznia wejdą w życie tzw. ustawa antyzatorowa, która ma ograniczyć problem nieterminowych płatności, oraz duża część Pakietu Przyjazne Prawo – w tym m.in. prawo do błędu dla początkujących przedsiębiorców czy ułatwienia dla rzemiosła i gastronomii. Z kolei z początkiem lutego zacznie obowiązywać... Czytaj więcej »

 • W mijającym roku Wytwórnia Lodów Polskich „u Lodziarzy” znacząco rozbudowała swoją mobilną flotę – stylizowane riksze i ice-trucki można było spotkać aż w 24 miastach Polski. Obecnie sieć planuje wprowadzenie do oferty franczyzowej modelu współpracy całorocznej. Czytaj więcej »

 • Frisco S.A. prowadzi supermarket online frisco.pl i jest to jeden z najdłużej działających supermarketów online. Fundusze z Grupy MCI miały znaczący wkład w budowę wartości Frisco. Inwestycja funduszu MCI.TechVentures odbyła się przy przychodach spółki na poziomie 17 mln PLN, które w ciągu 7 lat wzrosły siedmiokrotnie. Czytaj więcej »

 • POLOmarket, największa polska sieć supermarketów rozwija swoją siatkę logistyczną i inwestuje w nowy, trzeci już magazyn wysokiego składowania. Inwestycja o powierzchni 30,5 tys. m2 przyczyni się do zoptymalizowania siatki logistycznej i wzmocnienia ekspansji w północnej Polsce. Czytaj więcej »

 • W 2019 roku pod szyldem LodyBonano działało ponad 220 lodziarni w całej Polsce. W sumie sprzedały one blisko 12 milionów porcji zimnych deserów. Teraz marka szykuje dla franczyzobiorców spore zmiany w dotychczasowych modelach współpracy – możliwość sprzedaży całorocznej. Czytaj więcej »

 • 30 lat Grupy Kapitałowej SPECJAŁ

  Piątek, 20 grudnia 2019

  W nadchodzącym 2020 roku Grupa Kapitałowa SPECJAŁ będzie obchodziła jubileusz 30-lecia istnienia na rynku. SPECJAŁ jest obecnie liderem w branży FMCG- największym dystrybutorem z polskim kapitałem. Ten rok firma kończy z około 30 procentowym wzrostem obrotów. Czytaj więcej »

 • Polityka ochrony środowiska, ograniczenia w zakresie chłodzenia, ogrzewania i klimatyzacji hal, wymiana oświetlenia na energooszczędne, budowanie zbiorników retencyjnych oraz prowadzenie zrównoważonego łańcucha dostaw – to tylko niektóre z działań prowadzonych przez MAKRO Polska w ramach strategii zrównoważonego rozwoju. Czytaj więcej »

 • Nagrodę główną w loterii Almette wygrała Pani Zofia z miejscowości Kisielany-Żmichy k. Siedlec. Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, laureatka odebrała klucze do całorocznego, w pełni wyposażonego drewnianego domu w górach, z pięknym widokiem na Giewont i całą panoramę Tatr. Czytaj więcej »

 • Średnie ceny promocyjne białego cukru poszły w górę o prawie 12% w stosunku do ubiegłego roku. Najmocniej podskoczyły w sieciach convenience – o przeszło 32%. Minimalne wartości wzrosły o ponad 8%, najbardziej w cash&carry – o blisko 62%. Natomiast maksymalny koszt zakupu spadł tylko o niecały 1%. Największą obniżkę odnotowano w cash&carry – o niespełna 80%. W... Czytaj więcej »

 • Liczba niedziel handlowych w 2020 roku zostanie znacznie ograniczona. W nadchodzącym roku zakaz handlu zyska ostateczny, zgodny z ustawą kształt - sklepy będą nieczynne we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w ciągu roku. Czytaj więcej »