Reportaże

Nestlé Corn Flakes, Chocapic, Kangus...

Poniedziałek, 19 grudnia 2011 Autor: Tomasz Pańczyk, HURT & DETAL Nr 12 (70) / 2011
Zastanawiacie się gdzie i w jaki sposób powstają tak chętnie kupowane przez Polaków płatki Nestlé Corn Flakes, Nestlé Chocapic czy Kangus? Specjalnie dla naszych Czytelników odwiedziliśmy firmę CPP Toruń-Pacific, producenta tych popularnych płatków.

Firma Cereal Partners Poland Toruń-Pacific – obecnie największy w środkowo-wschodniej części Europy producent płatków śniadaniowych – powstała w wyniku przekształceń własnościowych w roku 1990, jednak historia fabryki, czyli samej substancji materialnej – sięga XIX wieku. Budowa fabryki rozpoczęła się w 1895 roku, a 11 kwietnia 1899 roku Sąd Królewski zarejestrował firmę – jako podmiot prawny. Działała jednak ona w innej niż obecnie branży, a mianowicie zajmowała się przerobem ziemniaków i produkcją krochmalu. Taką działalność prowadziła aż do roku 1974.

Właśnie wtedy postanowiono zmienić technologię produkcji na zbożową. Okazało się bowiem, że krochmalnia ze swoją mokrą technologią komplikuje życie mieszkańcom miasta. W momencie powstania zakładu, miejsce, gdzie go ulokowano, nie było nawet przedmieściem Torunia, a jedynie osadą położoną pomiędzy Toruniem a Lubiczem. Przez lata Toruń rozrósł się na tyle, że zakład stał niemal w jego centrum. W 1975 roku rozpoczęła się przebudowa zakładu.

Zakupiono wtedy nową technologię do produkcji płatków kukurydzianych. Był to zatem historyczny początek kategorii płatków śniadaniowych w Polsce. Toruń-Pacific od 1994 jest częścią międzynarodowej grupy Cereal Partners Worldwide powołanej przez Nestlé SA i General Mills Inc. Firmą od momentu jej powstania kieruje Wojciech B. Sobieszak, który od 2004 roku pełni też rolę Regionalnego Dyrektora CPW w krajach Europy Centralnej.

Obecnie CPP Toruń-Pacific prowadzi działalność w dwóch zakładach produkcyjnych. W Toruniu produkuje płatki śniadaniowe, np. NESTLÉ CORN FLAKES, NESTLÉ NESQUIK, NESTLÉ CHOCAPIC, KANGUS, FRUTINA, CINI MINIS, COOKIE CRISP i inne, natomiast w Lubiczu produkowane są zbożowe batoniki śniadaniowe, np. NESTLÉ MUSLI, NESTLÉ NESQUIK, FITNESS i inne. Z fabryki w Lubiczu pochodzą również muesli, np. NESTLÉ MUSLI TROPICAL, TRADITIONAL i pozostałe.

W listopadzie 2010 roku powstało nowoczesne Centrum Dystrybucyjne CPP w Grębocinie, gdzie na powierzchni magazynowej niemal 30 tys. mkw. przechowywane są wyroby gotowe pochodzące z zakładów produkcyjnych CPP. To właśnie stąd są one wysyłane na wszystkie obsługiwane przez CPP rynki eksportowe oraz do kontrahentów krajowych.

Dzięki uprzejmości firmy CPP Toruń-Pacific, Redakcja miesięcznika Hurt & Detal miała możliwość zapoznania się z procesem produkcyjnym najpopularniejszych płatków śniadaniowych. Specjalnie dla naszych Czytelników przedstawiamy foto-reportaż z linii produkcyjnej płatków: NESTLÉ CORN FLAKES, NESTLÉ CHOCAPIC i NESTLÉ KANGUS.


 

tagi: Nestlé,