Raporty

Rynek cygar i cygaretek

Piątek, 21 listopada 2008 HURT & DETAL Nr 11 (33) / 2008
Cygara i cygaretki Już kilka lat temu rozpoczął się wyraźny wzrost sprzedaży cygar i cygaretek w naszym kraju. Po wejściu do Unii Europejskiej rynek cygar i cygaretek w Polsce rozwija się jeszcze dynamiczniej. O rynku tych produktów rozmawiamy z Maciejem Kasprzakiem z firmy Tobacco Trading International Poland Sp. z o.o.

Co przyczyniło się do szybkiego wzrostu sprzedaży tych produktów na polskim rynku?

[Maciej Kasprzak]
- Nie ulega najmniejszej wątpliwości, iż obecnie cygara i cygaretki przeżywają renesans. Producenci oferują tak szeroką ofertę cygar i cygaretek, że na każdą okazję można znaleźć coś adekwatnego. Tylko w naszym portfolio znajduje się ponad 30 rodzaj cygar i cygaretek. Nie bez znaczenia jest także jakość tych produktów. Cygara i cygaretki w naszym portfolio to produkty znanych i cenionych na świecie producentów, produkty najwyższej jakości, komponowane z tytoni o zróżnicowanej mocy i aromacie. Cygaretki dostępne  są w wersjach z filtrem lub bez, w pięknie wykończonych opakowaniach.


Kolejnym atutem przemawiającym na korzyść cygaretek jest ich cena. Wbrew spotykanym jeszcze często opiniom cygaretki nie są produktem ekskluzywnym i drogim. Dla przykładu zalecana przez nas cena cieszących się ogromną popularnością cygaretek Mehari’s Filter Sweet Orient to 9,0 złotych. Zmniejszająca się różnica pomiędzy ceną papierosów i cygaretek na korzyść tych drugich, z pewnością będzie skłaniać coraz szersze grono konsumentów do spróbowania właśnie tego produktu. Wbrew pozorom cena cygar także nie musi być wygórowana. Dla przykładu bardzo dobrze sprzedające się dominikańskie cygara marki 3x3 powinny kosztować na sklepowej półce około 7 złotych. Należy tutaj nadmienić, że jest to cygaro typu long filler, pojedynczo pakowane
w aluminiową tubę. Oczywiście w naszym portfolio można znaleźć ekskluzywne produkty takie jak Davidoff, gdzie koszt jednego cygara w formacie Corona to około 45 złotych.

 

Jak Pana zdaniem rozwijać się będzie sprzedaż cygar i cygaretek w kolejnych latach?

 

- Według badań AC Nilsen, polski rynek cygar i cygaretek szacuje się na 6 do 8 milionów sztuk. Porównując te dane do chociażby takich krajów jak Czechy, to nadal nie jest to liczba imponująca. Aczkolwiek cieszy fakt, że ten segment w branży tytoniowej jest segmentem o największej tendencji wzrostowej. Nasze optymistyczne prognozy na kolejny rok to 40% wzrostu sprzedaży tych produktów.

 

Co przyciąga konsumentów do palenia cygar i cygaretek? Kim są główni nabywcy tych produktów?

 

- Palenie cygaretek i cygar, to coś więcej niż potrzeba. To również moda i trend. Po cygara i cygaretki często sięgają osoby, które nie palą nałogowo. Są to produkty, które wyróżniają i podkreślają osobowość, a więc są chętnie kupowane przez ludzi kreatywnych i ambitnych. Osoba paląca cygaro, cygaretkę, budzi pozytywne zainteresowanie i jest postrzegana jako indywidualista.
Cygaretki powoli zaczynają być postrzegane jako znakomita alternatywa dla mniej modnych i kontrowersyjnych papierosów. W dobie wszechogarniającego pośpiechu czas poświęcony na degustację staje się przyjemnością samą w sobie, umożliwia odpoczynek w miłej atmosferze. Faktem jest też, że coraz więcej kobiet sięga po cygaretki i coraz więcej dołącza do grona koneserów cygar. Chętnie sięgają po nie również Ci, którzy poszukują nowych walorów smakowych.
Myślę, że od pewnego czasu kreuje się pewnego rodzaju moda na te produkty. Coraz wyraźniej takie zjawisko jest widoczne wśród osób palących, a także w punktach sprzedaży, gdzie coraz częściej pojawia się szeroki wybór cygar i cygaretek, a obsługa potrafi doradzić i pomóc w odpowiednim zakupie. Myślę, że taka moda w dużej mierze została wykreowana poprzez jakość samego produktu, doznań jakie zapewnia a także korzystnej cenie w stosunku do np. papierosów.

 

Jakie nowości z tego segmentu wprowadziła firma TTI Poland w tym roku?

- Ostatnio wprowadzoną nowością w naszej ofercie są cygaretki Panter Filter Dessert. Cygaretki z filtrem o subtelnym aromacie kawy, znanego holenderskiego producenta - firmy Agio Cigars. Kolejne nowe produkty w tej kategorii pojawią się już na początku przyszłego roku. Wprowadzana przez nas marka jest już dość dobrze znana polskim klientom.

 

Jak wspierają Państwo sprzedaż swoich produktów w placówkach handlowych?

- Branża tytoniowa, to jeden z najbardziej konkurencyjnych i trudnych rynków wśród produktów szybkozbywalnych. Na rynku tym poszczególne przedsiębiorstwa ponoszą ogromne wydatki na działania marketingowe, a dodatkowo firmy tytoniowe funkcjonują w bardzo niepewnym i niestabilnym otoczeniu prawnym.  Merchandising w przypadku wyrobów tytoniowych stanowi obecnie jedno z narzędzi walki konkurencyjnej – firmy kładą nacisk, by ekspozycja ich produktów znalazła się w najlepszym miejscu w punkcie sprzedaży oraz w odpowiedniej ilości marek. Ważnym obszarem bezpośredniej komunikacji z konsumentem stało się też samo opakowanie, regularnie modyfikowane, bądź „odświeżane”. Ze względu na ograniczenia prawne działania promocyjne naszych produktów prowadzone są przede wszystkim w kanałach dystrybucji. Akcje wspierające sprzedaż przygotowywane są bądź dla całego rynku, bądź dla wybranych regionów kraju, czy też wytypowanych dystrybutorów. Dodatkowym wsparciem placówek handlowych są bardzo często materiały informacyjno edukacyjne.


Rozmawiał Tomasz Masal.

tagi: Tobacco Trading International , TTI , Maciej Kasprzak , cygara,cygaretki ,