Drogeria

Środki do zmywania

Poniedziałek, 30 września 2019 HURT & DETAL Nr 09/163. Wrzesień 2019
Zmywanie ręczne – to przede wszystkim sprawdzony płyn do naczyń oraz akcesoria myjące. Mycie naczyń w zmywarce – to oszczędność czasu, ale wymaga zastosowania większej ilości środków – płyn, żel lub tabletka oraz nabłyszczacz i sól – to niezbędne minimum. Co nowego oferuje rynek?
Zmywarka czy zmywanie ręczne? Na pytanie, które nasuwa się tak często, odpowiedź jest prostsza niż mogłoby się wydawać – wszystko zależy od preferencji. Zmywarka to oszczędność czasu. Wkładamy do niej naczynia, aplikujemy odpowiednie środki, ustawiamy pożądany program i voilà – zmywanie naczyń dzieje się samo. Z kolei ręczne mycie umożliwia jednorazowe czyszczenie małej ilości naczyń, potrzeba do niego mniejszej ilości preparatów oraz nie wymaga regularnego czyszczenia całego sprzętu przy użyciu specjalistycznych środków. Mimo wszystko, zarówno w przypadku pierwszego, jak i drugiego wyboru niezbędne są odpowiednie produkty. Co nowego oferuje rynek?

Środki do zmywarki

 Do wyboru, do koloru

Korzystając ze zmywarki stajemy przed następującą decyzją – z którego podstawowego preparatu chcemy korzystać. Płyn, proszek, tabletki, a może kapsułki? Każdy wybór jest dobry, jeżeli odpowiada naszym potrzebom. „W kwietniu 2018 roku w sklepach małoformatowych do 300 mkw. co trzecia placówka miała w swojej ofercie różnego rodzaju środki do zmywarek, a klienci mogli wybierać (średnio) spośród 2 dostępnych wariantów” – informuje Katarzyna Cieślik z CMR.

Tabletki oraz kapsułki do mycia naczyń w zmywarce wyróżniają się prostotą w aplikacji oraz wielofunkcyjnością. Najczęściej ofertowane w wariantach „wszystko w jednym”, cechują się wieloma właściwościami w jednym produkcie. Dzięki temu możemy zaoszczędzić nieco miejsca oraz wydatku na dodatkowe preparaty, takie jak płyn nabłyszczający czy sól do zmywarki. Tabletki i kapsułki po chwili uwalniają wszystkie składniki myjące, a cały proces aplikowania preparatu trwa zaledwie kilka sekund. Co więcej, dzięki sterylnemu opakowaniu w folię niwelujemy ryzyko kontaktu silnych detergentów ze skórą. Jednocześnie przy wyborze tabletek lub kapsułek należy pamiętać o tym, że za każdym razem (bez względu na ilość brudnych naczyń) musimy zaaplikować jedną pełną sztukę danego preparatu. Może okazać się to mniej ekonomiczne w przypadku, gdy jednorazowe mycie naczyń nie zapełnia całej zmywarki.

Sytuacja wygląda inaczej w przypadku proszku lub żelu. Tutaj ilość preparatu możemy dostosować do ilości naczyń w zmywarce oraz stopnia ich zabrudzeń. Co więcej, cała substancja momentalnie rozpuszcza się i nie pozostawia śladów na naczyniach ani resztek w koszyczku na produkt. Jeżeli korzystamy ze zmywarki codziennie, bez względu na ilość naczyń, może okazać się to bardziej ekonomiczne. W tym przypadku do uzyskania idealnego połysku szkła niezbędne mogą okazać się dodatkowe produkty, takie jak płyn nabłyszczający. Jednak rynek oferuje coraz bardziej zaawansowane nowości. Podążając za trendem wielofunkcyjności kapsułek i tabletek do zmywarek, producenci wprowadzili do oferty żele, które łączą w sobie funkcje: mycia, nabłyszczania oraz ochrony urządzenia przed osadzaniem się kamienia.

 Dodatkowa pomoc na wagę złota

Decydując się na wielofunkcyjne tabletki lub kapsułki do zmywarki nie musimy dodatkowo stosować produktów takich jak sól czy nabłyszczacz – najczęściej są już zawarte w produkcie głównym. Jednak przy wyborze proszku warto z nich skorzystać dla uzyskania lepszego rezultatu. Sól do zmywarek łączy w sobie wiele funkcji niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania urządzenia. Nie tylko zmiękcza wodę, dodatkowo chroni zmywarkę przed osadzaniem się kamienia oraz niweluje zacieki na naczyniach. Olśniewający połysk szkła to zasługa płynu nabłyszczającego, który poza podstawową funkcją może również przyspieszać schnięcie naczyń oraz pozostawiać świeży zapach. Dodatkową pomocą przydatną w każdej zmywarce są również zawieszki zapachowe, które skutecznie niwelują nieprzyjemne zapachy. Czynniki brane pod uwagę przy ich wyborze to wydajność, świeżość oraz wizualny efekt. W zależności od preparatu, którego używamy do mycia naczyń w zmywarce, możemy zrezygnować lub zdecydować się na środki wspomagające. Kolejne produkty będą pełniły funkcje właściwe dla soli bądź płynu nabłyszczającego, jednak warto rozważyć ich aplikację dla uzyskania jak najlepszych efektów.

Korzystając ze zmywarki nie należy zapominać o fundamentalnej czynności, jaką jest jej czyszczenie. Zanieczyszczenia wewnątrz urządzenia wpływają na jego pracę. Dlatego też, jeśli zauważymy niedomyte naczynia powinna zapalić się nam czerwona lampka. Odkładający się kamień, tłuszcz czy osad wpływają na wydajność zmywarki, która wymaga regularnego czyszczenia. Część z myjących preparatów dostępnych na rynku dodatkowo dba o ochronę samego urządzenia. Warto jednak, bez względu na to jakiego środka do mycia naczyń używamy, przynajmniej raz w miesiącu przystąpić do jej oczyszczenia przy pomocy specjalistycznego płynu.

Zmywanie ręczne

 Płyn to podstawa

Ręczne mycie naczyń może być przyjemnością! Główną rolę gra odpowiednio dobrany płyn. Na rynku dostępny jest szeroki asortyment – każdy znajdzie coś dla siebie. „W sklepach małoformatowych do 300 mkw. w kwietniu 2018 roku środki do ręcznego mycia naczyń można było kupić w 80% placówek. W tym czasie średnia liczba ich dostępnych wariantów wynosiła 8” – informuje Katarzyna Cieślik z CMR.

Preparaty do mycia naczyń występują w różnych formach, najczęściej jako płyn, żel lub balsam. Stojąc przed wyborem warto wziąć pod uwagę bezpieczeństwo danego preparatu, jego wydajność oraz walory zapachowe. Naczynia myjemy praktycznie codziennie, czasami jest to jedynie kilka talerzy, innym razem stajemy naprzeciw zlewu wypełnionego po brzegi. Przy takiej częstotliwości niezwykle ważne jest, aby dany preparat był bezpieczny dla skóry rąk – nie powodował podrażnień ani jej wysuszenia. Rynek momentalnie odpowiada na potrzeby konsumentów, dlatego proponuje balsamy oraz płyny do mycia naczyń z dodatkiem witamin czy aloesu, które dbają o skórę dłoni. Praktyczność w użytkowaniu danego preparatu jest kolejnym ważnym aspektem branym pod uwagę przy dokonywaniu wyboru. Wygodne opakowanie oraz proste aplikowanie produktu sprawiają, że staje się on bardziej ekonomiczny i wydajny. Minimalna ilość preparatu powinna radzić sobie z maksymalną ilością brudnych naczyń. Zapach danego środka do mycia naczyń to oczywiście rzecz gustu. Jednak rynek nie śpi i bezustannie wprowadzane są coraz ciekawsze gamy zapachowe – w końcu dobrze jest mieć z czego wybierać. Biorąc pod uwagę wszystkie atuty danego preparatu, mycie przypalonej patelni albo garnków brudnych po gotowaniu, nie powinno budzić ani niechęci, ani strachu. Odpowiedni produkt zadba nie tylko o czystość naczyń ale również o Twoje dłonie oraz portfel.

 Akcesoria myjące

Płyn do mycia naczyń to podstawa, jednak bez odpowiednich akcesoriów myjących może zdać się na nic. Preferencje są różne. Najczęściej pierwszym z akcesoriów, które kojarzy się z ręcznym myciem naczyń, to gąbki kuchenne. W tym przypadku wybór zdeterminowany jest przez różnorodne kształty, gamy kolorystyczne, markę oraz cenę. Najczęściej spotykane w wielopakach, które kuszą niskim kosztem. Jednak nawet tak oczywiste akcesoria jak zmywaki do mycia naczyń są obszerną kategorią, która oferuje wiele urozmaiceń. Gąbki do mycia naczyń, zmywaki metalowe, druciaki spiralne bądź te przeznaczone do delikatnych powierzchni – wybór jest ogromny. Najczęściej podejmujemy decyzję biorąc pod uwagę rodzaj tworzywa danego naczynia oraz skale zabrudzeń. Druciaki poradzą sobie z najbardziej wymagającymi (również zaschniętymi) pozostałościami, z kolei zmywaki do powierzchni teflonowych przydadzą się do naczyń z delikatną powłoką wrażliwą na rysy. Alternatywą dla najpopularniejszych rozwiązań może być również szczotka, która umożliwia dotarcie do ciężko dostępnych miejsc lub gąbka z pojemnikiem dozującym płyn do mycia naczyń. Jednak bez względu na to jakiego zmywaka używamy, należy pamiętać o regularnej wymianie na nowy. W innym wypadku może okazać się, że jest on skupiskiem wielu bakterii groźnych dla zdrowia. Zmywak powinniśmy wymieniać na nowy raz w tygodniu.

 Ekologiczne rozwiązania

Kolejni producenci w trosce o środowisko naturalne proponują konsumentom rozwiązania ekologiczne. Na czym to właściwie polega i czym różnią się od środków konwencjonalnych? Najważniejszą różnicą jest jak najmniejszy wpływ na środowisko naturalne. Ekologiczne środki do mycia naczyń nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych, a charakterystyczne dla ich składu jest pochodzenie naturalne, co sprawia że podlegają biodegradacji. Są one nie tylko przyjazne dla otoczenia ale również dla skóry. Bezbarwne płyny do mycia naczyń nie zawierają substancji koloryzujących, a ich opakowania nadają się do recyklingu. Konsumenci coraz bardziej świadomie podchodzą do kwestii związanych z ochroną środowiska naturalnego i podczas zakupów poświęcają więcej czasu na znalezienie produktów oznaczonych odpowiednimi certyfikatami. Jednym z takich wyróżnień jest EU Ecolabel. Produkty oznaczone tą etykietą powstają w taki sposób, aby przez cały cykl produkcji ograniczyć do minimum oddziaływanie na środowisko.

Zmywanie naczyń, ręczne czy przy użyciu zmywarki, wydaje się być po prostu elementem szarej codzienności. Jednak rynek produktów, które ułatwiają ten rutynowy obowiązek jest niezwykle obszerny w nowości i udogodnienia. Producenci wychodzą naprzeciw potrzebom konsumentów doskonaląc swoje portfolia. Skuteczność oraz bezpieczeństwo zdecydowanie idą ze sobą w parze, zapewniając maksymalny komfort i przyjemność podczas wykonywania domowych obowiązków. 

Anna Pańczyk
Redaktor



tagi: środki do zmywania , drogeria ,