Drogeria

Przedświąteczne porządki – miło, szybko i bezboleśnie

Piątek, 29 marca 2019
Myjemy okna, pierzemy dywany, zasłony, sprzątamy łazienki, kuchnie, szorujemy płytki, odkamieniamy wanny i brodziki, dezynfekujemy WC, odświeżamy pomieszczenia… I wszystko lśni, pachnie i cieszy oko. Już za chwilę – przedświąteczne porządki! Pomożemy się do nich przygotować.
Zimowa, chłodna aura powoli ustępuje miejsca wiosennej świeżości. Dzień się wydłuża i coraz częściej do mieszkania zagląda słońce. Co więcej, zbliżające się święta motywują do gruntownych porządków i odświeżenia mieszkania. Jednak, aby doprowadzić do porządku całe mieszkanie, warto przygotować się do tego wcześniej. Porządki przedświąteczne różnią się zdecydowanie od tych robionych regularnie.

Niezastąpioną pomocą we właściwym sprzątaniu jest stworzenie jego harmonogramu. Plan działania pozwoli maksymalnie wykorzystać każdą chwilę, którą chcemy przeznaczyć na porządki. W końcu podczas prania dywanów możemy posprzątać łazienkę, a po umyciu podłóg w salonie skupić się na innym pokoju. W pierwszej kolejności warto przygotować listę rzeczy do zrobienia oraz ustalić ich kolejność. Podczas porządków przedświątecznych chcemy skupić uwagę również na miejscach, o których na co dzień nie myślimy. Dzięki temu o niczym nie zapomnimy.

Kolejną istotną kwestią jest wyznaczenie podziału obowiązków. Nie ma nic gorszego niż moment, w którym sprzątanie spada na jedną osobę w domu. Nie dość, że zajmuje wtedy dużo więcej czasu to sprawia wrażenie przykrego obowiązku. Warto przydzielić określone zadania każdemu członkowi rodziny.

Ostatnim etapem w przygotowaniach do sprzątania jest zgromadzenie potrzebnych artykułów chemii gospodarczej. Harmonogram sprzątania pozwoli przewidzieć jakie środki przydadzą się podczas właściwych porządków.

Plan działania
  • Porządki w szafach
W pierwszej kolejności warto przystąpić do pozbycia się niepotrzebnych rzeczy. Może okazać się to jedną z bardziej czasochłonnych części porządków ze względu na sentymenty, którymi darzymy wiele zalegających na półkach przedmiotów. Przy okazji odkurzania szafek, do których nie zaglądamy na co dzień warto zadać sobie pytanie czy w okresie przynajmniej pół roku rzeczy, które się w nich znajdują były nam do czegoś potrzebne. Jeśli nie, może lepiej schować je do pudła sentymentów i wynieść do piwnicy albo po prostu wyrzucić. Co więcej, miejsce zimowych ubrań powinny powoli zacząć zajmować lżejsze części garderoby. Warto zatem przygotować wcześniej pudła, w których dokonamy selekcji zarówno ubrań, jak i innych zalegających rzeczy.
  • Trudno dostępne miejsca
Przy okazji porządków w szafach warto zwrócić uwagę również na inne trudno dostępne miejsca w mieszkaniu lub miejsca, o których nie myślimy na co dzień. Po zakończeniu sentymentalnej podróży warto specjalnymi środkami doszorować piekarnik i kuchenkę, odkamienić brodzik lub wannę i przetrzeć trudno dostępne miejsca takie jak szafki w kuchni. Są to pozycje na liście sprzątania równie czasochłonne jak porządki w szafach – dlatego też warto zająć się nimi w pierwszej kolejności.
  • Trzepanie i pranie dywanów
Trzepanie i pranie dywanów również należą do tych obowiązków, które raczej zostawiamy na poważne porządki. W tym przypadku ważne są dwie kwestie. Odświeżenie dywanu z zalegającego kurzu i roztoczy oraz wyczyszczenie z wszelkich zanieczyszczeń i plam. Także odkurzanie lub trzepanie dywanów powinno iść w parze z ich praniem. Z pomocą przychodzą środki do prania dywanów, których aplikacja najczęściej polega na wysypaniu proszku na całą powierzchnie oraz ponownym odkurzeniu go.
  • Mycie okien
Kolejną obowiązkową pozycją w okresie przedświątecznym jest mycie okien. Przed Świętami Wielkiej Nocy w końcu nastaje czas, w którym możemy otworzyć okna na oścież i cieszyć się wpadającym do mieszkania słońcem, dzięki temu mamy możliwość połączyć przyjemne z pożytecznym. Mycie szyb warto rozpocząć od przemycia ich framug. Każdego dnia zbiera się tam mnóstwo brudu, który może utrudnić regularne utrzymywanie ich czystości. Po tym można przejść do właściwego mycia szyb. W tym przypadku nieocenioną pomocą okaże się odpowiedni płyn, ściągaczka do mycia szyb oraz ściereczki lub ręczniki papierowe.
  • Pranie firanek
Ostatnim punktem na liście obowiązków, którymi lepiej zająć się wcześniej jest pranie firanek i obrusów. Osadzające się zanieczyszczenia, kurz czy tłuszcz sprawiają, że firanki przebarwiają się i wyglądają nieestetycznie. Do tej części sprzątania przyda się proszek do prania białych tkanin. Czyste obrusy z kolei przydadzą się podczas dni świątecznych. Warto zająć się nimi wcześniej aby uniknąć pośpiechu bezpośrednio przed świętami.

Tym sposobem porządki wymagające większej ilości czasu i przygotowania zostawiamy za sobą. Przychodzi czas na porządki miejsc, w których sprzątamy regularnie.
  • Przetarcie kurzy
Podstawową częścią sprzątania jest wyczyszczenie mieszkania z zalegającego kurzu. W pierwszej kolejności za pomocą ściereczki i odpowiednich preparatów przeznaczonych do danych powierzchni ścieramy kurze – zawsze od góry do dołu. Zbliżające się święta to idealny czas na odkurzenie mebli, umycie sprzętów i parapetów.
  • Łazienka i toaleta
Kolejną obowiązkową pozycją w planie sprzątania są porządki w toalecie i łazience. Mimo, że towarzyszą nam one przy codziennych porządkach podczas tych przedświątecznych powinny wyglądać nieco inaczej. Na początku, wpuszczamy płyn lub żel do muszli klozetowej i zostawiamy go tam – im dłużej się tam znajduje – tym lepiej. W tym czasie przystępujemy do gruntownego dezynfekowania i czyszczenia każdego zakamarka klozetu, umywalki czy bidetu, do których na co dzień raczej nie mamy dostępu. Wszędzie tam zbierają się bakterie i kurz. W tym przypadku nieocenioną pomocą będzie płyn dezynfekujący do toalety oraz rękawiczki, o których nie można zapomnieć podczas sprzątania. Następnie przechodzimy do ogólnego mycia wszelkich powierzchni w toalecie – całej umywalki, klozetu i na końcu podłogi.
  • Kuchnia
Kuchnia jest miejscem szczególnie narażonym na brud, tłuste plamy czy odbarwienia. Podczas przedświątecznych porządków miejsce to będzie wymagało od nas większego nakładu pracy. Nie wystarczy przetarcie powierzchni ściereczką z płynem do mycia naczyń. Podczas generalnych porządków trzeba zadbać również o czystość szafek, lodówki czy płytek. Warto zatem uzbroić się w środki specjalistyczne, które poradzą sobie z zalegającym tłuszczem lub wyschniętymi plamami.
  • Odkurzanie i mycie podłóg
Dzięki dobremu planowi sprzątania na sam koniec pozostaje jedynie odkurzenie i umycie podłóg. W zależności od rodzaju podłóg przyda się albo uniwersalny płyn do mycia podłóg albo specjalistyczne środki, które pozwolą szczególnie o nie zadbać. Jednak nawet ten ostatni etap warto rozplanować. W końcu podczas schnięcia podłóg w salonie możemy zabrać się do uprzątania sypialni lub innego pokoju.

Pierwsze ciepłe miesiące to najlepszy czas na gruntownie wysprzątanie mieszkania, porządki w ogrodzie czy uprzątnięcie auta po sezonie zimowym. Te największe porządki Polacy zwykle wykonują samodzielnie. Dlatego marzec i kwiecień, zwłaszcza okres przypadający tuż przed Wielkanocą, to czas wzmożonej sprzedaży chemii gospodarczej i środków przydatnych w porządkach w domu i ogrodzie, głównie – środków do mycia okien.

Warto odpowiednio przygotować swój sklep na ten gorący okres zapewniając klientom szeroką ofertę specjalistycznych środków czyszczących. Oferta producentów w tym sezonie jest różnorodna. 

Anna Pańczyk
Redaktortagi: przedświąteczne porządki, produkty, rynek, sprzedaż, konsument,