Wiadomości

Krajowa Spółka Cukrowa zakończyła kampanię cukrowniczą 2018/2019

Poniedziałek, 21 stycznia 2019
Krajowa Spółka Cukrowa podsumowała wyniki kampanii cukrowniczej 2018/2019. Wzięło w niej udział siedem Oddziałów KSC S.A.: Cukrownia Dobrzelin, Cukrownia Kluczewo, Cukrownia Krasnystaw, Cukrownia Kruszwica, Cukrownia Malbork, Cukrownia Nakło oraz Cukrownia Werbkowice. Kampanię rozpoczęto 12 września 2018 r. w cukrowniach w Dobrzelinie i Werbkowicach, a zakończono 16 stycznia 2019 r. w Cukrowni Nakło. Średni czas kampanii wyniósł 110 dni.
We wszystkich siedmiu cukrowniach spółka skupiła prawie 6 milionów ton buraków cukrowych i wyprodukowała łącznie ponad 910 tys. ton cukru. Jest to najlepszy wynik w historii firmy. W 2018 r. buraki cukrowe uprawiane były na areale ponad 100 tys. hektarów, przez 15,5 tys. plantatorów.

Kampania cukrownicza w 2018 r. była jedną z trudniejszych w ostatnich latach. Złożyło się na to kilka czynników, a szczególnie duży wpływ miały warunki atmosferyczne. Susza, która wystąpiła w okresie wiosenno-letnim, spowodowała, że w wielu rejonach kontraktacyjnych miało miejsce znaczne obniżenie plonowania buraków. Plon rozliczeniowy dla KSC S.A. wynosi średnio 59,9 ton/ha i jest zróżnicowany regionalnie (od około 53 t/ha w Kluczewie do około 75 t/ha w Malborku). Średnia dla KSC S.A. zawartość cukru w burakach wynosi 17,4% i jest wyższa o około 1,3% w stosunku do roku ubiegłego.

Jak podsumował kampanię Prezes Zarządu Krajowej Spółki Cukrowej Krzysztof Kowa: W tej kampanii KSC wyprodukowała ponad 910 tys. ton cukru. To rekordowy wynik w historii spółki. Cieszy nas to tym bardziej, że aura w tym roku nie sprzyjała. Chciałbym też podziękować współpracującym z Krajową Spółką Cukrową plantatorom i pracownikom za profesjonalizm i zaangażowanie.


Krajowa Spółka Cukrowa S.A. (KSC S.A.) jest największym w Polsce i ósmym, co do wielkości, producentem cukru w Europie. W skład koncernu wchodzi 7 cukrowni (Dobrzelin, Kluczewo, Krasnystaw, Kruszwica, Malbork, Nakło, Werbkowice) zlokalizowanych na terenie pięciu województw oraz zakład przetwórstwa owocowo-warzywnego „Polskie Przetwory” z siedzibą we Włocławku.

Podstawowy przedmiot działalności Krajowej Spółki Cukrowej S.A. stanowi produkcja i sprzedaż cukru, handel wyrobami powstałymi w trakcie jego wytwarzania oraz przetwórstwo owocowo-warzywne.

Odbiorcami produktów Spółki sprzedawanych pod marką „Polski Cukier” są zarówno uznane firmy polskie, jak i renomowane koncerny międzynarodowe. Budowana przez lata Grupa Kapitałowa Krajowej Spółki Cukrowej S.A. działa dzisiaj w pięciu sektorach rynku rolno-spożywczego. Podstawowym sektorem Grupy pozostaje przemysł cukrowniczy. Cztery kolejne to przemysł cukierniczy, przemysł przetwórstwa owocowo-warzywnego, przemysł zbożowo-młynarski oraz przemysł ziemniaczany. Do Grupy Kapitałowej KSC S.A. należą dzisiaj poza KSC S.A. cztery produkcyjne spółki zależne:
  • Przedsiębiorstwo Zbożowo-Młynarskie „PZZ” w Stoisławiu S.A.,
  • Fabryka Cukierków „Pszczółka” Sp. z o.o.,
  • Przedsiębiorstwo Przemysłu Ziemniaczanego Trzemeszno Sp. z o.o.
  • Î.C.S.„Moldova Zahăr” SRL w Republice Mołdawii.



tagi: Krajowa Spółka Cukrowa , kampania cukrownicza ,