Z rynku FMCG

Za co Polacy pokochali mołdawskie wina?

Piątek, 21 września 2018
Mołdawia to kraj pasjonatów wina. Winiarstwem zajmują się tu całe pokolenia. Co czwarty Mołdawianin pośrednio lub bezpośrednio związany jest z produkcją wina, a tradycja winiarska w tym kraju sięga aż 5000 lat wstecz. Jednak jeśli jeszcze kilkanaście lat temu zadalibyśmy pytanie o kraje słynące z dobrego wina, skojarzenia byłyby jednoznaczne: Francja, Włochy, Portugalia, może RPA. Teraz zaś na cześć mołdawskich win organizuje się nawet festiwale. Co zatem spowodowało, że to właśnie mołdawskie wina stały się w ciągu ostatnich lat jednymi z najpopularniejszych wśród Polaków?
Imponująca ilość i wysoka jakość

Mołdawia ma naprawdę wiele do zaoferowania miłośnikom wina. Ten niewielki kraj na Bałkanach posiada aż 114 tysięcy hektarów winnic, co daje mu 6 miejsce w Europie pod względem ich powierzchni! Mołdawia słynie również z dwóch „winnych” rekordów Guinnessa- największej kolekcji win na świecie, bo złożonej z aż 1,5 miliona butelek w podziemiach winnicy Milestii Mici oraz dwustukilometrowej podziemnej galerii wina w winnicy Cricova! Jednak nie tylko wielka skala tego przedsięwzięcia przykuwa uwagę- jest to głównie kwestia jakości i różnorodności ich produktów.

Wyjątkowe uprawy w każdej części kraju

Największe zagęszczenie winnic na świecie zobowiązuje! W Mołdawii wyodrębnia się 4 historyczne regiony winiarskie, a każdy z nich słynie z innych odmian winogron, a więc również specjalizuje się w produkcji innych rodzajów trunków.

Północny region Balti jest najchłodniejszym w Mołdawii, dlatego też najlepiej wychodzą tu wina białe- powstają tu trunki z Feteasca Alba, Chardonnay czy Sauvignon Blanc. Pochodzą stąd też winogrona na divin- słynną mołdawską… brandy!

W centralnej części kraju, czyli regionie Codru, niemal 70% upraw zajmują szczepy białe. Z powodzeniem uprawia się takie rodzaje winogron, jak: Feteasca Alba, Sauvignon Blanc, Chardonnay czy Muscat. To właśnie tu znajdziemy słynne winnice Milestii Mici oraz Cricova.

Południowy wschód zajmuje Nistreana, która słynie z czerwonych rodzajów winogron, takich jak Cabernet Sauvignon, Merlot czy Rara Neagra. Winnice Purcari, skąd wina dostarczane były w XIX wieku na angielski dwór królewski, znajdują się właśnie w regionie Nistreana.

Cahul, czyli południowy region, którego klimat bardzo przypomina ten śródziemnomorski, słynie ze świetnych czerwonych win Cabernet Sauvignon czy Rara Neagra o niepowtarzalnej głębi. Bardzo ważnym subregionem jest Stefan Voda, z których pochodzą takie szczepy, jak Feteasca Negra, Pinot Noir, Pinot Gris czy Chardonnay. Zachodnią część regionu Cahul zajmuje Valul lui Traian specjalizujący się w czerwonych winach o świeżym i żywym smaku.

Nie tylko na słodko, ale tylko nietypowo

Przez wiele dekad Mołdawia kojarzyła się wyłącznie ze słodkimi winami dla niewymagających, bo takie też można było najczęściej spotkać w Polsce. Tendencja jednak się zmienia, a skojarzenia, całe szczęście, już dawno poszły w niepamięć! Coraz bardziej świadomi konsumenci, również z Polski, w wyższym stopniu niż kiedyś interesują się winiarstwem i enoturystyką. Dzięki temu też coraz trafniej dobierają wina do potraw i czerpią przyjemność z picia wytrawnych, niebanalnych win. Mołdawia wychodzi naprzeciw! Szczepy Feteasca Alba, Feteasca Regala, Feteasca Neagra czy Rara Neagra są podstawą wspaniałych win o wielu ciekawych nutach smakowych: od wanilii czy migdałów, aż po morele, owoce leśne i polne kwiaty.

Zmiana w postrzeganiu wina zaszła jednak nie tylko u konsumentów, ale także twórców! Coraz więcej mołdawskich winiarzy stawia na interesujące połączenia, testuje nowe trendy, jest pełnych energii i otwartości na inność, a przy tym szanuje swoje tradycje i korzenie. To z kolei sprowadza tam rzesze zaintrygowanych enoturystów lub po prostu łowców nowych winnych doznań- a niezmiennie powiększająca się na polskim rynku kolekcja mołdawskich win umożliwia przebycie szybkiej i urokliwej podróży na Bałkany bez ruszania się z własnej kanapy.

Inspiracja i edukacja

Mołdawskie winnice skrywają jeszcze wiele tajemnic. Wzbudzają ciekawość, zainteresowanie i zachwyt wśród stale rozszerzającego się grona odbiorców. Coraz więcej producentów wprowadza mołdawskie wina do swojej oferty - zrobił to również dystrybutor win TiM, który, aby pokazać ich szerszy potencjał, postanowił zorganizować…Międzynarodowy Festiwal Wina. Wydarzenie to ma promować kulturę picia wina, a podczas niego, oprócz uczestnictwa w wielu panelach szkoleniowych dotyczących Mołdawii (i nie tylko!) prowadzonych przez cenionych specjalistów i sommelierów, będzie można poznać winiarzy z różnych stron świata. Odbędzie się również degustacja win z portfolio TiM S.A., a także wielu nowości sprowadzonych specjalnie na festiwal, takich jak Radacini Fiori Feteasca Alba, Feteasca Neagra Pinot Noir. Jest to świetny dowód na to, że polski rynek coraz bardziej otwiera się na Mołdawię, która inspiruje nie tylko do skosztowania jej najwspanialszych wyrobów, ale również zapoznania się z jej bogatą historią i jeszcze bogatszą kulturą.

Festiwal odbędzie się 20 września 2018 w Luboniu k/Poznania. W programie przewidziany jest dedykowany mediom panel szkoleniowy MOŁDAWIA Live & Touch. Udział w wydarzeniu możliwy jest wyłącznie za okazaniem zaproszenia.


tagi: wino , alkohole , wina mołdawskie ,