Z rynku FMCG

OSHEE World Expedition pokazuje ginący świat na starym kontynencie

Środa, 12 września 2018
Załoga OSHEE World Expedition po zakończeniu trzeciego etapu Europejskiej żeglugi, po 90 dniach opuszcza stary kontynent, kierując łódź na południe. Przed nimi Afryka. Pięciu członków zespołu w ciągu ostatnich trzech miesięcy odwiedziło kilkadziesiąt miast, pokonując morzem ponad 3100 mil morskich, czyli 5 800 km.
Podczas pierwszej części, która wiodła przez wody Morza Bałtyckiego i Północnego, oraz Kanału La Manche, wzdłuż północnych wybrzeży starego kontynentu, podróżnicy spotkali się z żaglowcem Dar Młodzieży, który wychodził w kolejny etap wokółziemskiego Rejsu Niepodległości. Ostatnim miastem, jakie odwiedzili w tej fazie był francuski Brest, gdzie oprócz średniowiecznych zabytków, można zobaczyć największy port wojenny Francji, z zachowanymi schronami dla hitlerowskich Ubootów z II Wojny Światowej.

Druga faza prowadziła przez wody północnej części Oceanu Atlantyckiego, wzdłuż zachodnich wybrzeży Europy. Po pokonaniu niebezpiecznej Zatoki Biskajskiej ekspedycja zawinęła do hiszpańskiej  A Coruñy, ważnego handlowego i rybackiego portu morskiego, w którym ślady osadnictwa pochodzą z czasów Juliusza Cezara. Następnie udali się do portugalskiego Porto słynącego z produkcji wina a także zwiedzili ścisły rezerwat biosfery UNESCO na archipelagu Berlengas, gdzie wstęp mają tylko naukowcy oraz określona liczba turystów w okresie letnim.

Trzecia, ostatnia część etapu toczyła się przez wody Oceanu Atlantyckiego, wzdłuż południowej Europy. W trakcie jej trwania załoga mogła zwiedzić hiszpańską bazę marynarki wojennej, a także świętować razem z Kapitanem Krzysztofem Barańskim wręczenie przez pierwszych uczniów Szkoły pod Żaglami medalu „Sapere Auso Hodie”. Stanowi on wyraz uznania dla zasług położonych na edukację młodych pokoleń. Zasłużony marynarz otrzymał go z okazji jubileuszowego rejsu 35-lecia pierwszej Szkoły pod Żaglami.

W ostatniej trzeciej fazie załoga wpłynęła na portugalskie Faro, gdzie znajduje się rezerwat przyrody Formosamar. Jest on jednym z siedmiu cudów Portugalii, dzięki znajdującemu się tam sanktuarium ptaków. Rezerwat stanowi główny punkt na trasie zimowych migracji ptaków wodnych z Europy do Afryki. Następnie ekipa OSHEE dotarła do najbardziej zanieczyszczonego miejsca w Hiszpanii – La Línea de la Concepción mieści się tam niesławne muzeum walk byków – Museo Taurino.

Ostatnim odwiedzonym w Europie miastem był Gibraltar, o powierzchni 7 km2, z górującą nad nim na ponad 400m Skałą Giblartarską, zamieszkałą przez półdziką populację makaków berberyjskich. Region ten, jako brytyjskie terytorium zamorskie, jest przedmiotem sporu pomiędzy Wielką Brytanią a Hiszpanią, który ostatnio się zaostrzył w związku z decyzją o wyjściu z Unii Europejskiej. Właśnie tam załoga OSHEE uzupełniła bak paliwa oraz zapasy żywności.

Kolejny, afrykański etap OSHEE World Expedition prowadzić będzie przez Maroko, Maderę, Wyspy Kanaryjskie, Saharę Zachodnią, Senegal, Gambię i Wyspy Zielonego Przylądka, gdzie na początku listopada wyprawa rozpocznie przeprawę przez Ocean Atlantycki do Ameryki Południowej. Uczestnicy przez kolejne trzy i pół roku będą odwiedzać różne miejsca na Ziemi, które są zagrożone zniszczeniem. Planowane zakończenie rejsu przewidywane jest na czwarty kwartał 2021 roku.

Przebieg ekspedycji można śledzić w Internecie pod adresem OSHEEworld.expedition.com oraz na Facebooku pod adresem https://osheeworldexpedition.com/.tagi: OSHEE World Expedition,