Drogeria

Bezpieczni w słońcu

Wtorek, 12 czerwca 2018
Wreszcie nadeszło lato, a wraz z nim wiele okazji by cieszyć się słońcem! Przed urlopem warto zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki z filtrem. Co oferuje w tym roku rynek?
Na półkach sklepowych znajdziemy różnego rodzaju kremy, olejki, balsamy, a nawet podkłady zapewniające ochronę przed promieniami słonecznymi. Jednak czy nasza wiedza na temat bezpiecznego opalania się jest wystarczająca? Warto zastanowić się czy znamy podstawowe fakty na temat promieniowania docierającego do naszej skóry oraz jak odpowiednio dobrać do swoich potrzeb poziom ochrony.

Przed jakim promieniowaniem powinniśmy się szczególnie chronić?

Wyróżniamy dwa, docierające do Ziemi, promieniowania, które oddziałują na naszą skórę. Pierwsze z nich to najbardziej znane promieniowanie UVB. Jest pochłaniane przez warstwę rogowatą naskórka i to dzięki niemu na naszej skórze pojawiają się rumieńce i opalenizna, ale również poparzenia słoneczna i wysuszony naskórek. Kolejnym, mniej znanym promieniowaniem jest UVA. Przenika ono do głębokich warstw skóry i stanowi zdecydowanie większe niebezpieczeństwo od UVB, ponieważ bezpowrotnie uszkadza włókna kolagenu i elastyny odpowiadając tym samym za przyspieszone starzenie się skóry oraz silnie osłabia jej mechanizmy obronnościowe.

Przy zakupie kosmetyków uwagę przywiązujemy najczęściej do poziomu ochrony przed działaniem promieniowania UVB oznaczanym poprzez skrót SPF. Niezwykle ważne jest aby sprawdzić czy dany preparat chroni nas również przed promieniowaniem UVA. Wskaźniki tej ochrony oznaczane są poprzez skróty UVA i IPD.

Bezpieczne opalanie, czyli jak przygotować się przed pierwszym kontaktem ze słońce?

Promieniowanie słoneczne działa na skórę również w cieniu i w pochmurne dni. Poza tym jesteśmy silnie narażeni na promienie, które odbijają się od różnych powierzchni. Piasek jest swoistym lustrem promieni UV, odbija ich około 25%, woda natomiast – 20%. Są to fakty, których znajomość może oszczędzić nam dużo nieprzyjemności.

Co najmniej dwa tygodnie przed planowanym wyjazdem wakacyjnym warto zadbać o poziom beta-koleganu, czyli prowitaminy witaminy A, w organizmie. Odpowiednia suplementacja jest idealnym sposobem na przygotowanie skóry na opaleniznę. Nie dość, że chroni przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB, to poprawia kolor i jakość opalenizny oraz wydłuża jej trwałość.  Jednak mimo pewnej ochrony, którą beta-kolagen nam zapewnia nie należy zapominać o odpowiednich kosmetykach. Przed każdym wyjściem na słońce należy aplikować krem o odpowiednim filtrze. Krem musi wchłonąć się w skórę, dlatego też należy nakładać go 20-30 minut przed wyjściem na słońce. Co więcej, nie powinno się go żałować. W rzeczywistości najczęściej nakładamy na skórę dużo mniejszą ilość kremu niż zalecają producenci. Po opalaniu z kolei nie zapominajmy o balsamie, który silnie nawilży skórę oraz złagodzi wszelkie podrażnienia.

Czym sugerować się przy wyborze preparatu z filtrem?

W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić czy produkt, który nas interesuje zawiera system filtrów UVA i UVB. Następnym krokiem jest dobór odpowiedniego poziomu ochrony. Osoby o jasnej karnacji nie powinny sięgać po filtry niższe niż SPF 30. Filtry ochronne dzielą się na mineralne oraz chemiczne. Osobom z tendencjami do alergii skórnych i nadwrażliwością skóry polecane są produkty oparte na filtrach mineralnych, które tworzą na powierzchni skóry warstwę odbijającą promienie UV. Z kolei preparaty zawierające filtry chemiczne mają zdolność do absorbowania promieniowania. Wyróżniają się zdecydowanie lżejszą konsystencją od filtrów mineralnych, jednak u osób z wrażliwą skórą po aplikacji mogą powodować dyskomfort w postaci pieczenia lub swędzenia. W ostatnim kroku musimy zastanowić się nad tym na jakich właściwościach, poza ochronnymi, głównie nam zależy.  Warto aby wybrany przez nas preparat silnie nawilżał szczególnie narażoną na wysuszenie skórę. Preparaty wzbogacone o składniki takie jak witamina E, przeciwdziałająca starzeniu się skóry, lub masło shea silnie nawilżające naskórek to jedynie początek długiej listy tego, co oferują nam producenci. Dlatego też przed kupnem czytaj skład produktu i sprawdzaj jakie działania, poza ochronnymi, oferuje Ci dany preparat.

Anna Pańczyk
Redaktor H&D


tagi: kosmetyki, ochrona przed słońcem, sprzedaż, rynek, konsument,