Z rynku FMCG

Wina Mołdawii i polska kuchnia - przedstawiamy duet idealny

Piątek, 09 marca 2018
Pasja, talent kulinarny, miłość do wybornych smaków i bogatych aromatów oraz gościnność to wspólne cechy Polaków i Mołdawian. Nic więc dziwnego, że polska kuchnia i Wina Mołdawii to wyjątkowo dobrana para. O tym, jak bardzo, przekonać się mogli goście warszawskiego Wine & Food Pairing prowadzonego przez sommeliera Tomasza Koleckiego i mistrza kulinarnego Roberta Sowę.
Mołdawia ma ponad tysiącletnią tradycję produkcji wina. Szczyci się zarówno idealnymi warunkami do upraw nawet najbardziej wymagających szczepów, jak i kilometrami piwnic, gdzie leżakują najszlachetniejsze roczniki. Dziś Mołdawia jest w czołówce liderów produkcji wina, a pochodzące stamtąd trunki podbijają serca koneserów. Dzięki idealnej proporcji jakości do ceny lubią je także amatorzy.

Mołdawskie wina reprezentują poziom światowy i, w moim mniemaniu, mogą śmiało stawać w szranki z najbardziej uznanymi pochodzącymi z innych krajów. Mołdawia dziś słynna jest z produkcji różnych rodzajów wina, a w każdym z jej regionów występuje specyficzny klimat i gleba. Wytrawne, słodkie, musujące, mocarne i lekkie, czerwone, białe i różowe - winnice Mołdawii oferują pełen przegląd wybornych win. W dodatku świetnie komponujących się z niemal każdym daniem - zarówno popularnej nad Wisłą kuchni śródziemnomorskiej czy bałkańskiej, jak i polskiej. Wina możemy dobierać według tradycyjnego klucza: kierując się kolorem dań i trunku oraz dominującymi w obu nutami, czyli czerwone wytrawne do wołowiny, a do ryby czy warzyw - białe. Ale warto wyjść poza utarte schematy i eksperymentować. Zmiana wina serwowanego do posiłku może pokazać nowy charakter dania. Warto również spróbować win różowych - to idealny towarzysz np. pizzy lub sushi - mówi Tomasz Kolecki, Mistrz Polski Sommelierów.

Mołdawskie wina to idealna para dla polskiej kuchni - zarówno tej tradycyjnej i jadanej na co dzień, jak i do bardzo wykwintnych dań. O tym, jak świetnie się ze sobą łączą podczas Wine & Food Pairing Event mówili eksperci: Mistrz Polski Sommelierów, Tomasz Kolecki i Mistrz Kulinarny Robert Sowa.

W ArtBistro Stalowa 52 na warszawskiej Pradze zaserwowali wyjątkowe Wina Mołdawii i dania stworzone z tradycyjnych polskich przysmaków - wszystko to w nowej, niebanalnej i odświętnej odsłonie:
  1. Pieczoną polędwicę z dorsza z sosem z ogórków kiszonych i białego wina Feteasca Regala i czerwonym kawiorem w towarzystwie Chateau Vartely, Feteasca Regala 2014
  2. Duszone policzki wieprzowe podane z boczniakami i warzywami oraz wino Cimislia Wineries, Fiori Syrah oraz Feteasca Neagra  
  3. Pikantną kaczkę z gruszkami aromatyzowanymi winem Purcari Pinot Noir, miodem i kardamonem
 
Goście Win Mołdawii, mieli okazję spróbować wybornych propozycji mistrza Roberta Sowy w połączeniu nie tylko z rekomendowanymi przez Tomasza Koleckiego wina, ale również - sprawdzić połączenie z innymi winami premium pochodzącymi z mołdawskich winnic:
  1. Purcari Pinot Noir (czerwone wytrawne)
  2. Chateau Vartely Fresca Regala (białe wytrawne)
  3. Cimislia Wineries Fiori Syrah + Feteasca Neagra (czerwone wytrawne)
  4. DK Intertrade Rose (różowe wytrawne)
  5. Asconi Feteasca Negra (czerwone wytrawne)
  6. Viniaria din Vale Feteasca Alba (białe wytrawne)
 
Mołdawia posiada największe na świecie zagęszczenie winnic. Szczyci się również największymi piwniczkami - Cricova i Milestii Mici - wpisanymi do Księgo Rekordów Guinessa. Pochodzące z niej wina sprzedawane są obecnie w ponad 63 krajach, głównie na rynkach Unii Europejskiej. W 2017 roku mołdawskie wina zdobyły w międzynarodowych konkursach aż 239 medale, a nagrodzone zostało co trzecie zgłoszone wino. Najpopularniejszymi szczepami rodzimymi są Viorica, Rara Negra, Feteasca Negra, Feteasca Alba i Feteasca Regala. Czterem regionom Mołdawii - Valul lui Traian, Stefan Voda, Codru oraz Divin - przyznano geograficzne odznaczenie pochodzenia.
tagi: Wine & Food Pairing Event, wino z Mołdawii, alkohole,