Wiadomości

Przedstawiciel Polskiej Izby Mleka na Kongresie Mleczarskim w Tbilisi

Środa, 15 marca 2017
14 marca br. Daniel Dojlidko - kierownik ds. administracyjnych Polskiej Izby Mleka jako jedyny reprezentant z Polski wygłosił prezentację oraz uczestniczył w panelu dyskusyjnym podczas East European Dairy Congress i jednocześnie Pierwszego Kaukaskiego Forum Mleczarskiego, które odbywa się w terminie 14-15 marca 2017 r. w Hotelu Radisson Blu Iveria w stolicy Gruzji - Tbilisi.
W swojej prezentacji, przedstawiciel PIM przedstawił najważniejsze statystyki dotyczące polskiego sektora mleczarskiego, a także mówił o wysokiej jakości polskich produktów mleczarskich, które doceniane są na całym świecie. W panelu dyskusyjnym, reprezentant Polskiej Izby Mleka skomentował sytuację na międzynarodowym rynku mleka w perspektywie krótko i długoterminowej.

Forum te organizowane jest dzięki wsparciu Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR), a organizatorem głównym jest Gruzińskie Stowarzyszenie Producentów Mleka.

Według organizatorów, w największym wydarzeniu sektora mleczarskiego na Południowym Kaukazie uczestniczyć będzie około 200 producentów mleka, przedstawiciele zakładów przetwórstwa mleczarskiego oraz innych przedsiębiorstw z regionu Południowego Kaukazu, Europy i krajów Azji Środkowej, przedstawiciele organizacji międzynarodowych, potencjalni inwestorzy i urzędnicy państwowi. Wśród uczestników są przedstawiciele 20 krajów świata.

Pierwsza część konferencji rozpoczęła się we wczesnych godzinach porannych. Podzielona została na dwie sekcje, a pierwsza z nich dotyczyła globalnych i regionalnych trendów na rynku mleczarskim. Tematy poruszone w ramach tej sekcji to m.in. ostatnie tendencje i przyszły rozwój europejskiego rynku mleka, rozwój sektora mleczarskiego w krajach Europy Wschodniej, Azji Środkowej i Zakaukazia po wdrożenie programów Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR), globalne i regionalne zmiany polityki ukierunkowanej na sektor mleczarski, regionalne trendy konsumenckie oraz rozwój sektora mleczarskiego w perspektywie krótko i długoterminowej.

W ramach drugiej sekcji, poruszone zostały kwestie dotyczące wydajności przemysłu mleczarskiego oraz sposobów jej zwiększenia. Prelegentami w tej sekcji byli m.in. ekonomista z Centrum Inwestycyjnego FAO we Włoszech, który mówił o indeksie cen przetworów mleczarskich FAO oraz eksperci rynku mleka z Ukrainy i Niemiec.

Podczas drugiej części dzisiejszego dnia, czyli First Caucasian Dairy Congress głównym tematem były wydajne technologie bydła mlecznego jako klucz do dobrobytu i rentowności gospodarstw mleczarskich. Prezentacje wygłosiło kilkunastu prelegentów na temat m.in. wdrażania nowych technologii na farmach mleczarskich w Gruzji, doświadczeń w branży mleczarskiej w Armenii czy cen mleka na Ukrainie.

Drugiego dnia konferencji czyli 15 marca br., wszyscy uczestnicy będą mieli okazję m.in. odwiedzić gruzińskie gospodarstwa mleczarskie, które z powodzeniem wdrażają nowoczesne technologie do produkcji mleka.


tagi: Polska Izba Mleka , Tbilisi , East European Dairy Congress ,