Wiadomości

Sukces interwencji Polskiej Izby Mleka

Piątek, 17 lutego 2017
Europejski System Handlu Emisjami (EU ETS) został zatwierdzony podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego i zawiera istotne pojęcie "dezagregacji". Jest to niewątpliwy sukces Polskiej Izby Mleka, która interweniowała w tej sprawie u polskich europarlamentarzystów.
Kilka dni temu, Polska Izba Mleka interweniowała u polskich eurodeputowanych w sprawie głosowania nad unijnym systemem handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) na lata 2021-2030, które odbyło się 15 lutego br.

- Z punktu widzenia sektora mleczarskiego było to niezwykle ważne, aby głosowanie przebiegło korzystnie dla naszej branży - powiedziała Dyrektor Biura Polskiej Izby Mleka Agnieszka Maliszewska. Jest to niewątpliwy sukces Polskiej Izby Mleka i i przykład doskonałej współpracy z polskimi europarlamentarzystami. Zdaniem Pani Dyrektor dezagregacja była konieczna, aby odpowiednio ocenić podsektory w kontekście ETS.

Pani Agnieszka Maliszewska podczas wywiadu w Polskim Radiu Białystok mówiła m.in. o tym, że niekorzystne uregulowanie powyższej kwestii może wpłynąć znacząco na podwyżki cen artykułów mleczarskich jak i obniżkę konkurencyjności branży.

Wywiad dostępny jest pod poniższym linkiem: http://www.radio.bialystok.pl/gosc/index/id/141558

Głosowanie Parlamentu Europejskiego

W dniu 15 lutego 2017 r., w porze lunchu, Parlament Europejski podczas sesji plenarnej zatwierdził ostateczną wersję "redukcji emisji opłacalnych i inwestycji niskoemisyjnych". Wiadomość ta dostępna jest również na stronie Europarlamentu.

http://www.europarl.europa.eu/news/pl/news-room/20170210IPR61806/pos%C5%82owie-poparli-organicznie-liczby-uprawnie%C5%84-do-emisji-zanieczyszcze%C5%84

Rada UE przygotuje ostateczny tekst. Co więcej, kwestia "dezagregacji", czyli podziału na poziomie podsektorów została również omówiona podczas finału dyskusji w Radzie (Komitecie Stałych Przedstawicieli - COREPER) tego samego dnia. Za przyjęciem dyrektywy głosowało 379 posłów, 263 było przeciw, 57 wstrzymało się od głosu.

Posłowie przystąpią teraz do negocjacji z maltańską prezydencją Rady w celu osiągnięcia porozumienia w sprawie projektu przepisów. Wynik negocjacji będzie musiał być zatwierdzony przez Parlament Europejski w glosowaniu plenarnym.

Grupa Polityczna -  Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (EKR) - trzecia największa  grupa w Europarlamencie przychyliła się o argumentacji zawartej w piśmie Polskiej Izby Mleka i wszystkie delegacje narodowe wschodzące w skład tej grupy (w tym Polska) otrzymały zalecenie, by poprzeć stanowisko zawarte w Artykule 10b paragraf 4 raportu przyjętego przez Komisję ENVI.



tagi: Polska Izba Mleka , Europejski System Handlu Emisjami , sektor mleczarski ,