Wiadomości

Najdłuższy od lat '90 zniżkowy trend cen żywności

Środa, 15 października 2014 Autor: Kasia Ogonowska,
W ubiegłym miesiącu, indeks cen żywności FAO osiągnął wartość 191,5 punktu i znalazł się tym samym na najniższym poziomie od września 2010 roku. Indeks ten był o ponad 6% niższy niż w analogicznym okresie 2013 roku kiedy to plasował się na poziomie 203,9 punktu i o 2,64% niższy niż w sierpniu 2014 r.

Jest to już szósty spadek z rzędu w ujęciu miesięcznym, ostatnio tak długa tendencja zniżkowa odnotowana była pod koniec lat ‘90. Zaobserwowane zniżki w największej mierze są efektem spadku cen mleka i przetworów mlecznych oraz cukru, nieco mniej dynamicznie spadały ceny olejów roślinnych, i zbóż, a ceny mięs były stabilne. Średnia wartość indeksu cen żywności FAO za 9 miesięcy bieżącego roku jest o 2,82 % niższa niż w analogicznym okresie 2013 r. i wynosi 205,11 punktów. Indeks cen przetworów mlecznych FAO we wrześniu osiągnął pułap o 6.49% mniejszy w stosunku do jego poziomu z sierpnia, wynosi 187,8 punktu, co było siódmym z rzędu spadkiem po obserwowanych na początku roku zwyżkach. W ubiegłym miesiącu spadały ceny wszystkich przetworów mlecznych, które obejmuje indeks, a najbardziej dynamiczne zniżki dotyczyły odtłuszczonego mleka w proszku. Spadki cen są odzwierciedleniem dużej dostępności artykułów mleczarskich zwłaszcza w Oceanii, ponadto w wyniku wprowadzonego przez Rosję embargo Unia Europejska ogranicza produkcję sera przekierowując większe ilości mleka do produkcji masła i odtłuszczonego mleka w proszku (OMP). W innych regionach spadające ceny OMP zachęcają do zmniejszania jego produkcji na rzecz proszku pełnotłustego (PMP), w wyniku czego ceny PMP również spadają. Wartość indeksu cen przetworów mlecznych była w dziewiątym miesiącu 2014 roku na poziomie o 25,18% niższym niż w analogicznym okresie 2013 r. Przeciętna wartość indeksu cen przetworów mlecznych FAO za pierwsze dziewięć miesięcy 2014 roku osiągnęła poziom 239,23 punktu i była o 0,27% wyższa niż w analogicznym okresie 2013 roku. Dynamiczny spadek cen cukru (-6,6%) do poziomu najniższego od stycznia 2014 roku związany jest z perspektywą dużego wzrostu produkcji w skali światowej i prognoz, które wskazują, że w sezonie 2014/15 światowa produkcja będzie znacznie wyższa niż konsumpcja. Spadek cen olejów roślinnych (-2,8%) sprowadzający go do najniższego poziomu od 2009 roku spowodowany był głównie przez zniżki cen oleju palmowego, które spadają w związku z wysokim poziomem produkcji w skali światowej w połączeniu z niskim popytem importowym. Ponadto wyższe niż zakładano plony soi w USA i duża dostępność oleju rzepakowego dodatkowo wpływają na spadkiindeksu. 2,5% spadek indeksu cen zbóż jest w kontynuacją zniżkowej tendencji obserwowanej na tym rynku od maja ubiegłego roku. W dużej mierze jest to efektem znacznego wzrostu produkcji i dużej dostępności eksportowej pszenicy i kukurydzy. Nawet ceny ryżu, które w ostatnich miesiącach rosły, we wrześniu odnotowały zniżkę, co odzwierciedla nasilającą się konkurencję głównych eksporterów w związku ze zbliżającymi się zbiorami.

Stabilizacja indeksu cen mięsa na historycznym, rekordowym poziomie może wskazywać, że osiągnięto już szczyt. Podczas gdy ceny wołowiny rosły, głównie w Australii (gdzie redukcja stada przyczyniła się do zmniejszenia dostaw eksportowych), ceny drobiu były stabilne, a notowania wieprzowiny i mięsa owczego nieco spadły.

Indeks cen żywności FAO jest miarą miesięcznych zmian międzynarodowych cen koszyka towarów spożywczych. To średnia indeksów cen mięs, nabiału, zbóż, olejów roślinnych oraz cukru, ważona według ich udziału w eksporcie w latach 2002-2004. Indeks cen przetworów mlecznych obliczany jest na podstawie cen masła, OMP, PMP oraz serów. Ostatnie zmiany jakie miały miejsce w technologii obliczania tego indeksu wykluczyły z niego ceny kazeiny z powodu braku wiarygodnych danych. Został rozszerzony natomiast zasięg geograficzny indeksu – przez dodanie nowych notowań cen masła, OMP i PMP.
 
źródło: ww.tvr24.pl

tagi: żywność , handel , ,