Z rynku FMCG

Drugie śniadanie do szkoły nie musi być nudne

Środa, 17 września 2014 Autor: Maja Święcka,
Przygotowanie posiłku dla dziecka w wieku szkolnym to spore wyzwanie. Tradycyjne, nudne kanapki często lądują w koszu, a zamiast nich uczniowie sięgają po słone lub słodkie przekąski, co może prowadzić do nadwagi i otyłości. Z badania przeprowadzonego przez Instytut Żywności i Żywienia w 2013 roku w 16 województwach wynika, że jest to problem 28% chłopców i 22% dziewcząt w ostatnich klasach szkoły podstawowej.
Iwonna Niegowska, żywieniowiec firmy Unilever, zdradza kilka pomysłów na to, co spakować do szkolnego pojemnika, aby nasz uczeń zjadł dobrze zbilansowane drugie śniadanie z przyjemnością i miał przy tym energię do nauki i zabawy. Kilka z nich to sprawdzone hity, którymi można podzielić się z kolegami.

1. Tradycyjne kanapki w nowej odsłonie
 
Kluczem do sukcesu jest dobór składników. Bazę powinny stanowić cienkie kromki świeżego chleba razowego lub bułka z ziarnami. Kanapki dla dziecka można posmarować dobrej jakości współczesnymi miękkimi margarynami, których głównym składnikiem są oleje roślinne – źródło „dobrych” tłuszczów niezbędnych dla organizmu. Zawierają one składniki odżywcze, których organizm sam nie wytwarza, takie jak witamina E oraz kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Są one kluczowe dla prawidłowego rozwoju młodego organizmu.

Pozostałe elementy kanapki to pole do popisu dla naszej kreatywności. Może to być pieczone mięso, a zdrowe ryby możemy przemycić w formie pasty z sosem pomidorowym i twarożkiem. Dzieci zazwyczaj przepadają za jajkami, możemy więc pokroić je w kostkę, dodać posiekane świeże zioła, majonez i pasta gotowa! Jako składnik kanapek doskonale sprawdzi się twarożek z rzodkiewką i różne rodzaje serów. Koniecznie trzeba dodać do nich coś zielonego – sałatę i warzywa. Dzieci lubią ogórki w różnej postaci – świeże, małosolne, kwaszone. Można także dołożyć plasterki pomidorów czy papryki, rzodkiewki, seler naciowy, plasterek awokado, listek cykorii, a nawet żurawinę jako świetny dodatek do indyka.

http://www.przepisy.pl/przepis/kanapka-z-soczystym-kurczakiem#szukaj/kanapka/przepisy

Przepis na kanapkę z soczystym kurczakiem i wiele innych inspiracji można znaleźć na stronie www.przepisy.pl.

2. Przekąski, którymi można się łatwo dzielić
 
W sezonie poza kanapkami warto przygotować dla ucznia pokrojone w słupki warzywa – ogórki, marchewki, kalarepki, albo wrzucić luzem do torebki kilka rzodkiewek lub pomidorków koktajlowych. Takimi lekkimi przekąskami można podzielić się z kolegami. Z kolei zimą można zastąpić je orzechami, które są nie tylko źródłem „dobrych” tłuszczów, ale także białka.

3. Smakowite kolorowe sałatki
 
Pyszną przekąską w czasie przerwy będą rozmaite sałatki. Jeżeli dodamy do nich sery, ryby lub drób dostarczą młodemu organizmowi białko. Dobrym rozwiązaniem będą pomidory z mozarellą i bazylią, sałatki z kurczakiem, makaronem i warzywami, listkami sałaty, rukoli, świeżych ziół, z kilkoma kroplami oliwy. Spakowane do szczelnego, lekkiego pojemniczka nie zajmą wiele miejsca, a do ich zjedzenia wystarczy mały jednorazowy widelczyk. Natomiast pokrojone w kostkę kolorowe owoce to dobry pomysł na deser i do tego prawdziwa bomba witaminowa.

http://www.przepisy.pl/temat/pyszne-salatki/przepis/salatka-z-pomidorow-z-tunczykiem-1

Przepis na sałatkę z pomidorów z tuńczykiem i wiele innych pomysłów można znaleźć na stronie www.przepisy.pl.

4. A co do picia?
 
Najlepsza będzie woda – najlepiej nisko mineralizowana, niegazowana. Od czasu do czasu można zamienić ją na soki warzywne lub owocowe, ewentualnie pitny jogurt lub maślankę. Zdecydowanie lepiej wybierać napoje mleczne naturalne, bez dodatków, a nie owocowe lub smakowe, bo zawierają zdecydowanie mniej cukru.

tagi: śniadanie , szkoła , uczeń , uczniowie , Unilever ,